grønlendskt

FaroeseEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈɡrøːnlɛŋst]

AdjectiveEdit

grønlendskt n, see grønlendskur m

  1. Greenlandic
  2. Greenlandic language

DeclensionEdit

grønlendskur a24
Singular (eintal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) grønlendskur grønlendsk grønlendskt
Accusative (hvønnfall) grønlendskan grønlendska
Dative (hvørjumfall) grønlendskum grønlendskari grønlendskum
Genitive (hvørsfall) (grønlendsks) (grønlendskar/
grønlendskrar)
(grønlendsks)
Plural (fleirtal) m (kallkyn) f (kvennkyn) n (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) grønlendskir grønlendskar grønlendsk
Accusative (hvønnfall) grønlendskar
Dative (hvørjumfall) grønlendskum
Genitive (hvørsfall) (grønlendska/
grønlendskra)

Usage notesEdit

  • grønlendskt mál - Greenlandic language
  • tosa tygum grønlendskt? - du you speak Greenlandic?
Last modified on 29 January 2014, at 17:25