Avar

edit

Conjunction

edit

ва (wa)

  1. and

Komi-Permyak

edit
 
Ва.

Etymology

edit

From Proto-Permic *vå. Cognates include Komi-Zyrian ва (va) and Komi-Yazva ва (va).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈʋa/, [ˈʋä]
  • Hyphenation: ва

Noun

edit

ва (va)

  1. water

Declension

edit
Declension of ва (stem: ва-)
singular plural
nominative ва (va) ваэз (vaez)
accusative I* ва (va) ваэз (vaez)
II* ваӧс (vaös) ваэзӧс (vaezös)
instrumental ваӧн (vaön) ваэзӧн (vaezön)
comitative вакӧт (vaköt) ваэзкӧт (vaezköt)
caritive ватӧг (vatög) ваэзтӧг (vaeztög)
consecutive вала (vala) ваэзла (vaezla)
genitive валӧн (valön) ваэзлӧн (vaezlön)
ablative валісь (valiś) ваэзлісь (vaezliś)
dative валӧ (valö) ваэзлӧ (vaezlö)
inessive ваын (vayn) ваэзын (vaezyn)
elative ваись (vaiś) ваэзісь (vaeziś)
illative ваӧ (vaö) ваэзӧ (vaezö)
egressive васянь (vaśań) ваэзсянь (vaezśań)
approximative валань (valań) ваэзлань (vaezlań)
terminative I ваӧдз (vaödź) ваэзӧдз (vaezödź)
II вави (vavi) ваэзви (vaezvi)
prolative ваӧт (vaöt) ваэзӧт (vaezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ва
First person singular
singular plural
nominative ваӧ (vaö) ваэзӧ (vaezö)
accusative I* ваӧ (vaö) ваэзӧ (vaezö)
II* ваӧс (vaös) ваэзӧс (vaezös)
instrumental ванам (vanam) ваэзнам (vaeznam)
comitative ваӧкӧт (vaököt) ваэзӧкӧт (vaezököt)
caritive ваӧтӧг (vaötög) ваэзӧтӧг (vaezötög)
consecutive ваӧла (vaöla) ваэзӧла (vaezöla)
genitive ваӧлӧн (vaölön) ваэзӧлӧн (vaezölön)
ablative ваӧлісь (vaöliś) ваэзӧлісь (vaezöliś)
dative ваӧлӧ (vaölö) ваэзӧлӧ (vaezölö)
inessive ваам (vaam) ваэзам (vaezam)
elative васим (vaśim) ваэзсим (vaezśim)
illative ваам (vaam) ваэзам (vaezam)
egressive ваӧсянь (vaöśań) ваэзӧсянь (vaezöśań)
approximative ваӧлань (vaölań) ваэзӧлань (vaezölań)
terminative I ваӧддзам (vaöddźam) ваэзӧддзам (vaezöddźam)
II ваӧви (vaövi) ваэзӧви (vaezövi)
prolative ваӧттям (vaötťam) ваэзӧттям (vaezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative ваыт (vayt) ваэт (vaet)
accusative I* ваыт (vayt) ваэт (vaet)
II* ватӧ (vatö) ваэзтӧ (vaeztö)
instrumental ванат (vanat) ваэзнат (vaeznat)
comitative ваыткӧт (vaytköt) ваэткӧт (vaetköt)
caritive ваыттӧг (vayttög) ваэттӧг (vaettög)
consecutive ваытла (vaytla) ваэтла (vaetla)
genitive ваытлӧн (vaytlön) ваэтлӧн (vaetlön)
ablative ваытлісь (vaytliś) ваэтлісь (vaetliś)
dative ваытлӧ (vaytlö) ваэтлӧ (vaetlö)
inessive ваат (vaat) ваэзат (vaezat)
elative васит (vaśit) ваэзсит (vaezśit)
illative ваат (vaat) ваэзат (vaezat)
egressive ваытсянь (vaytśań) ваэтсянь (vaetśań)
approximative ваытлань (vaytlań) ваэтлань (vaetlań)
terminative I ваӧддзат (vaöddźat) ваэзӧддзат (vaezöddźat)
II ваытви (vaytvi) ваэтви (vaetvi)
prolative ваӧттят (vaötťat) ваэзӧттят (vaezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative ваыс (vays) ваэс (vaes)
accusative I* ваыс (vays) ваэс (vaes)
II* васӧ (vasö) ваэсӧ (vaesö)
instrumental ванас (vanas) ваэзнас (vaeznas)
comitative ваыскӧт (vaysköt) ваэскӧт (vaesköt)
caritive ваыстӧг (vaystög) ваэстӧг (vaestög)
consecutive ваысла (vaysla) ваэсла (vaesla)
genitive ваыслӧн (vayslön) ваэслӧн (vaeslön)
ablative ваыслісь (vaysliś) ваэслісь (vaesliś)
dative ваыслӧ (vayslö) ваэслӧ (vaeslö)
inessive ваас (vaas) ваэзас (vaezas)
elative васис (vaśis) ваэзсис (vaezśis)
illative ваас (vaas) ваэзас (vaezas)
egressive ваыссянь (vaysśań) ваэссянь (vaesśań)
approximative ваыслань (vayslań) ваэслань (vaeslań)
terminative I ваӧддзас (vaöddźas) ваэзӧддзас (vaezöddźas)
II ваысви (vaysvi) ваэсви (vaesvi)
prolative ваӧттяс (vaötťas) ваэзӧттяс (vaezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative ваным (vanym) ваэзным (vaeznym)
accusative I* ваным (vanym) ваэзным (vaeznym)
II* ванымӧ (vanymö) ваэзнымӧ (vaeznymö)
instrumental вананым (vananym) ваэзнаным (vaeznanym)
comitative ванымкӧт (vanymköt) ваэзнымкӧт (vaeznymköt)
caritive ванымтӧг (vanymtög) ваэзнымтӧг (vaeznymtög)
consecutive ванымла (vanymla) ваэзнымла (vaeznymla)
genitive ванымлӧн (vanymlön) ваэзнымлӧн (vaeznymlön)
ablative ванымлісь (vanymliś) ваэзнымлісь (vaeznymliś)
dative ванымлӧ (vanymlö) ваэзнымлӧ (vaeznymlö)
inessive вааным (vaanym) ваэзаным (vaezanym)
elative васиным (vaśinym) ваэзсиным (vaezśinym)
illative вааным (vaanym) ваэзаным (vaezanym)
egressive ванымсянь (vanymśań) ваэзнымсянь (vaeznymśań)
approximative ванымлань (vanymlań) ваэзнымлань (vaeznymlań)
terminative I ваӧддзаным (vaöddźanym) ваэзӧддзаным (vaezöddźanym)
II ванымви (vanymvi) ваэзнымви (vaeznymvi)
prolative ваӧттяным (vaötťanym) ваэзӧттяным (vaezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative ваныт (vanyt) ваэзныт (vaeznyt)
accusative I* ваныт (vanyt) ваэзныт (vaeznyt)
II* ванытӧ (vanytö) ваэзнытӧ (vaeznytö)
instrumental вананыт (vananyt) ваэзнаныт (vaeznanyt)
comitative ваныткӧт (vanytköt) ваэзныткӧт (vaeznytköt)
caritive ваныттӧг (vanyttög) ваэзныттӧг (vaeznyttög)
consecutive ванытла (vanytla) ваэзнытла (vaeznytla)
genitive ванытлӧн (vanytlön) ваэзнытлӧн (vaeznytlön)
ablative ванытлісь (vanytliś) ваэзнытлісь (vaeznytliś)
dative ванытлӧ (vanytlö) ваэзнытлӧ (vaeznytlö)
inessive вааныт (vaanyt) ваэзаныт (vaezanyt)
elative васиныт (vaśinyt) ваэзсиныт (vaezśinyt)
illative вааныт (vaanyt) ваэзаныт (vaezanyt)
egressive ванытсянь (vanytśań) ваэзнытсянь (vaeznytśań)
approximative ванытлань (vanytlań) ваэзнытлань (vaeznytlań)
terminative I ваӧддзаныт (vaöddźanyt) ваэзӧддзаныт (vaezöddźanyt)
II ванытви (vanytvi) ваэзнытви (vaeznytvi)
prolative ваӧттяныт (vaötťanyt) ваэзӧттяныт (vaezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative ваныс (vanys) ваэзныс (vaeznys)
accusative I* ваныс (vanys) ваэзныс (vaeznys)
II* ванысӧ (vanysö) ваэзнысӧ (vaeznysö)
instrumental вананыс (vananys) ваэзнаныс (vaeznanys)
comitative ваныскӧт (vanysköt) ваэзныскӧт (vaeznysköt)
caritive ваныстӧг (vanystög) ваэзныстӧг (vaeznystög)
consecutive ванысла (vanysla) ваэзнысла (vaeznysla)
genitive ваныслӧн (vanyslön) ваэзныслӧн (vaeznyslön)
ablative ваныслісь (vanysliś) ваэзныслісь (vaeznysliś)
dative ваныслӧ (vanyslö) ваэзныслӧ (vaeznyslö)
inessive вааныс (vaanys) ваэзаныс (vaezanys)
elative васиныс (vaśinys) ваэзсиныс (vaezśinys)
illative вааныс (vaanys) ваэзаныс (vaezanys)
egressive ваныссянь (vanysśań) ваэзныссянь (vaeznysśań)
approximative ваныслань (vanyslań) ваэзныслань (vaeznyslań)
terminative I ваӧддзаныс (vaöddźanys) ваэзӧддзаныс (vaezöddźanys)
II ванысви (vanysvi) ваэзнысви (vaeznysvi)
prolative ваӧттяныс (vaötťanys) ваэзӧттяныс (vaezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References

edit
  • P. S. Kuznecov, A. M. Sporova (1946) Русско-Коми-Пермяцкӧй словарь [Russian-Komi-Permyak dictionary], Kudymkar: Комипермгиз

Komi-Yazva

edit
 
Ва. (1)

Etymology

edit

From Proto-Permic *vå, from Proto-Uralic *wete. Cognates include Finnish vesi and Hungarian víz.

Permic cognates include Komi-Zyrian ва (va) and Udmurt ву (vu).

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈʋa/, [ˈʋä]
  • Rhymes: -a
  • Hyphenation: ва

Noun

edit

ва (va)

  1. water

Adjective

edit

ва (va)

  1. wet, damp, moist

Derived terms

edit

References

edit
  • A. S. Lobanova, K. S. Kichigina (2012) Русско-Коми-язьвинский словарь [Russian-Komi-Yazva dictionary] (overall work in Russian), Perm: ПГГПУ, →ISBN, page 83
  • V. I. Lytkin (1961) Коми-язьвинский диалект [The Komi-Yazva dialect] (overall work in Russian), Moscow: Издательство Академии наук СССР, page 93

Komi-Zyrian

edit

Etymology

edit

From Proto-Permic *vå, from Proto-Uralic *wete. Cognates include Hungarian víz and Finnish vesi.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈʋa/, [ˈʋä]
  • Hyphenation: ва

Noun

edit

ва (va)

  1. water
  2. juice
  3. broth

Declension

edit
Declension of ва (stem: ва-)
singular plural
nominative ва (va) ваяс (vajas)
accusative I* ва (va) ваяс (vajas)
II* ваӧс (vaös) ваясӧс (vajasös)
instrumental ваӧн (vaön) ваясӧн (vajasön)
comitative вакӧд (vaköd) ваяскӧд (vajasköd)
caritive ватӧг (vatög) ваястӧг (vajastög)
consecutive вала (vala) ваясла (vajasla)
genitive валӧн (valön) ваяслӧн (vajaslön)
ablative валысь (valyś) ваяслысь (vajaslyś)
dative валы (valy) ваяслы (vajasly)
inessive ваын (vayn) ваясын (vajasyn)
elative ваысь (vayś) ваясысь (vajasyś)
illative ваӧ (vaö) ваясӧ (vajasö)
egressive васянь (vaśań) ваяссянь (vajasśań)
approximative валань (valań) ваяслань (vajaslań)
terminative ваӧдз (vaödź) ваясӧдз (vajasödź)
prolative I ваӧд (vaöd) ваясӧд (vajasöd)
II ваті (vati) ваясті (vajasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ва
First person singular
singular plural
nominative ваӧй (vaöj) ваясӧй (vajasöj)
accusative I* ваӧй (vaöj) ваясӧй (vajasöj)
II* ваӧс (vaös) ваясӧс (vajasös)
instrumental ванам (vanam) ваяснам (vajasnam)
comitative ваӧйкӧд (vaöjköd) ваясӧйкӧд (vajasöjköd)
caritive ватӧгым (vatögym) ваястӧгым (vajastögym)
consecutive ваӧйла (vaöjla) ваясӧйла (vajasöjla)
genitive ваӧйлӧн (vaöjlön) ваясӧйлӧн (vajasöjlön)
ablative ваӧйлысь (vaöjlyś) ваясӧйлысь (vajasöjlyś)
dative ваӧйлы (vaöjly) ваясӧйлы (vajasöjly)
inessive ваам (vaam) ваясам (vajasam)
elative васьым (vaśym) ваяссьым (vajasśym)
illative ваам (vaam) ваясам (vajasam)
egressive васяньым (vaśańym) ваяссяньым (vajasśańym)
approximative валаньым (valańym) ваясланьым (vajaslańym)
terminative ваӧдзым (vaödźym) ваясӧдзым (vajasödźym)
prolative I ваӧдым (vaödym) ваясӧдым (vajasödym)
II ватіым (vatiym) ваястіым (vajastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative ваыд (vayd) ваясыд (vajasyd)
accusative I* ваыд (vayd) ваясыд (vajasyd)
II* ватӧ (vatö) ваястӧ (vajastö)
instrumental ванад (vanad) ваяснад (vajasnad)
comitative ваыдкӧд (vaydköd) ваясыдкӧд (vajasydköd)
caritive ватӧгыд (vatögyd) ваястӧгыд (vajastögyd)
consecutive ваыдла (vaydla) ваясыдла (vajasydla)
genitive ваыдлӧн (vaydlön) ваясыдлӧн (vajasydlön)
ablative ваыдлысь (vaydlyś) ваясыдлысь (vajasydlyś)
dative ваыдлы (vaydly) ваясыдлы (vajasydly)
inessive ваад (vaad) ваясад (vajasad)
elative васьыд (vaśyd) ваяссьыд (vajasśyd)
illative ваад (vaad) ваясад (vajasad)
egressive васяньыд (vaśańyd) ваяссяньыд (vajasśańyd)
approximative валаньыд (valańyd) ваясланьыд (vajaslańyd)
terminative ваӧдзыд (vaödźyd) ваясӧдзыд (vajasödźyd)
prolative I ваӧдыд (vaödyd) ваясӧдыд (vajasödyd)
II ватіыд (vatiyd) ваястіыд (vajastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative ваыс (vays) ваясыс (vajasys)
accusative I* ваыс (vays) ваясыс (vajasys)
II* васӧ (vasö) ваяссӧ (vajassö)
instrumental ванас (vanas) ваяснас (vajasnas)
comitative ваыскӧд (vaysköd) ваясыскӧд (vajasysköd)
caritive ватӧгыс (vatögys) ваястӧгыс (vajastögys)
consecutive ваысла (vaysla) ваясысла (vajasysla)
genitive ваыслӧн (vayslön) ваясыслӧн (vajasyslön)
ablative ваыслысь (vayslyś) ваясыслысь (vajasyslyś)
dative ваыслы (vaysly) ваясыслы (vajasysly)
inessive ваас (vaas) ваясас (vajasas)
elative васьыс (vaśys) ваяссьыс (vajasśys)
illative ваас (vaas) ваясас (vajasas)
egressive васяньыс (vaśańys) ваяссяньыс (vajasśańys)
approximative валаньыс (valańys) ваясланьыс (vajaslańys)
terminative ваӧдзыс (vaödźys) ваясӧдзыс (vajasödźys)
prolative I ваӧдыс (vaödys) ваясӧдыс (vajasödys)
II ватіыс (vatiys) ваястіыс (vajastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative ваным (vanym) ваясным (vajasnym)
accusative I* ваным (vanym) ваясным (vajasnym)
II* ванымӧ (vanymö) ваяснымӧ (vajasnymö)
instrumental вананым (vananym) ваяснаным (vajasnanym)
comitative ванымкӧд (vanymköd) ваяснымкӧд (vajasnymköd)
caritive ватӧгным (vatögnym) ваястӧгным (vajastögnym)
consecutive ванымла (vanymla) ваяснымла (vajasnymla)
genitive ванымлӧн (vanymlön) ваяснымлӧн (vajasnymlön)
ablative ванымлысь (vanymlyś) ваяснымлысь (vajasnymlyś)
dative ванымлы (vanymly) ваяснымлы (vajasnymly)
inessive вааным (vaanym) ваясаным (vajasanym)
elative васьыным (vaśynym) ваяссьыным (vajasśynym)
illative вааным (vaanym) ваясаным (vajasanym)
egressive васяньным (vaśańnym) ваяссяньным (vajasśańnym)
approximative валаньным (valańnym) ваясланьным (vajaslańnym)
terminative ваӧдзным (vaödźnym) ваясӧдзным (vajasödźnym)
prolative I ваӧдным (vaödnym) ваясӧдным (vajasödnym)
II ватіным (vatinym) ваястіным (vajastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative ваныд (vanyd) ваясныд (vajasnyd)
accusative I* ваныд (vanyd) ваясныд (vajasnyd)
II* ванытӧ (vanytö) ваяснытӧ (vajasnytö)
instrumental вананыд (vananyd) ваяснаныд (vajasnanyd)
comitative ваныдкӧд (vanydköd) ваясныдкӧд (vajasnydköd)
caritive ватӧгныд (vatögnyd) ваястӧгныд (vajastögnyd)
consecutive ваныдла (vanydla) ваясныдла (vajasnydla)
genitive ваныдлӧн (vanydlön) ваясныдлӧн (vajasnydlön)
ablative ваныдлысь (vanydlyś) ваясныдлысь (vajasnydlyś)
dative ваныдлы (vanydly) ваясныдлы (vajasnydly)
inessive вааныд (vaanyd) ваясаныд (vajasanyd)
elative васьыныд (vaśynyd) ваяссьыныд (vajasśynyd)
illative вааныд (vaanyd) ваясаныд (vajasanyd)
egressive васяньныд (vaśańnyd) ваяссяньныд (vajasśańnyd)
approximative валаньныд (valańnyd) ваясланьныд (vajaslańnyd)
terminative ваӧдзныд (vaödźnyd) ваясӧдзныд (vajasödźnyd)
prolative I ваӧдныд (vaödnyd) ваясӧдныд (vajasödnyd)
II ватіныд (vatinyd) ваястіныд (vajastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative ваныс (vanys) ваясныс (vajasnys)
accusative I* ваныс (vanys) ваясныс (vajasnys)
II* ванысӧ (vanysö) ваяснысӧ (vajasnysö)
instrumental вананыс (vananys) ваяснаныс (vajasnanys)
comitative ванымкӧс (vanymkös) ваяснымкӧс (vajasnymkös)
caritive ватӧгныс (vatögnys) ваястӧгныс (vajastögnys)
consecutive ванысла (vanysla) ваяснысла (vajasnysla)
genitive ваныслӧн (vanyslön) ваясныслӧн (vajasnyslön)
ablative ваныслысь (vanyslyś) ваясныслысь (vajasnyslyś)
dative ваныслы (vanysly) ваясныслы (vajasnysly)
inessive вааныс (vaanys) ваясаныс (vajasanys)
elative васьыныс (vaśynys) ваяссьыныс (vajasśynys)
illative вааныс (vaanys) ваясаныс (vajasanys)
egressive васяньныс (vaśańnys) ваяссяньныс (vajasśańnys)
approximative валаньныс (valańnys) ваясланьныс (vajaslańnys)
terminative ваӧдзныс (vaödźnys) ваясӧдзныс (vajasödźnys)
prolative I ваӧдныс (vaödnys) ваясӧдныс (vajasödnys)
II ватіныс (vatinys) ваястіныс (vajastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Synonyms

edit

Adjective

edit

ва (va)

  1. wet, humid

Declension

edit
Declension of ва (stem: ва-)
predicative singular ва (va)
predicative plural ваӧсь (vaöś)
singular plural
nominative ва (va) ваяс (vajas)
accusative ваӧ (vaö) ваясӧ (vajasö)
instrumental ваӧн (vaön) ваясӧн (vajasön)
comitative вакӧд (vaköd) ваяскӧд (vajasköd)
caritive ватӧг (vatög) ваястӧг (vajastög)
consecutive вала (vala) ваясла (vajasla)
genitive валӧн (valön) ваяслӧн (vajaslön)
ablative валысь (valyś) ваяслысь (vajaslyś)
dative валы (valy) ваяслы (vajasly)
inessive ваын (vayn) ваясын (vajasyn)
elative ваысь (vayś) ваясысь (vajasyś)
illative ваӧ (vaö) ваясӧ (vajasö)
egressive васянь (vaśań) ваяссянь (vajasśań)
approximative валань (valań) ваяслань (vajaslań)
terminative ваӧдз (vaödź) ваясӧдз (vajasödź)
prolative I ваӧд (vaöd) ваясӧд (vajasöd)
II ваті (vati) ваясті (vajasti)
*) In attributive constructions, the predicative singular is used. The non-predicative cases are only used in nominalised constructions.
Possessive declension of ва
First person singular
singular plural
nominative ваӧй (vaöj) ваясӧй (vajasöj)
accusative ваӧ (vaö) ваясӧ (vajasö)
instrumental ванам (vanam) ваяснам (vajasnam)
comitative ваӧйкӧд (vaöjköd) ваясӧйкӧд (vajasöjköd)
caritive ватӧгым (vatögym) ваястӧгым (vajastögym)
consecutive ваӧйла (vaöjla) ваясӧйла (vajasöjla)
genitive ваӧйлӧн (vaöjlön) ваясӧйлӧн (vajasöjlön)
ablative ваӧйлысь (vaöjlyś) ваясӧйлысь (vajasöjlyś)
dative ваӧйлы (vaöjly) ваясӧйлы (vajasöjly)
inessive ваам (vaam) ваясам (vajasam)
elative васьым (vaśym) ваяссьым (vajasśym)
illative ваам (vaam) ваясам (vajasam)
egressive васяньым (vaśańym) ваяссяньым (vajasśańym)
approximative валаньым (valańym) ваясланьым (vajaslańym)
terminative ваӧдзым (vaödźym) ваясӧдзым (vajasödźym)
prolative I ваӧдым (vaödym) ваясӧдым (vajasödym)
II ватіым (vatiym) ваястіым (vajastiym)
*Only used in nominalised constructions.
Second person singular
singular plural
nominative ваыд (vayd) ваясыд (vajasyd)
accusative ватӧ (vatö) ваястӧ (vajastö)
instrumental ванад (vanad) ваяснад (vajasnad)
comitative ваыдкӧд (vaydköd) ваясыдкӧд (vajasydköd)
caritive ватӧгыд (vatögyd) ваястӧгыд (vajastögyd)
consecutive ваыдла (vaydla) ваясыдла (vajasydla)
genitive ваыдлӧн (vaydlön) ваясыдлӧн (vajasydlön)
ablative ваыдлысь (vaydlyś) ваясыдлысь (vajasydlyś)
dative ваыдлы (vaydly) ваясыдлы (vajasydly)
inessive ваад (vaad) ваясад (vajasad)
elative васьыд (vaśyd) ваяссьыд (vajasśyd)
illative ваад (vaad) ваясад (vajasad)
egressive васяньыд (vaśańyd) ваяссяньыд (vajasśańyd)
approximative валаньыд (valańyd) ваясланьыд (vajaslańyd)
terminative ваӧдзыд (vaödźyd) ваясӧдзыд (vajasödźyd)
prolative I ваӧдыд (vaödyd) ваясӧдыд (vajasödyd)
II ватіыд (vatiyd) ваястіыд (vajastiyd)
*Only used in nominalised constructions.
Third person singular
singular plural
nominative ваыс (vays) ваясыс (vajasys)
accusative васӧ (vasö) ваяссӧ (vajassö)
instrumental ванас (vanas) ваяснас (vajasnas)
comitative ваыскӧд (vaysköd) ваясыскӧд (vajasysköd)
caritive ватӧгыс (vatögys) ваястӧгыс (vajastögys)
consecutive ваысла (vaysla) ваясысла (vajasysla)
genitive ваыслӧн (vayslön) ваясыслӧн (vajasyslön)
ablative ваыслысь (vayslyś) ваясыслысь (vajasyslyś)
dative ваыслы (vaysly) ваясыслы (vajasysly)
inessive ваас (vaas) ваясас (vajasas)
elative васьыс (vaśys) ваяссьыс (vajasśys)
illative ваас (vaas) ваясас (vajasas)
egressive васяньыс (vaśańys) ваяссяньыс (vajasśańys)
approximative валаньыс (valańys) ваясланьыс (vajaslańys)
terminative ваӧдзыс (vaödźys) ваясӧдзыс (vajasödźys)
prolative I ваӧдыс (vaödys) ваясӧдыс (vajasödys)
II ватіыс (vatiys) ваястіыс (vajastiys)
*Only used in nominalised constructions.
First person plural
singular plural
nominative ваным (vanym) ваясным (vajasnym)
accusative ванымӧ (vanymö) ваяснымӧ (vajasnymö)
instrumental вананым (vananym) ваяснаным (vajasnanym)
comitative ванымкӧд (vanymköd) ваяснымкӧд (vajasnymköd)
caritive ватӧгным (vatögnym) ваястӧгным (vajastögnym)
consecutive ванымла (vanymla) ваяснымла (vajasnymla)
genitive ванымлӧн (vanymlön) ваяснымлӧн (vajasnymlön)
ablative ванымлысь (vanymlyś) ваяснымлысь (vajasnymlyś)
dative ванымлы (vanymly) ваяснымлы (vajasnymly)
inessive вааным (vaanym) ваясаным (vajasanym)
elative васьыным (vaśynym) ваяссьыным (vajasśynym)
illative вааным (vaanym) ваясаным (vajasanym)
egressive васяньным (vaśańnym) ваяссяньным (vajasśańnym)
approximative валаньным (valańnym) ваясланьным (vajaslańnym)
terminative ваӧдзным (vaödźnym) ваясӧдзным (vajasödźnym)
prolative I ваӧдным (vaödnym) ваясӧдным (vajasödnym)
II ватіным (vatinym) ваястіным (vajastinym)
*Only used in nominalised constructions.
Second person plural
singular plural
nominative ваныд (vanyd) ваясныд (vajasnyd)
accusative ванытӧ (vanytö) ваяснытӧ (vajasnytö)
instrumental вананыд (vananyd) ваяснаныд (vajasnanyd)
comitative ваныдкӧд (vanydköd) ваясныдкӧд (vajasnydköd)
caritive ватӧгныд (vatögnyd) ваястӧгныд (vajastögnyd)
consecutive ваныдла (vanydla) ваясныдла (vajasnydla)
genitive ваныдлӧн (vanydlön) ваясныдлӧн (vajasnydlön)
ablative ваныдлысь (vanydlyś) ваясныдлысь (vajasnydlyś)
dative ваныдлы (vanydly) ваясныдлы (vajasnydly)
inessive вааныд (vaanyd) ваясаныд (vajasanyd)
elative васьыныд (vaśynyd) ваяссьыныд (vajasśynyd)
illative вааныд (vaanyd) ваясаныд (vajasanyd)
egressive васяньныд (vaśańnyd) ваяссяньныд (vajasśańnyd)
approximative валаньныд (valańnyd) ваясланьныд (vajaslańnyd)
terminative ваӧдзныд (vaödźnyd) ваясӧдзныд (vajasödźnyd)
prolative I ваӧдныд (vaödnyd) ваясӧдныд (vajasödnyd)
II ватіныд (vatinyd) ваястіныд (vajastinyd)
*Only used in nominalised constructions.
Third person plural
singular plural
nominative ваныс (vanys) ваясныс (vajasnys)
accusative ванысӧ (vanysö) ваяснысӧ (vajasnysö)
instrumental вананыс (vananys) ваяснаныс (vajasnanys)
comitative ванымкӧс (vanymkös) ваяснымкӧс (vajasnymkös)
caritive ватӧгныс (vatögnys) ваястӧгныс (vajastögnys)
consecutive ванысла (vanysla) ваяснысла (vajasnysla)
genitive ваныслӧн (vanyslön) ваясныслӧн (vajasnyslön)
ablative ваныслысь (vanyslyś) ваясныслысь (vajasnyslyś)
dative ваныслы (vanysly) ваясныслы (vajasnysly)
inessive вааныс (vaanys) ваясаныс (vajasanys)
elative васьыныс (vaśynys) ваяссьыныс (vajasśynys)
illative вааныс (vaanys) ваясаныс (vajasanys)
egressive васяньныс (vaśańnys) ваяссяньныс (vajasśańnys)
approximative валаньныс (valańnys) ваясланьныс (vajaslańnys)
terminative ваӧдзныс (vaödźnys) ваясӧдзныс (vajasödźnys)
prolative I ваӧдныс (vaödnys) ваясӧдныс (vajasödnys)
II ватіныс (vatinys) ваястіныс (vajastinys)
*Only used in nominalised constructions.

Derived terms

edit

References

edit
  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 7
  • L. M. Beznosikova, E. A. Ajbabina, R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 72

Kumyk

edit

Conjunction

edit

ва (wa)

  1. and

Further reading

edit
  • Бамматов Б.Г., editor (2013), “ва”, in Кумыкско-русский словарь [Kumyk–Russian dictionary], Makhachkala: ИЯЛИ ДНЦ РАН

Old Church Slavonic

edit

Pronoun

edit

ва (va)

  1. you (dual)

Declension

edit

Tajik

edit

Pronunciation

edit

Conjunction

edit
Dari و
Iranian Persian
Tajik ва

ва (va)

  1. and