Adyghe edit

Pronunciation edit

Noun edit

ты ()

  1. father

Declension edit

Synonyms edit

  • адэ (adɛ) (Kabardian dialect)

Belarusian edit

Etymology edit

From Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂.

Pronunciation edit

  • IPA(key): [tɨ]
  • (file)

Pronoun edit

ты (ty)

  1. (familiar) you (singular), thou

Declension edit

Carpathian Rusyn edit

Etymology edit

From Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂.

Pronoun edit

ты ()

  1. you (singular)

Eastern Mari edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /tə/
  • Rhymes:
  • Hyphenation: ты

Etymology 1 edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Pronoun edit

ты (ty)

  1. Synonym of седе (sede)
    ты вер
    ty ver
    what's this?
Synonyms edit

Etymology 2 edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Particle edit

ты (ty)

  1. emphatic particle
    ты вурседылеш вет
    ty vursedyĺeš vet
    (s)he is really arguing

References edit

  • J. Bradley et al. (2023), “ты”, in The Mari Web Project: Mari-English Dictionary, University of Vienna

Komi-Zyrian edit

Pronunciation edit

  • IPA(key): /ˈtɯ/, [ˈtɯ̈]
  • Hyphenation: ты

Etymology 1 edit

 
Ты.

From Proto-Permic *tu̇, from Proto-Uralic *towe. Cognates include Hungarian and Tundra Nenets то (to).

Noun edit

ты (ty)

  1. lake
Declension edit
Declension of ты (stem: ты-)
singular plural
nominative ты (ty) тыяс (tyjas)
accusative I* ты (ty) тыяс (tyjas)
II* тыӧс (työs) тыясӧс (tyjasös)
instrumental тыӧн (työn) тыясӧн (tyjasön)
comitative тыкӧд (tyköd) тыяскӧд (tyjasköd)
caritive тытӧг (tytög) тыястӧг (tyjastög)
consecutive тыла (tyla) тыясла (tyjasla)
genitive тылӧн (tylön) тыяслӧн (tyjaslön)
ablative тылысь (tylyś) тыяслысь (tyjaslyś)
dative тылы (tyly) тыяслы (tyjasly)
inessive тыын (tyyn) тыясын (tyjasyn)
elative тыысь (tyyś) тыясысь (tyjasyś)
illative тыӧ (työ) тыясӧ (tyjasö)
egressive тысянь (tyśań) тыяссянь (tyjasśań)
approximative тылань (tylań) тыяслань (tyjaslań)
terminative тыӧдз (työdź) тыясӧдз (tyjasödź)
prolative I тыӧд (työd) тыясӧд (tyjasöd)
II тыті (tyti) тыясті (tyjasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ты
First person singular
singular plural
nominative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
accusative I* тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
II* тыӧс (työs) тыясӧс (tyjasös)
instrumental тынам (tynam) тыяснам (tyjasnam)
comitative тыӧйкӧд (työjköd) тыясӧйкӧд (tyjasöjköd)
caritive тытӧгым (tytögym) тыястӧгым (tyjastögym)
consecutive тыӧйла (työjla) тыясӧйла (tyjasöjla)
genitive тыӧйлӧн (työjlön) тыясӧйлӧн (tyjasöjlön)
ablative тыӧйлысь (työjlyś) тыясӧйлысь (tyjasöjlyś)
dative тыӧйлы (työjly) тыясӧйлы (tyjasöjly)
inessive тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
elative тысьым (tyśym) тыяссьым (tyjasśym)
illative тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
egressive тысяньым (tyśańym) тыяссяньым (tyjasśańym)
approximative тыланьым (tylańym) тыясланьым (tyjaslańym)
terminative тыӧдзым (työdźym) тыясӧдзым (tyjasödźym)
prolative I тыӧдым (työdym) тыясӧдым (tyjasödym)
II тытіым (tytiym) тыястіым (tyjastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
accusative I* тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
II* тытӧ (tytö) тыястӧ (tyjastö)
instrumental тынад (tynad) тыяснад (tyjasnad)
comitative тыыдкӧд (tyydköd) тыясыдкӧд (tyjasydköd)
caritive тытӧгыд (tytögyd) тыястӧгыд (tyjastögyd)
consecutive тыыдла (tyydla) тыясыдла (tyjasydla)
genitive тыыдлӧн (tyydlön) тыясыдлӧн (tyjasydlön)
ablative тыыдлысь (tyydlyś) тыясыдлысь (tyjasydlyś)
dative тыыдлы (tyydly) тыясыдлы (tyjasydly)
inessive тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
elative тысьыд (tyśyd) тыяссьыд (tyjasśyd)
illative тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
egressive тысяньыд (tyśańyd) тыяссяньыд (tyjasśańyd)
approximative тыланьыд (tylańyd) тыясланьыд (tyjaslańyd)
terminative тыӧдзыд (työdźyd) тыясӧдзыд (tyjasödźyd)
prolative I тыӧдыд (työdyd) тыясӧдыд (tyjasödyd)
II тытіыд (tytiyd) тыястіыд (tyjastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
accusative I* тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
II* тысӧ (tysö) тыяссӧ (tyjassö)
instrumental тынас (tynas) тыяснас (tyjasnas)
comitative тыыскӧд (tyysköd) тыясыскӧд (tyjasysköd)
caritive тытӧгыс (tytögys) тыястӧгыс (tyjastögys)
consecutive тыысла (tyysla) тыясысла (tyjasysla)
genitive тыыслӧн (tyyslön) тыясыслӧн (tyjasyslön)
ablative тыыслысь (tyyslyś) тыясыслысь (tyjasyslyś)
dative тыыслы (tyysly) тыясыслы (tyjasysly)
inessive тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
elative тысьыс (tyśys) тыяссьыс (tyjasśys)
illative тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
egressive тысяньыс (tyśańys) тыяссяньыс (tyjasśańys)
approximative тыланьыс (tylańys) тыясланьыс (tyjaslańys)
terminative тыӧдзыс (työdźys) тыясӧдзыс (tyjasödźys)
prolative I тыӧдыс (työdys) тыясӧдыс (tyjasödys)
II тытіыс (tytiys) тыястіыс (tyjastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
accusative I* тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
II* тынымӧ (tynymö) тыяснымӧ (tyjasnymö)
instrumental тынаным (tynanym) тыяснаным (tyjasnanym)
comitative тынымкӧд (tynymköd) тыяснымкӧд (tyjasnymköd)
caritive тытӧгным (tytögnym) тыястӧгным (tyjastögnym)
consecutive тынымла (tynymla) тыяснымла (tyjasnymla)
genitive тынымлӧн (tynymlön) тыяснымлӧн (tyjasnymlön)
ablative тынымлысь (tynymlyś) тыяснымлысь (tyjasnymlyś)
dative тынымлы (tynymly) тыяснымлы (tyjasnymly)
inessive тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
elative тысьыным (tyśynym) тыяссьыным (tyjasśynym)
illative тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
egressive тысяньным (tyśańnym) тыяссяньным (tyjasśańnym)
approximative тыланьным (tylańnym) тыясланьным (tyjaslańnym)
terminative тыӧдзным (työdźnym) тыясӧдзным (tyjasödźnym)
prolative I тыӧдным (työdnym) тыясӧдным (tyjasödnym)
II тытіным (tytinym) тыястіным (tyjastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
accusative I* тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
II* тынытӧ (tynytö) тыяснытӧ (tyjasnytö)
instrumental тынаныд (tynanyd) тыяснаныд (tyjasnanyd)
comitative тыныдкӧд (tynydköd) тыясныдкӧд (tyjasnydköd)
caritive тытӧгныд (tytögnyd) тыястӧгныд (tyjastögnyd)
consecutive тыныдла (tynydla) тыясныдла (tyjasnydla)
genitive тыныдлӧн (tynydlön) тыясныдлӧн (tyjasnydlön)
ablative тыныдлысь (tynydlyś) тыясныдлысь (tyjasnydlyś)
dative тыныдлы (tynydly) тыясныдлы (tyjasnydly)
inessive тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
elative тысьыныд (tyśynyd) тыяссьыныд (tyjasśynyd)
illative тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
egressive тысяньныд (tyśańnyd) тыяссяньныд (tyjasśańnyd)
approximative тыланьныд (tylańnyd) тыясланьныд (tyjaslańnyd)
terminative тыӧдзныд (työdźnyd) тыясӧдзныд (tyjasödźnyd)
prolative I тыӧдныд (työdnyd) тыясӧдныд (tyjasödnyd)
II тытіныд (tytinyd) тыястіныд (tyjastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
accusative I* тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
II* тынысӧ (tynysö) тыяснысӧ (tyjasnysö)
instrumental тынаныс (tynanys) тыяснаныс (tyjasnanys)
comitative тынымкӧс (tynymkös) тыяснымкӧс (tyjasnymkös)
caritive тытӧгныс (tytögnys) тыястӧгныс (tyjastögnys)
consecutive тынысла (tynysla) тыяснысла (tyjasnysla)
genitive тыныслӧн (tynyslön) тыясныслӧн (tyjasnyslön)
ablative тыныслысь (tynyslyś) тыясныслысь (tyjasnyslyś)
dative тыныслы (tynysly) тыясныслы (tyjasnysly)
inessive тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
elative тысьыныс (tyśynys) тыяссьыныс (tyjasśynys)
illative тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
egressive тысяньныс (tyśańnys) тыяссяньныс (tyjasśańnys)
approximative тыланьныс (tylańnys) тыясланьныс (tyjaslańnys)
terminative тыӧдзныс (työdźnys) тыясӧдзныс (tyjasödźnys)
prolative I тыӧдныс (työdnys) тыясӧдныс (tyjasödnys)
II тытіныс (tytinys) тыястіныс (tyjastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 2 edit

From Proto-Permic *tu̇, from Proto-Uralic *täwe. Cognates include Finnish tävy and Hungarian tüdő.

Noun edit

ты (ty)

  1. lung
Declension edit
Declension of ты (stem: ты-)
singular plural
nominative ты (ty) тыяс (tyjas)
accusative I* ты (ty) тыяс (tyjas)
II* тыӧс (työs) тыясӧс (tyjasös)
instrumental тыӧн (työn) тыясӧн (tyjasön)
comitative тыкӧд (tyköd) тыяскӧд (tyjasköd)
caritive тытӧг (tytög) тыястӧг (tyjastög)
consecutive тыла (tyla) тыясла (tyjasla)
genitive тылӧн (tylön) тыяслӧн (tyjaslön)
ablative тылысь (tylyś) тыяслысь (tyjaslyś)
dative тылы (tyly) тыяслы (tyjasly)
inessive тыын (tyyn) тыясын (tyjasyn)
elative тыысь (tyyś) тыясысь (tyjasyś)
illative тыӧ (työ) тыясӧ (tyjasö)
egressive тысянь (tyśań) тыяссянь (tyjasśań)
approximative тылань (tylań) тыяслань (tyjaslań)
terminative тыӧдз (työdź) тыясӧдз (tyjasödź)
prolative I тыӧд (työd) тыясӧд (tyjasöd)
II тыті (tyti) тыясті (tyjasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ты
First person singular
singular plural
nominative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
accusative I* тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
II* тыӧс (työs) тыясӧс (tyjasös)
instrumental тынам (tynam) тыяснам (tyjasnam)
comitative тыӧйкӧд (työjköd) тыясӧйкӧд (tyjasöjköd)
caritive тытӧгым (tytögym) тыястӧгым (tyjastögym)
consecutive тыӧйла (työjla) тыясӧйла (tyjasöjla)
genitive тыӧйлӧн (työjlön) тыясӧйлӧн (tyjasöjlön)
ablative тыӧйлысь (työjlyś) тыясӧйлысь (tyjasöjlyś)
dative тыӧйлы (työjly) тыясӧйлы (tyjasöjly)
inessive тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
elative тысьым (tyśym) тыяссьым (tyjasśym)
illative тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
egressive тысяньым (tyśańym) тыяссяньым (tyjasśańym)
approximative тыланьым (tylańym) тыясланьым (tyjaslańym)
terminative тыӧдзым (työdźym) тыясӧдзым (tyjasödźym)
prolative I тыӧдым (työdym) тыясӧдым (tyjasödym)
II тытіым (tytiym) тыястіым (tyjastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
accusative I* тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
II* тытӧ (tytö) тыястӧ (tyjastö)
instrumental тынад (tynad) тыяснад (tyjasnad)
comitative тыыдкӧд (tyydköd) тыясыдкӧд (tyjasydköd)
caritive тытӧгыд (tytögyd) тыястӧгыд (tyjastögyd)
consecutive тыыдла (tyydla) тыясыдла (tyjasydla)
genitive тыыдлӧн (tyydlön) тыясыдлӧн (tyjasydlön)
ablative тыыдлысь (tyydlyś) тыясыдлысь (tyjasydlyś)
dative тыыдлы (tyydly) тыясыдлы (tyjasydly)
inessive тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
elative тысьыд (tyśyd) тыяссьыд (tyjasśyd)
illative тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
egressive тысяньыд (tyśańyd) тыяссяньыд (tyjasśańyd)
approximative тыланьыд (tylańyd) тыясланьыд (tyjaslańyd)
terminative тыӧдзыд (työdźyd) тыясӧдзыд (tyjasödźyd)
prolative I тыӧдыд (työdyd) тыясӧдыд (tyjasödyd)
II тытіыд (tytiyd) тыястіыд (tyjastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
accusative I* тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
II* тысӧ (tysö) тыяссӧ (tyjassö)
instrumental тынас (tynas) тыяснас (tyjasnas)
comitative тыыскӧд (tyysköd) тыясыскӧд (tyjasysköd)
caritive тытӧгыс (tytögys) тыястӧгыс (tyjastögys)
consecutive тыысла (tyysla) тыясысла (tyjasysla)
genitive тыыслӧн (tyyslön) тыясыслӧн (tyjasyslön)
ablative тыыслысь (tyyslyś) тыясыслысь (tyjasyslyś)
dative тыыслы (tyysly) тыясыслы (tyjasysly)
inessive тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
elative тысьыс (tyśys) тыяссьыс (tyjasśys)
illative тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
egressive тысяньыс (tyśańys) тыяссяньыс (tyjasśańys)
approximative тыланьыс (tylańys) тыясланьыс (tyjaslańys)
terminative тыӧдзыс (työdźys) тыясӧдзыс (tyjasödźys)
prolative I тыӧдыс (työdys) тыясӧдыс (tyjasödys)
II тытіыс (tytiys) тыястіыс (tyjastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
accusative I* тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
II* тынымӧ (tynymö) тыяснымӧ (tyjasnymö)
instrumental тынаным (tynanym) тыяснаным (tyjasnanym)
comitative тынымкӧд (tynymköd) тыяснымкӧд (tyjasnymköd)
caritive тытӧгным (tytögnym) тыястӧгным (tyjastögnym)
consecutive тынымла (tynymla) тыяснымла (tyjasnymla)
genitive тынымлӧн (tynymlön) тыяснымлӧн (tyjasnymlön)
ablative тынымлысь (tynymlyś) тыяснымлысь (tyjasnymlyś)
dative тынымлы (tynymly) тыяснымлы (tyjasnymly)
inessive тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
elative тысьыным (tyśynym) тыяссьыным (tyjasśynym)
illative тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
egressive тысяньным (tyśańnym) тыяссяньным (tyjasśańnym)
approximative тыланьным (tylańnym) тыясланьным (tyjaslańnym)
terminative тыӧдзным (työdźnym) тыясӧдзным (tyjasödźnym)
prolative I тыӧдным (työdnym) тыясӧдным (tyjasödnym)
II тытіным (tytinym) тыястіным (tyjastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
accusative I* тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
II* тынытӧ (tynytö) тыяснытӧ (tyjasnytö)
instrumental тынаныд (tynanyd) тыяснаныд (tyjasnanyd)
comitative тыныдкӧд (tynydköd) тыясныдкӧд (tyjasnydköd)
caritive тытӧгныд (tytögnyd) тыястӧгныд (tyjastögnyd)
consecutive тыныдла (tynydla) тыясныдла (tyjasnydla)
genitive тыныдлӧн (tynydlön) тыясныдлӧн (tyjasnydlön)
ablative тыныдлысь (tynydlyś) тыясныдлысь (tyjasnydlyś)
dative тыныдлы (tynydly) тыясныдлы (tyjasnydly)
inessive тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
elative тысьыныд (tyśynyd) тыяссьыныд (tyjasśynyd)
illative тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
egressive тысяньныд (tyśańnyd) тыяссяньныд (tyjasśańnyd)
approximative тыланьныд (tylańnyd) тыясланьныд (tyjaslańnyd)
terminative тыӧдзныд (työdźnyd) тыясӧдзныд (tyjasödźnyd)
prolative I тыӧдныд (työdnyd) тыясӧдныд (tyjasödnyd)
II тытіныд (tytinyd) тыястіныд (tyjastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
accusative I* тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
II* тынысӧ (tynysö) тыяснысӧ (tyjasnysö)
instrumental тынаныс (tynanys) тыяснаныс (tyjasnanys)
comitative тынымкӧс (tynymkös) тыяснымкӧс (tyjasnymkös)
caritive тытӧгныс (tytögnys) тыястӧгныс (tyjastögnys)
consecutive тынысла (tynysla) тыяснысла (tyjasnysla)
genitive тыныслӧн (tynyslön) тыясныслӧн (tyjasnyslön)
ablative тыныслысь (tynyslyś) тыясныслысь (tyjasnyslyś)
dative тыныслы (tynysly) тыясныслы (tyjasnysly)
inessive тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
elative тысьыныс (tyśynys) тыяссьыныс (tyjasśynys)
illative тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
egressive тысяньныс (tyśańnys) тыяссяньныс (tyjasśańnys)
approximative тыланьныс (tylańnys) тыясланьныс (tyjaslańnys)
terminative тыӧдзныс (työdźnys) тыясӧдзныс (tyjasödźnys)
prolative I тыӧдныс (työdnys) тыясӧдныс (tyjasödnys)
II тытіныс (tytinys) тыястіныс (tyjastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References edit

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 7
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 667

Mariupol Greek edit

Etymology 1 edit

Contraction of аты́ (atý), from Ancient Greek αὐτή (autḗ). Cognates include Greek αυτή (aftí) (contracted τη (ti)).

Pronunciation edit

  • IPA(key): [tɨ]
  • Hyphenation: ты

Pronoun edit

ты (ty) (emphatic form аты́)

  1. she
Declension edit
Mariupol Greek personal pronouns
singular plural
1st 2nd 3rd m 3rd f 3rd n 1st 2nd 3rd
nominative го
(ho)
сы
(sy)
тос
(tos)
ты
(ty)
то
(to)
мис
(mis)
сыс
(sys)
тын
(tyn)
oblique мэ́на
(ména)
сэ́на
(séna)
то́на
(tóna)
ты́на
(týna)
мас
(mas)
сас
(sas)
тынц
(tync)
clitic -ми
(-mi)
-сы
(-sy)
-тун
(-tun)
-тын
(-tyn)
-ту
(-tu)
-мас
(-mas)
-сас
(-sas)

(-c)

Etymology 2 edit

From Ancient Greek τί (). Cognates include Greek τι (ti).

Pronunciation edit

  • IPA(key): [ˈtɨ]
  • Hyphenation: ты

Pronoun edit

ты? (ty?)

  1. what?

References edit

  • A. A. Diamantopulo-Rionis; D. L. Demerdzhi; A. M. Davydova-Diamantopulo; A. A. Shapurma; R. S. Kharabadot; D. K. Patricha (2006), “ты?”, in Румейско-русский и русско-румейский словарь пяти диалектов греков Приазовья, Mariupol, →ISBN
  • G. A. Animica; M. P. Galikbarova (2013) Румеку глоса[1], Donetsk, page 4

Northern Mansi edit

Alternative forms edit

тыи (tyi)

Etymology edit

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Pronunciation edit

  This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

Pronoun edit

ты (ti)

  1. this
Inflection of ты (ty)
singular dual plural
nominative ты (ty) тыг (tyg) тыт (tyt)
dative тын (tyn) тыгын (tygyn) тытын (tytyn)
ablative тыныл (tynyl) тыгныл (tygnyl) тытныл (tytnyl)
instrumental тыл (tyl) тыгтыл (tygtyl) тытыл (tytyl)
translative тыг (tyg) ―― ――


References edit

  • Mansi Dictionary of Munkácsi and Kálmán[2]

Russian edit

Etymology edit

Inherited from Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂. Cognate with Old Church Slavonic тꙑ (ty).

Pronunciation edit

Pronoun edit

ты (ty)

  1. (familiar) second-person singular, nominative case: you, thou

Usage notes edit

The personal pronoun ты is comparable to French tu, German du, and is used only with family and intimate friends. In classical literature, it is used by superiors to their inferiors, but that usage is no longer tolerated (with the exception of the way adults speak to children, while the children are expected to use вы). For most occasions, the formal вы (vy) should be used instead. For more information, see Appendix:Russian pronouns.

Declension edit

Related terms edit

Tundra Nenets edit

 
Ты.

Etymology edit

From Proto-Samoyedic *tëə. Cognates with Forest Enets тэ and Tundra Enets тэа.

Pronunciation edit

  • IPA(key): [tɨ]
  • Hyphenation: ты

Noun edit

ты (ti)

  1. domestic deer

Declension edit

Declension of ты (ti) (regular)
singular dual plural
nominative ты (ti) тыхыʼ (tixih) тыˮ (tiq)
genitive тыʼ (tih) тыхыʼ (tixih) тыˮ (tiq)
accusative тым (tim°) тыхыʼ (tixih) ты (ti)
allative тын (tin°) тыхыняʼ (tixinyah) тыхыˮ (tixiq)
locative тыхына (tixina) тыхыняна (tixinyana) тыхыˮна (tixiqna)
ablative тыхыд (tixid°) тыхыняд (tixinyad°) тыхыт (tixit°)
prolative тывна (tiwna) тыхынямна (tixinyamna) тыˮмӑна (tiqmăna)

References edit

  • Pyrerka, A. P.; Tereščenko, N. M. (1948) Русско-ненецкий словарь [Russian–Nenets Dictionary], Moscow: Огиз, page 167
  • N. M. Tereschenko (2005), “ты”, in Словарь ненецко-русский и русско-ненецкий, 3rd edition, Saint Petersburg: Просвещение, →ISBN
  • Irina Nikolaeva (2014) A Grammar of Tundra Nenets, Walter de Gruyter GmbH, →ISBN, page 20

Udmurt edit

 
Udmurt Wikipedia has an article on:
Wikipedia udm
 
Ты.

Etymology edit

From Proto-Permic *tu̇, from Proto-Uralic *towe. Cognates include Hungarian and Southern Selkup то̄.

Permic cognates include Komi-Zyrian ты (ty) and Komi-Yazva тө ().

Pronunciation edit

  • IPA(key): [ˈtɯ̈]
  • Hyphenation: ты

Noun edit

ты (ty)

  1. lake, pond

Declension edit

References edit

  • L. E. Kirillova; L. L. Karpova, editor (2008) Удмурт-Ӟуч кыллюкам [Udmurt-Russian dictionary], Izhevsk, →ISBN, page 666
  • Yrjö Wichmann; Toivo Emil Uotila (1987), Mikko Korhonen, editor, Wotjakischer Wortschatz [Votyak Vocabulary] (Lexica Societatis Fenno-Ugricae; Volume 21) (in German), Helsinki: Suomalais-ugrilainen Seura, →ISBN, →ISSN, page 260