Kotus type 1 (valo) NSK type 1 (valo)

Two-syllable nominals ending with -o/-u//-y; consonant gradation possible.

Partitive ending -a/ and genitive plural ending -en.

Basic declension without consonant gradation Edit

ends with -o ends with
Inflection of valo (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative valo valot
genitive valon valojen
partitive valoa valoja
illative valoon valoihin
singular plural
nominative valo valot
accusative nom. valo valot
gen. valon
genitive valon valojen
partitive valoa valoja
inessive valossa valoissa
elative valosta valoista
illative valoon valoihin
adessive valolla valoilla
ablative valolta valoilta
allative valolle valoille
essive valona valoina
translative valoksi valoiksi
instructive valoin
abessive valotta valoitta
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of valo (type valo)
first-person singular possessor
singular plural
nominative valoni valoni
accusative nom. valoni valoni
gen. valoni
genitive valoni valojeni
partitive valoani valojani
inessive valossani valoissani
elative valostani valoistani
illative valooni valoihini
adessive valollani valoillani
ablative valoltani valoiltani
allative valolleni valoilleni
essive valonani valoinani
translative valokseni valoikseni
instructive
abessive valottani valoittani
comitative valoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative valosi valosi
accusative nom. valosi valosi
gen. valosi
genitive valosi valojesi
partitive valoasi valojasi
inessive valossasi valoissasi
elative valostasi valoistasi
illative valoosi valoihisi
adessive valollasi valoillasi
ablative valoltasi valoiltasi
allative valollesi valoillesi
essive valonasi valoinasi
translative valoksesi valoiksesi
instructive
abessive valottasi valoittasi
comitative valoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative valomme valomme
accusative nom. valomme valomme
gen. valomme
genitive valomme valojemme
partitive valoamme valojamme
inessive valossamme valoissamme
elative valostamme valoistamme
illative valoomme valoihimme
adessive valollamme valoillamme
ablative valoltamme valoiltamme
allative valollemme valoillemme
essive valonamme valoinamme
translative valoksemme valoiksemme
instructive
abessive valottamme valoittamme
comitative valoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative valonne valonne
accusative nom. valonne valonne
gen. valonne
genitive valonne valojenne
partitive valoanne valojanne
inessive valossanne valoissanne
elative valostanne valoistanne
illative valoonne valoihinne
adessive valollanne valoillanne
ablative valoltanne valoiltanne
allative valollenne valoillenne
essive valonanne valoinanne
translative valoksenne valoiksenne
instructive
abessive valottanne valoittanne
comitative valoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative valonsa valonsa
accusative nom. valonsa valonsa
gen. valonsa
genitive valonsa valojensa
partitive valoaan
valoansa
valojaan
valojansa
inessive valossaan
valossansa
valoissaan
valoissansa
elative valostaan
valostansa
valoistaan
valoistansa
illative valoonsa valoihinsa
adessive valollaan
valollansa
valoillaan
valoillansa
ablative valoltaan
valoltansa
valoiltaan
valoiltansa
allative valolleen
valollensa
valoilleen
valoillensa
essive valonaan
valonansa
valoinaan
valoinansa
translative valokseen
valoksensa
valoikseen
valoiksensa
instructive
abessive valottaan
valottansa
valoittaan
valoittansa
comitative valoineen
valoinensa
Inflection of särö (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative särö säröt
genitive särön säröjen
partitive säröä säröjä
illative säröön säröihin
singular plural
nominative särö säröt
accusative nom. särö säröt
gen. särön
genitive särön säröjen
partitive säröä säröjä
inessive särössä säröissä
elative säröstä säröistä
illative säröön säröihin
adessive säröllä säröillä
ablative säröltä säröiltä
allative särölle säröille
essive särönä säröinä
translative säröksi säröiksi
instructive säröin
abessive säröttä säröittä
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of särö (type valo)
first-person singular possessor
singular plural
nominative säröni säröni
accusative nom. säröni säröni
gen. säröni
genitive säröni säröjeni
partitive säröäni säröjäni
inessive särössäni säröissäni
elative säröstäni säröistäni
illative särööni säröihini
adessive särölläni säröilläni
ablative säröltäni säröiltäni
allative särölleni säröilleni
essive särönäni säröinäni
translative särökseni säröikseni
instructive
abessive säröttäni säröittäni
comitative säröineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative särösi särösi
accusative nom. särösi särösi
gen. särösi
genitive särösi säröjesi
partitive säröäsi säröjäsi
inessive särössäsi säröissäsi
elative säröstäsi säröistäsi
illative säröösi säröihisi
adessive särölläsi säröilläsi
ablative säröltäsi säröiltäsi
allative säröllesi säröillesi
essive särönäsi säröinäsi
translative säröksesi säröiksesi
instructive
abessive säröttäsi säröittäsi
comitative säröinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative särömme särömme
accusative nom. särömme särömme
gen. särömme
genitive särömme säröjemme
partitive säröämme säröjämme
inessive särössämme säröissämme
elative säröstämme säröistämme
illative säröömme säröihimme
adessive säröllämme säröillämme
ablative säröltämme säröiltämme
allative säröllemme säröillemme
essive särönämme säröinämme
translative säröksemme säröiksemme
instructive
abessive säröttämme säröittämme
comitative säröinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative särönne särönne
accusative nom. särönne särönne
gen. särönne
genitive särönne säröjenne
partitive säröänne säröjänne
inessive särössänne säröissänne
elative säröstänne säröistänne
illative säröönne säröihinne
adessive säröllänne säröillänne
ablative säröltänne säröiltänne
allative säröllenne säröillenne
essive särönänne säröinänne
translative säröksenne säröiksenne
instructive
abessive säröttänne säröittänne
comitative säröinenne
third-person possessor
singular plural
nominative särönsä särönsä
accusative nom. särönsä särönsä
gen. särönsä
genitive särönsä säröjensä
partitive säröään
säröänsä
säröjään
säröjänsä
inessive särössään
särössänsä
säröissään
säröissänsä
elative säröstään
säröstänsä
säröistään
säröistänsä
illative säröönsä säröihinsä
adessive säröllään
säröllänsä
säröillään
säröillänsä
ablative säröltään
säröltänsä
säröiltään
säröiltänsä
allative särölleen
säröllensä
säröilleen
säröillensä
essive särönään
särönänsä
säröinään
säröinänsä
translative särökseen
säröksensä
säröikseen
säröiksensä
instructive
abessive säröttään
säröttänsä
säröittään
säröittänsä
comitative säröineen
säröinensä
ends with -u ends with -y
Inflection of solu (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative solu solut
genitive solun solujen
partitive solua soluja
illative soluun soluihin
singular plural
nominative solu solut
accusative nom. solu solut
gen. solun
genitive solun solujen
partitive solua soluja
inessive solussa soluissa
elative solusta soluista
illative soluun soluihin
adessive solulla soluilla
ablative solulta soluilta
allative solulle soluille
essive soluna soluina
translative soluksi soluiksi
instructive soluin
abessive solutta soluitta
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of solu (type valo)
first-person singular possessor
singular plural
nominative soluni soluni
accusative nom. soluni soluni
gen. soluni
genitive soluni solujeni
partitive soluani solujani
inessive solussani soluissani
elative solustani soluistani
illative soluuni soluihini
adessive solullani soluillani
ablative solultani soluiltani
allative solulleni soluilleni
essive solunani soluinani
translative solukseni soluikseni
instructive
abessive soluttani soluittani
comitative soluineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative solusi solusi
accusative nom. solusi solusi
gen. solusi
genitive solusi solujesi
partitive soluasi solujasi
inessive solussasi soluissasi
elative solustasi soluistasi
illative soluusi soluihisi
adessive solullasi soluillasi
ablative solultasi soluiltasi
allative solullesi soluillesi
essive solunasi soluinasi
translative soluksesi soluiksesi
instructive
abessive soluttasi soluittasi
comitative soluinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative solumme solumme
accusative nom. solumme solumme
gen. solumme
genitive solumme solujemme
partitive soluamme solujamme
inessive solussamme soluissamme
elative solustamme soluistamme
illative soluumme soluihimme
adessive solullamme soluillamme
ablative solultamme soluiltamme
allative solullemme soluillemme
essive solunamme soluinamme
translative soluksemme soluiksemme
instructive
abessive soluttamme soluittamme
comitative soluinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative solunne solunne
accusative nom. solunne solunne
gen. solunne
genitive solunne solujenne
partitive soluanne solujanne
inessive solussanne soluissanne
elative solustanne soluistanne
illative soluunne soluihinne
adessive solullanne soluillanne
ablative solultanne soluiltanne
allative solullenne soluillenne
essive solunanne soluinanne
translative soluksenne soluiksenne
instructive
abessive soluttanne soluittanne
comitative soluinenne
third-person possessor
singular plural
nominative solunsa solunsa
accusative nom. solunsa solunsa
gen. solunsa
genitive solunsa solujensa
partitive soluaan
soluansa
solujaan
solujansa
inessive solussaan
solussansa
soluissaan
soluissansa
elative solustaan
solustansa
soluistaan
soluistansa
illative soluunsa soluihinsa
adessive solullaan
solullansa
soluillaan
soluillansa
ablative solultaan
solultansa
soluiltaan
soluiltansa
allative solulleen
solullensa
soluilleen
soluillensa
essive solunaan
solunansa
soluinaan
soluinansa
translative solukseen
soluksensa
soluikseen
soluiksensa
instructive
abessive soluttaan
soluttansa
soluittaan
soluittansa
comitative soluineen
soluinensa
Inflection of hymy (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative hymy hymyt
genitive hymyn hymyjen
partitive hymyä hymyjä
illative hymyyn hymyihin
singular plural
nominative hymy hymyt
accusative nom. hymy hymyt
gen. hymyn
genitive hymyn hymyjen
partitive hymyä hymyjä
inessive hymyssä hymyissä
elative hymystä hymyistä
illative hymyyn hymyihin
adessive hymyllä hymyillä
ablative hymyltä hymyiltä
allative hymylle hymyille
essive hymynä hymyinä
translative hymyksi hymyiksi
instructive hymyin
abessive hymyttä hymyittä
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of hymy (type valo)
first-person singular possessor
singular plural
nominative hymyni hymyni
accusative nom. hymyni hymyni
gen. hymyni
genitive hymyni hymyjeni
partitive hymyäni hymyjäni
inessive hymyssäni hymyissäni
elative hymystäni hymyistäni
illative hymyyni hymyihini
adessive hymylläni hymyilläni
ablative hymyltäni hymyiltäni
allative hymylleni hymyilleni
essive hymynäni hymyinäni
translative hymykseni hymyikseni
instructive
abessive hymyttäni hymyittäni
comitative hymyineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative hymysi hymysi
accusative nom. hymysi hymysi
gen. hymysi
genitive hymysi hymyjesi
partitive hymyäsi hymyjäsi
inessive hymyssäsi hymyissäsi
elative hymystäsi hymyistäsi
illative hymyysi hymyihisi
adessive hymylläsi hymyilläsi
ablative hymyltäsi hymyiltäsi
allative hymyllesi hymyillesi
essive hymynäsi hymyinäsi
translative hymyksesi hymyiksesi
instructive
abessive hymyttäsi hymyittäsi
comitative hymyinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative hymymme hymymme
accusative nom. hymymme hymymme
gen. hymymme
genitive hymymme hymyjemme
partitive hymyämme hymyjämme
inessive hymyssämme hymyissämme
elative hymystämme hymyistämme
illative hymyymme hymyihimme
adessive hymyllämme hymyillämme
ablative hymyltämme hymyiltämme
allative hymyllemme hymyillemme
essive hymynämme hymyinämme
translative hymyksemme hymyiksemme
instructive
abessive hymyttämme hymyittämme
comitative hymyinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative hymynne hymynne
accusative nom. hymynne hymynne
gen. hymynne
genitive hymynne hymyjenne
partitive hymyänne hymyjänne
inessive hymyssänne hymyissänne
elative hymystänne hymyistänne
illative hymyynne hymyihinne
adessive hymyllänne hymyillänne
ablative hymyltänne hymyiltänne
allative hymyllenne hymyillenne
essive hymynänne hymyinänne
translative hymyksenne hymyiksenne
instructive
abessive hymyttänne hymyittänne
comitative hymyinenne
third-person possessor
singular plural
nominative hymynsä hymynsä
accusative nom. hymynsä hymynsä
gen. hymynsä
genitive hymynsä hymyjensä
partitive hymyään
hymyänsä
hymyjään
hymyjänsä
inessive hymyssään
hymyssänsä
hymyissään
hymyissänsä
elative hymystään
hymystänsä
hymyistään
hymyistänsä
illative hymyynsä hymyihinsä
adessive hymyllään
hymyllänsä
hymyillään
hymyillänsä
ablative hymyltään
hymyltänsä
hymyiltään
hymyiltänsä
allative hymylleen
hymyllensä
hymyilleen
hymyillensä
essive hymynään
hymynänsä
hymyinään
hymyinänsä
translative hymykseen
hymyksensä
hymyikseen
hymyiksensä
instructive
abessive hymyttään
hymyttänsä
hymyittään
hymyittänsä
comitative hymyineen
hymyinensä

Consonant gradation Edit

Summary Edit

Kotus *A *B *C *D *E *F *G *H *I *J *K *L *M
grade kk → k pp → p tt → t k → ∅ p → v t → d nk → ng mp → mm lt → ll nt → nn rt → rr k → j k → v
nominative strong riekko kippo katto jako orpo katu sanko sampu kuultu lento saarto hylky luku
genitive weak riekon kipon katon jaon orvon kadun sangon sammun kuullun lennon saarron hyljyn luvun
partitive strong riekkoa kippoa kattoa jakoa orpoa katua sankoa sampua kuultua lentoa saartoa hylk lukua
elative weak riekosta kiposta katosta jaosta orvosta kadusta sangosta sammusta kuullusta lennosta saarrosta hyljystä luvusta
illative strong riekkoon kippoon kattoon jakoon orpoon katuun sankoon sampuun kuultuun lentoon saartoon hylkyyn lukuun

Complete declension example with consonant gradation (t → d) Edit

Inflection of katu (Kotus type 1*F/valo, t-d gradation)
nominative katu kadut
genitive kadun katujen
partitive katua katuja
illative katuun katuihin
singular plural
nominative katu kadut
accusative nom. katu kadut
gen. kadun
genitive kadun katujen
partitive katua katuja
inessive kadussa kaduissa
elative kadusta kaduista
illative katuun katuihin
adessive kadulla kaduilla
ablative kadulta kaduilta
allative kadulle kaduille
essive katuna katuina
translative kaduksi kaduiksi
instructive kaduin
abessive kadutta kaduitta
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of katu (type valo)
first-person singular possessor
singular plural
nominative katuni katuni
accusative nom. katuni katuni
gen. katuni
genitive katuni katujeni
partitive katuani katujani
inessive kadussani kaduissani
elative kadustani kaduistani
illative katuuni katuihini
adessive kadullani kaduillani
ablative kadultani kaduiltani
allative kadulleni kaduilleni
essive katunani katuinani
translative kadukseni kaduikseni
instructive
abessive kaduttani kaduittani
comitative katuineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative katusi katusi
accusative nom. katusi katusi
gen. katusi
genitive katusi katujesi
partitive katuasi katujasi
inessive kadussasi kaduissasi
elative kadustasi kaduistasi
illative katuusi katuihisi
adessive kadullasi kaduillasi
ablative kadultasi kaduiltasi
allative kadullesi kaduillesi
essive katunasi katuinasi
translative kaduksesi kaduiksesi
instructive
abessive kaduttasi kaduittasi
comitative katuinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative katumme katumme
accusative nom. katumme katumme
gen. katumme
genitive katumme katujemme
partitive katuamme katujamme
inessive kadussamme kaduissamme
elative kadustamme kaduistamme
illative katuumme katuihimme
adessive kadullamme kaduillamme
ablative kadultamme kaduiltamme
allative kadullemme kaduillemme
essive katunamme katuinamme
translative kaduksemme kaduiksemme
instructive
abessive kaduttamme kaduittamme
comitative katuinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative katunne katunne
accusative nom. katunne katunne
gen. katunne
genitive katunne katujenne
partitive katuanne katujanne
inessive kadussanne kaduissanne
elative kadustanne kaduistanne
illative katuunne katuihinne
adessive kadullanne kaduillanne
ablative kadultanne kaduiltanne
allative kadullenne kaduillenne
essive katunanne katuinanne
translative kaduksenne kaduiksenne
instructive
abessive kaduttanne kaduittanne
comitative katuinenne
third-person possessor
singular plural
nominative katunsa katunsa
accusative nom. katunsa katunsa
gen. katunsa
genitive katunsa katujensa
partitive katuaan
katuansa
katujaan
katujansa
inessive kadussaan
kadussansa
kaduissaan
kaduissansa
elative kadustaan
kadustansa
kaduistaan
kaduistansa
illative katuunsa katuihinsa
adessive kadullaan
kadullansa
kaduillaan
kaduillansa
ablative kadultaan
kadultansa
kaduiltaan
kaduiltansa
allative kadulleen
kadullensa
kaduilleen
kaduillensa
essive katunaan
katunansa
katuinaan
katuinansa
translative kadukseen
kaduksensa
kaduikseen
kaduiksensa
instructive
abessive kaduttaan
kaduttansa
kaduittaan
kaduittansa
comitative katuineen
katuinensa

Template Edit

{{fi-decl-valo}}

List Edit

See Finnish valo-type nominals.