Template:sa-decl-noun-ṛ1

Feminine ṛ-stem declension of sa-decl-noun-ṛ1
Nom. sg. {{{1}}}{{{2}}}ा ({{{1}}}{{{2}}}ा)
Gen. sg. {{{1}}}{{{2}}}ुः ({{{1}}}{{{2}}}ुḥ)
Singular Dual Plural
Nominative {{{1}}}{{{2}}}ा ({{{1}}}{{{2}}}ा) {{{1}}}{{{2}}}ारौ ({{{1}}}{{{2}}}ाrau) {{{1}}}{{{2}}}ारः ({{{1}}}{{{2}}}ाraḥ)
Vocative {{{1}}}{{{2}}}र् ({{{1}}}{{{2}}}r) {{{1}}}{{{2}}}ारौ ({{{1}}}{{{2}}}ाrau) {{{1}}}{{{2}}}ारः ({{{1}}}{{{2}}}ाraḥ)
Accusative {{{1}}}{{{2}}}ारम् ({{{1}}}{{{2}}}ाram) {{{1}}}{{{2}}}ारौ ({{{1}}}{{{2}}}ाrau) {{{1}}}{{{2}}}ॄः ({{{1}}}{{{2}}}ॄḥ)
Instrumental {{{1}}}{{{2}}}्रा ({{{1}}}{{{2}}}्rā) {{{1}}}{{{2}}}ृभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ृbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ृभिः ({{{1}}}{{{2}}}ृbhiḥ)
Dative {{{1}}}{{{2}}}्रे ({{{1}}}{{{2}}}्re) {{{1}}}{{{2}}}ृभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ृbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ृभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ृbhyaḥ)
Ablative {{{1}}}{{{2}}}ुः ({{{1}}}{{{2}}}ुḥ) {{{1}}}{{{2}}}ृभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ृbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ृभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ृbhyaḥ)
Genitive {{{1}}}{{{2}}}ुः ({{{1}}}{{{2}}}ुḥ) {{{1}}}{{{2}}}्रोः ({{{1}}}{{{2}}}्roḥ) {{{1}}}{{{2}}}ॄणाम् ({{{1}}}{{{2}}}ॄṇām)
Locative {{{1}}}{{{2}}}रि ({{{1}}}{{{2}}}ri) {{{1}}}{{{2}}}्रोः ({{{1}}}{{{2}}}्roḥ) {{{1}}}{{{2}}}ृषु ({{{1}}}{{{2}}}ृṣu)