Template:sa-decl-noun-u-n

Neuter u-stem declension of sa-decl-noun-u-n
Nom. sg. {{{1}}}{{{2}}}ु ({{{1}}}{{{2}}}ु)
Gen. sg. {{{1}}}{{{2}}}ुनः ({{{1}}}{{{2}}}ुnaḥ)
Singular Dual Plural
Nominative {{{1}}}{{{2}}}ु ({{{1}}}{{{2}}}ु) {{{1}}}{{{2}}}ुनी ({{{1}}}{{{2}}}ुnī) {{{1}}}{{{2}}}ूनि ({{{1}}}{{{2}}}ूni)
Vocative {{{1}}}{{{2}}}ु ({{{1}}}{{{2}}}ु) {{{1}}}{{{2}}}ुनी ({{{1}}}{{{2}}}ुnī) {{{1}}}{{{2}}}ूनि ({{{1}}}{{{2}}}ूni)
Accusative {{{1}}}{{{2}}}ु ({{{1}}}{{{2}}}ु) {{{1}}}{{{2}}}ुनी ({{{1}}}{{{2}}}ुnī) {{{1}}}{{{2}}}ूनि ({{{1}}}{{{2}}}ूni)
Instrumental {{{1}}}{{{2}}}ुना ({{{1}}}{{{2}}}ुnā) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभिः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhiḥ)
Dative {{{1}}}{{{2}}}ुने ({{{1}}}{{{2}}}ुne) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyaḥ)
Ablative {{{1}}}{{{2}}}ुनः ({{{1}}}{{{2}}}ुnaḥ) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyaḥ)
Genitive {{{1}}}{{{2}}}ुनः ({{{1}}}{{{2}}}ुnaḥ) {{{1}}}{{{2}}}ुनोः ({{{1}}}{{{2}}}ुnoḥ) {{{1}}}{{{2}}}ूनाम् ({{{1}}}{{{2}}}ूnām)
Locative {{{1}}}{{{2}}}ुनि ({{{1}}}{{{2}}}ुni) {{{1}}}{{{2}}}ुनोः ({{{1}}}{{{2}}}ुnoḥ) {{{1}}}{{{2}}}ुषु ({{{1}}}{{{2}}}ुṣu)