Human who adds pages for conjugated forms (and other inflection) (and "possibly" does other things)

Wiktionary:Babel
fi Tämä käyttäjä puhuu suomea äidinkielenään.
en-4 This user speaks English at a near-native level.
la-3 Hic usuarius probe ac latine conferre potest.

A
Latn
This user's native script is the Latin alphabet.
/ʑ/
IPA-4
This user has a comprehensive understanding of the International Phonetic Alphabet.
Я
Cyrl-3
This user has an advanced understanding of the Cyrillic alphabet.
Ω
Grek-3
This user has an advanced understanding of the Greek alphabet.
Search user languages or scripts


Inflection of ConjugationMan (Kotus type 64/juoda, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lien en lie 1st sing. olen lienyt en ole lienyt
2nd sing. liet et lie 2nd sing. olet lienyt et ole lienyt
3rd sing. lie ei lie 3rd sing. on lienyt ei ole lienyt
1st plur. liemme emme lie 1st plur. olemme lieneet emme ole lieneet
2nd plur. liette ette lie 2nd plur. olette lieneet ette ole lieneet
3rd plur. lievät eivät lie 3rd plur. ovat lieneet eivät ole lieneet
passive liedään ei liedä passive on liety ei ole liety
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lein en lienyt 1st sing. olin lienyt en ollut lienyt
2nd sing. leit et lienyt 2nd sing. olit lienyt et ollut lienyt
3rd sing. lei ei lienyt 3rd sing. oli lienyt ei ollut lienyt
1st plur. leimme emme lieneet 1st plur. olimme lieneet emme olleet lieneet
2nd plur. leitte ette lieneet 2nd plur. olitte lieneet ette olleet lieneet
3rd plur. leivät eivät lieneet 3rd plur. olivat lieneet eivät olleet lieneet
passive lietiin ei liety passive oli liety ei ollut liety
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leisin en leisi 1st sing. olisin lienyt en olisi lienyt
2nd sing. leisit et leisi 2nd sing. olisit lienyt et olisi lienyt
3rd sing. leisi ei leisi 3rd sing. olisi lienyt ei olisi lienyt
1st plur. leisimme emme leisi 1st plur. olisimme lieneet emme olisi lieneet
2nd plur. leisitte ette leisi 2nd plur. olisitte lieneet ette olisi lieneet
3rd plur. leisivät eivät leisi 3rd plur. olisivat lieneet eivät olisi lieneet
passive lietäisiin ei lietäisi passive olisi liety ei olisi liety
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lie älä lie 2nd sing.
3rd sing. lieköön älköön liekö 3rd sing. olkoon lienyt älköön olko lienyt
1st plur. liekäämme älkäämme liekö 1st plur.
2nd plur. liekää älkää liekö 2nd plur.
3rd plur. liekööt älkööt liekö 3rd plur. olkoot lieneet älkööt olko lieneet
passive lietäköön älköön lietäkö passive olkoon liety älköön olko liety
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lienen en liene 1st sing. lienen lienyt en liene lienyt
2nd sing. lienet et liene 2nd sing. lienet lienyt et liene lienyt
3rd sing. lienee ei liene 3rd sing. lienee lienyt ei liene lienyt
1st plur. lienemme emme liene 1st plur. lienemme lieneet emme liene lieneet
2nd plur. lienette ette liene 2nd plur. lienette lieneet ette liene lieneet
3rd plur. lienevät eivät liene 3rd plur. lienevät lieneet eivät liene lieneet
passive lietäneen ei lietäne passive lienee liety ei liene liety
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st liedä present lievä lietävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st liedäkseni liedäksemme
2nd liedäksesi liedäksenne
3rd liedäkseen
liedäksensä
past lienyt liety
2nd inessive2 liedessä lietäessä agent3 liemä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st liedessäni liedessämme
2nd liedessäsi liedessänne
3rd liedessään
liedessänsä
negative liemätön
instructive lieden 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive liemässä
elative liemästä
illative liemään
adessive liemällä
abessive liemättä
instructive liemän lietämän
4th4 verbal noun lieminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st liemäisilläni liemäisillämme
2nd liemäisilläsi liemäisillänne
3rd liemäisillään
liemäisillänsä
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. olen en ole 1st sing. olen ollut en ole ollut
2nd sing. olet et ole 2nd sing. olet ollut et ole ollut
3rd sing. olee ei ole 3rd sing. on ollut ei ole ollut
1st plur. olemme emme ole 1st plur. olemme olleet emme ole olleet
2nd plur. olette ette ole 2nd plur. olette olleet ette ole olleet
3rd plur. olevat eivät ole 3rd plur. ovat olleet eivät ole olleet
passive ollaan ei olla passive on oltu ei ole oltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. olin en ollut 1st sing. olin ollut en ollut ollut
2nd sing. olit et ollut 2nd sing. olit ollut et ollut ollut
3rd sing. oli ei ollut 3rd sing. oli ollut ei ollut ollut
1st plur. olimme emme olleet 1st plur. olimme olleet emme olleet olleet
2nd plur. olitte ette olleet 2nd plur. olitte olleet ette olleet olleet
3rd plur. olivat eivät olleet 3rd plur. olivat olleet eivät olleet olleet
passive oltiin ei oltu passive oli oltu ei ollut oltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. olisin en olisi 1st sing. olisin ollut en olisi ollut
2nd sing. olisit et olisi 2nd sing. olisit ollut et olisi ollut
3rd sing. olisi ei olisi 3rd sing. olisi ollut ei olisi ollut
1st plur. olisimme emme olisi 1st plur. olisimme olleet emme olisi olleet
2nd plur. olisitte ette olisi 2nd plur. olisitte olleet ette olisi olleet
3rd plur. olisivat eivät olisi 3rd plur. olisivat olleet eivät olisi olleet
passive oltaisiin ei oltaisi passive olisi oltu ei olisi oltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ole älä ole 2nd sing.
3rd sing. olkoon älköön olko 3rd sing. olkoon ollut älköön olko ollut
1st plur. olkaamme älkäämme olko 1st plur.
2nd plur. olkaa älkää olko 2nd plur.
3rd plur. olkoot älkööt olko 3rd plur. olkoot olleet älkööt olko olleet
passive oltakoon älköön oltako passive olkoon oltu älköön olko oltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ollen en olle 1st sing. lienen ollut en liene ollut
2nd sing. ollet et olle 2nd sing. lienet ollut et liene ollut
3rd sing. ollee ei olle 3rd sing. lienee ollut ei liene ollut
1st plur. ollemme emme olle 1st plur. lienemme olleet emme liene olleet
2nd plur. ollette ette olle 2nd plur. lienette olleet ette liene olleet
3rd plur. ollevat eivät olle 3rd plur. lienevät olleet eivät liene olleet
passive oltaneen ei oltane passive lienee oltu ei liene oltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st olla present oleva oltava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ollakseni ollaksemme
2nd ollaksesi ollaksenne
3rd ollakseen
ollaksensa
past ollut oltu
2nd inessive2 ollessa oltaessa agent3 olema
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ollessani ollessamme
2nd ollessasi ollessanne
3rd ollessaan
ollessansa
negative olematon
instructive ollen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive olemassa
elative olemasta
illative olemaan
adessive olemalla
abessive olematta
instructive oleman oltaman
4th4 verbal noun oleminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st olemaisillani olemaisillamme
2nd olemaisillasi olemaisillanne
3rd olemaisillaan
olemaisillansa
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 52*F/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täydyn en täydy 1st sing. olen täytynyt en ole täytynyt
2nd sing. täydyt et täydy 2nd sing. olet täytynyt et ole täytynyt
3rd sing. täytyy ei täydy 3rd sing. on täytynyt ei ole täytynyt
1st plur. täydymme emme täydy 1st plur. olemme täytyneet emme ole täytyneet
2nd plur. täydytte ette täydy 2nd plur. olette täytyneet ette ole täytyneet
3rd plur. täytyvät eivät täydy 3rd plur. ovat täytyneet eivät ole täytyneet
passive täydytään ei täydytä passive on täydytty ei ole täydytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täydyin en täytynyt 1st sing. olin täytynyt en ollut täytynyt
2nd sing. täydyit et täytynyt 2nd sing. olit täytynyt et ollut täytynyt
3rd sing. täytyi ei täytynyt 3rd sing. oli täytynyt ei ollut täytynyt
1st plur. täydyimme emme täytyneet 1st plur. olimme täytyneet emme olleet täytyneet
2nd plur. täydyitte ette täytyneet 2nd plur. olitte täytyneet ette olleet täytyneet
3rd plur. täytyivät eivät täytyneet 3rd plur. olivat täytyneet eivät olleet täytyneet
passive täydyttiin ei täydytty passive oli täydytty ei ollut täydytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täytyisin en täytyisi 1st sing. olisin täytynyt en olisi täytynyt
2nd sing. täytyisit et täytyisi 2nd sing. olisit täytynyt et olisi täytynyt
3rd sing. täytyisi ei täytyisi 3rd sing. olisi täytynyt ei olisi täytynyt
1st plur. täytyisimme emme täytyisi 1st plur. olisimme täytyneet emme olisi täytyneet
2nd plur. täytyisitte ette täytyisi 2nd plur. olisitte täytyneet ette olisi täytyneet
3rd plur. täytyisivät eivät täytyisi 3rd plur. olisivat täytyneet eivät olisi täytyneet
passive täydyttäisiin ei täydyttäisi passive olisi täydytty ei olisi täydytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. täydy älä täydy 2nd sing.
3rd sing. täytyköön älköön täytykö 3rd sing. olkoon täytynyt älköön olko täytynyt
1st plur. täytykäämme älkäämme täytykö 1st plur.
2nd plur. täytykää älkää täytykö 2nd plur.
3rd plur. täytykööt älkööt täytykö 3rd plur. olkoot täytyneet älkööt olko täytyneet
passive täydyttäköön älköön täydyttäkö passive olkoon täydytty älköön olko täydytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täytynen en täytyne 1st sing. lienen täytynyt en liene täytynyt
2nd sing. täytynet et täytyne 2nd sing. lienet täytynyt et liene täytynyt
3rd sing. täytynee ei täytyne 3rd sing. lienee täytynyt ei liene täytynyt
1st plur. täytynemme emme täytyne 1st plur. lienemme täytyneet emme liene täytyneet
2nd plur. täytynette ette täytyne 2nd plur. lienette täytyneet ette liene täytyneet
3rd plur. täytynevät eivät täytyne 3rd plur. lienevät täytyneet eivät liene täytyneet
passive täydyttäneen ei täydyttäne passive lienee täydytty ei liene täydytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st täytyä present täytyvä täydyttävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täytyäkseni täytyäksemme
2nd täytyäksesi täytyäksenne
3rd täytyäkseen
täytyäksensä
past täytynyt täydytty
2nd inessive2 täytyessä täydyttäessä agent3 täytymä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täytyessäni täytyessämme
2nd täytyessäsi täytyessänne
3rd täytyessään
täytyessänsä
negative täytymätön
instructive täytyen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive täytymässä
elative täytymästä
illative täytymään
adessive täytymällä
abessive täytymättä
instructive täytymän täydyttämän
4th4 verbal noun täytyminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täytymäisilläni täytymäisillämme
2nd täytymäisilläsi täytymäisillänne
3rd täytymäisillään
täytymäisillänsä
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 55*J/soutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. synnän en synnä 1st sing. olen syntänyt en ole syntänyt
2nd sing. synnät et synnä 2nd sing. olet syntänyt et ole syntänyt
3rd sing. syntää ei synnä 3rd sing. on syntänyt ei ole syntänyt
1st plur. synnämme emme synnä 1st plur. olemme syntäneet emme ole syntäneet
2nd plur. synnätte ette synnä 2nd plur. olette syntäneet ette ole syntäneet
3rd plur. syntävät eivät synnä 3rd plur. ovat syntäneet eivät ole syntäneet
passive synnetään ei synnetä passive on synnetty ei ole synnetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. synnin
synsin
en syntänyt 1st sing. olin syntänyt en ollut syntänyt
2nd sing. synnit
synsit
et syntänyt 2nd sing. olit syntänyt et ollut syntänyt
3rd sing. synti
synsi
ei syntänyt 3rd sing. oli syntänyt ei ollut syntänyt
1st plur. synnimme
synsimme
emme syntäneet 1st plur. olimme syntäneet emme olleet syntäneet
2nd plur. synnitte
synsitte
ette syntäneet 2nd plur. olitte syntäneet ette olleet syntäneet
3rd plur. syntivät
synsivät
eivät syntäneet 3rd plur. olivat syntäneet eivät olleet syntäneet
passive synnettiin ei synnetty passive oli synnetty ei ollut synnetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntäisin en syntäisi 1st sing. olisin syntänyt en olisi syntänyt
2nd sing. syntäisit et syntäisi 2nd sing. olisit syntänyt et olisi syntänyt
3rd sing. syntäisi ei syntäisi 3rd sing. olisi syntänyt ei olisi syntänyt
1st plur. syntäisimme emme syntäisi 1st plur. olisimme syntäneet emme olisi syntäneet
2nd plur. syntäisitte ette syntäisi 2nd plur. olisitte syntäneet ette olisi syntäneet
3rd plur. syntäisivät eivät syntäisi 3rd plur. olisivat syntäneet eivät olisi syntäneet
passive synnettäisiin ei synnettäisi passive olisi synnetty ei olisi synnetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. synnä älä synnä 2nd sing.
3rd sing. syntäköön älköön syntäkö 3rd sing. olkoon syntänyt älköön olko syntänyt
1st plur. syntäkäämme älkäämme syntäkö 1st plur.
2nd plur. syntäkää älkää syntäkö 2nd plur.
3rd plur. syntäkööt älkööt syntäkö 3rd plur. olkoot syntäneet älkööt olko syntäneet
passive synnettäköön älköön synnettäkö passive olkoon synnetty älköön olko synnetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntänen en syntäne 1st sing. lienen syntänyt en liene syntänyt
2nd sing. syntänet et syntäne 2nd sing. lienet syntänyt et liene syntänyt
3rd sing. syntänee ei syntäne 3rd sing. lienee syntänyt ei liene syntänyt
1st plur. syntänemme emme syntäne 1st plur. lienemme syntäneet emme liene syntäneet
2nd plur. syntänette ette syntäne 2nd plur. lienette syntäneet ette liene syntäneet
3rd plur. syntänevät eivät syntäne 3rd plur. lienevät syntäneet eivät liene syntäneet
passive synnettäneen ei synnettäne passive lienee synnetty ei liene synnetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st syntää present syntävä synnettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st syntääkseni syntääksemme
2nd syntääksesi syntääksenne
3rd syntääkseen
syntääksensä
past syntänyt synnetty
2nd inessive2 syntäessä synnettäessä agent3 syntämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st syntäessäni syntäessämme
2nd syntäessäsi syntäessänne
3rd syntäessään
syntäessänsä
negative syntämätön
instructive syntäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form syntää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive syntämässä
elative syntämästä
illative syntämään
adessive syntämällä
abessive syntämättä
instructive syntämän synnettämän
4th4 verbal noun syntäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st syntämäisilläni syntämäisillämme
2nd syntämäisilläsi syntämäisillänne
3rd syntämäisillään
syntämäisillänsä
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 74*F/katketa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kutian en kutia 1st sing. olen kudinnut en ole kudinnut
2nd sing. kutiat et kutia 2nd sing. olet kudinnut et ole kudinnut
3rd sing. kutiaa ei kutia 3rd sing. on kudinnut ei ole kudinnut
1st plur. kutiamme emme kutia 1st plur. olemme kudinneet emme ole kudinneet
2nd plur. kutiatte ette kutia 2nd plur. olette kudinneet ette ole kudinneet
3rd plur. kutiavat eivät kutia 3rd plur. ovat kudinneet eivät ole kudinneet
passive kuditaan ei kudita passive on kudittu ei ole kudittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kutisin en kudinnut 1st sing. olin kudinnut en ollut kudinnut
2nd sing. kutisit et kudinnut 2nd sing. olit kudinnut et ollut kudinnut
3rd sing. kutisi ei kudinnut 3rd sing. oli kudinnut ei ollut kudinnut
1st plur. kutisimme emme kudinneet 1st plur. olimme kudinneet emme olleet kudinneet
2nd plur. kutisitte ette kudinneet 2nd plur. olitte kudinneet ette olleet kudinneet
3rd plur. kutisivat eivät kudinneet 3rd plur. olivat kudinneet eivät olleet kudinneet
passive kudittiin ei kudittu passive oli kudittu ei ollut kudittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kutiaisin
kutiisin
en kutiaisi
en kutiisi
1st sing. olisin kudinnut en olisi kudinnut
2nd sing. kutiaisit
kutiisit
et kutiaisi
et kutiisi
2nd sing. olisit kudinnut et olisi kudinnut
3rd sing. kutiaisi
kutiisi
ei kutiaisi
ei kutiisi
3rd sing. olisi kudinnut ei olisi kudinnut
1st plur. kutiaisimme
kutiisimme
emme kutiaisi
emme kutiisi
1st plur. olisimme kudinneet emme olisi kudinneet
2nd plur. kutiaisitte
kutiisitte
ette kutiaisi
ette kutiisi
2nd plur. olisitte kudinneet ette olisi kudinneet
3rd plur. kutiaisivat
kutiisivat
eivät kutiaisi
eivät kutiisi
3rd plur. olisivat kudinneet eivät olisi kudinneet
passive kudittaisiin ei kudittaisi passive olisi kudittu ei olisi kudittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kutia älä kutia 2nd sing.
3rd sing. kuditkoon älköön kuditko 3rd sing. olkoon kudinnut älköön olko kudinnut
1st plur. kuditkaamme älkäämme kuditko 1st plur.
2nd plur. kuditkaa älkää kuditko 2nd plur.
3rd plur. kuditkoot älkööt kuditko 3rd plur. olkoot kudinneet älkööt olko kudinneet
passive kudittakoon älköön kudittako passive olkoon kudittu älköön olko kudittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kudinnen en kudinne 1st sing. lienen kudinnut en liene kudinnut
2nd sing. kudinnet et kudinne 2nd sing. lienet kudinnut et liene kudinnut
3rd sing. kudinnee ei kudinne 3rd sing. lienee kudinnut ei liene kudinnut
1st plur. kudinnemme emme kudinne 1st plur. lienemme kudinneet emme liene kudinneet
2nd plur. kudinnette ette kudinne 2nd plur. lienette kudinneet ette liene kudinneet
3rd plur. kudinnevat eivät kudinne 3rd plur. lienevät kudinneet eivät liene kudinneet
passive kudittaneen ei kudittane passive lienee kudittu ei liene kudittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kudita present kutiava kudittava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kuditakseni kuditaksemme
2nd kuditaksesi kuditaksenne
3rd kuditakseen
kuditaksensa
past kudinnut kudittu
2nd inessive2 kuditessa kudittaessa agent3 kutiama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kuditessani kuditessamme
2nd kuditessasi kuditessanne
3rd kuditessaan
kuditessansa
negative kutiamaton
instructive kuditen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive kutiamassa
elative kutiamasta
illative kutiamaan
adessive kutiamalla
abessive kutiamatta
instructive kutiaman kudittaman
4th4 verbal noun kutiaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st kutiamaisillani kutiamaisillamme
2nd kutiamaisillasi kutiamaisillanne
3rd kutiamaisillaan
kutiamaisillansa
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 58/laskea, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mosken en moske 1st sing. olen moskenut en ole moskenut
2nd sing. mosket et moske 2nd sing. olet moskenut et ole moskenut
3rd sing. moskee ei moske 3rd sing. on moskenut ei ole moskenut
1st plur. moskemme emme moske 1st plur. olemme moskeneet emme ole moskeneet
2nd plur. moskette ette moske 2nd plur. olette moskeneet ette ole moskeneet
3rd plur. moskevat eivät moske 3rd plur. ovat moskeneet eivät ole moskeneet
passive mosketaan ei mosketa passive on moskettu ei ole moskettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moskin en moskenut 1st sing. olin moskenut en ollut moskenut
2nd sing. moskit et moskenut 2nd sing. olit moskenut et ollut moskenut
3rd sing. moski ei moskenut 3rd sing. oli moskenut ei ollut moskenut
1st plur. moskimme emme moskeneet 1st plur. olimme moskeneet emme olleet moskeneet
2nd plur. moskitte ette moskeneet 2nd plur. olitte moskeneet ette olleet moskeneet
3rd plur. moskivat eivät moskeneet 3rd plur. olivat moskeneet eivät olleet moskeneet
passive moskettiin ei moskettu passive oli moskettu ei ollut moskettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moskisin en moskisi 1st sing. olisin moskenut en olisi moskenut
2nd sing. moskisit et moskisi 2nd sing. olisit moskenut et olisi moskenut
3rd sing. moskisi ei moskisi 3rd sing. olisi moskenut ei olisi moskenut
1st plur. moskisimme emme moskisi 1st plur. olisimme moskeneet emme olisi moskeneet
2nd plur. moskisitte ette moskisi 2nd plur. olisitte moskeneet ette olisi moskeneet
3rd plur. moskisivat eivät moskisi 3rd plur. olisivat moskeneet eivät olisi moskeneet
passive moskettaisiin ei moskettaisi passive olisi moskettu ei olisi moskettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. moske älä moske 2nd sing.
3rd sing. moskekoon älköön moskeko 3rd sing. olkoon moskenut älköön olko moskenut
1st plur. moskekaamme älkäämme moskeko 1st plur.
2nd plur. moskekaa älkää moskeko 2nd plur.
3rd plur. moskekoot älkööt moskeko 3rd plur. olkoot moskeneet älkööt olko moskeneet
passive moskettakoon älköön moskettako passive olkoon moskettu älköön olko moskettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. moskenen en moskene 1st sing. lienen moskenut en liene moskenut
2nd sing. moskenet et moskene 2nd sing. lienet moskenut et liene moskenut
3rd sing. moskenee ei moskene 3rd sing. lienee moskenut ei liene moskenut
1st plur. moskenemme emme moskene 1st plur. lienemme moskeneet emme liene moskeneet
2nd plur. moskenette ette moskene 2nd plur. lienette moskeneet ette liene moskeneet
3rd plur. moskenevat eivät moskene 3rd plur. lienevät moskeneet eivät liene moskeneet
passive moskettaneen ei moskettane passive lienee moskettu ei liene moskettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st moskea present moskeva moskettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st moskeakseni moskeaksemme
2nd moskeaksesi moskeaksenne
3rd moskeakseen
moskeaksensa
past moskenut moskettu
2nd inessive2 moskiessa moskettaessa agent3 moskema
Possessive forms
Person sing. plur.
1st moskiessani moskiessamme
2nd moskiessasi moskiessanne
3rd moskiessaan
moskiessansa
negative moskematon
instructive moskien 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive moskemassa
elative moskemasta
illative moskemaan
adessive moskemalla
abessive moskematta
instructive moskeman moskettaman
4th4 verbal noun moskeminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st moskemaisillani moskemaisillamme
2nd moskemaisillasi moskemaisillanne
3rd moskemaisillaan
moskemaisillansa


Inflection of ConjugationMan (Kotus type 1*D/valo, k- gradation)
nominative ulko ulot
genitive ulon ulkojen
partitive ulkoa ulkoja
illative ulkoon ulkoihin
singular plural
nominative ulko ulot
accusative nom. ulko ulot
gen. ulon
genitive ulon ulkojen
partitive ulkoa ulkoja
inessive ulossa uloissa
elative ulosta uloista
illative ulkoon ulkoihin
adessive ulolla uloilla
ablative ulolta uloilta
allative ulolle uloille
essive ulkona ulkoina
translative uloksi uloiksi
abessive ulotta uloitta
instructive uloin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ConjugationMan (Kotus type 1*D/valo, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative ulkoni ulkoni
accusative nom. ulkoni ulkoni
gen. ulkoni
genitive ulkoni ulkojeni
partitive ulkoani ulkojani
inessive ulossani uloissani
elative ulostani uloistani
illative ulkooni ulkoihini
adessive ulollani uloillani
ablative uloltani uloiltani
allative ulolleni uloilleni
essive ulkonani ulkoinani
translative ulokseni uloikseni
abessive ulottani uloittani
instructive
comitative ulkoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative ulkosi ulkosi
accusative nom. ulkosi ulkosi
gen. ulkosi
genitive ulkosi ulkojesi
partitive ulkoasi ulkojasi
inessive ulossasi uloissasi
elative ulostasi uloistasi
illative ulkoosi ulkoihisi
adessive ulollasi uloillasi
ablative uloltasi uloiltasi
allative ulollesi uloillesi
essive ulkonasi ulkoinasi
translative uloksesi uloiksesi
abessive ulottasi uloittasi
instructive
comitative ulkoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative ulkomme ulkomme
accusative nom. ulkomme ulkomme
gen. ulkomme
genitive ulkomme ulkojemme
partitive ulkoamme ulkojamme
inessive ulossamme uloissamme
elative ulostamme uloistamme
illative ulkoomme ulkoihimme
adessive ulollamme uloillamme
ablative uloltamme uloiltamme
allative ulollemme uloillemme
essive ulkonamme ulkoinamme
translative uloksemme uloiksemme
abessive ulottamme uloittamme
instructive
comitative ulkoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative ulkonne ulkonne
accusative nom. ulkonne ulkonne
gen. ulkonne
genitive ulkonne ulkojenne
partitive ulkoanne ulkojanne
inessive ulossanne uloissanne
elative ulostanne uloistanne
illative ulkoonne ulkoihinne
adessive ulollanne uloillanne
ablative uloltanne uloiltanne
allative ulollenne uloillenne
essive ulkonanne ulkoinanne
translative uloksenne uloiksenne
abessive ulottanne uloittanne
instructive
comitative ulkoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative ulkonsa ulkonsa
accusative nom. ulkonsa ulkonsa
gen. ulkonsa
genitive ulkonsa ulkojensa
partitive ulkoaan
ulkoansa
ulkojaan
ulkojansa
inessive ulossaan
ulossansa
uloissaan
uloissansa
elative ulostaan
ulostansa
uloistaan
uloistansa
illative ulkoonsa ulkoihinsa
adessive ulollaan
ulollansa
uloillaan
uloillansa
ablative uloltaan
uloltansa
uloiltaan
uloiltansa
allative ulolleen
ulollensa
uloilleen
uloillensa
essive ulkonaan
ulkonansa
ulkoinaan
ulkoinansa
translative ulokseen
uloksensa
uloikseen
uloiksensa
abessive ulottaan
ulottansa
uloittaan
uloittansa
instructive
comitative ulkoineen
ulkoinensa
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative sisä sisät
genitive sisän sisien
partitive sisää sisiä
illative sisään sisiin
singular plural
nominative sisä sisät
accusative nom. sisä sisät
gen. sisän
genitive sisän sisien
sisäin rare
partitive sisää sisiä
inessive sisässä sisissä
elative sisästä sisistä
illative sisään sisiin
adessive sisällä sisillä
ablative sisältä sisiltä
allative sisälle sisille
essive sisänä sisinä
translative sisäksi sisiksi
abessive sisättä sisittä
instructive sisin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ConjugationMan (Kotus type 10/koira, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative sisäni sisäni
accusative nom. sisäni sisäni
gen. sisäni
genitive sisäni sisieni
sisäini rare
partitive sisääni sisiäni
inessive sisässäni sisissäni
elative sisästäni sisistäni
illative sisääni sisiini
adessive sisälläni sisilläni
ablative sisältäni sisiltäni
allative sisälleni sisilleni
essive sisänäni sisinäni
translative sisäkseni sisikseni
abessive sisättäni sisittäni
instructive
comitative sisineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative sisäsi sisäsi
accusative nom. sisäsi sisäsi
gen. sisäsi
genitive sisäsi sisiesi
sisäisi rare
partitive sisääsi sisiäsi
inessive sisässäsi sisissäsi
elative sisästäsi sisistäsi
illative sisääsi sisiisi
adessive sisälläsi sisilläsi
ablative sisältäsi sisiltäsi
allative sisällesi sisillesi
essive sisänäsi sisinäsi
translative sisäksesi sisiksesi
abessive sisättäsi sisittäsi
instructive
comitative sisinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative sisämme sisämme
accusative nom. sisämme sisämme
gen. sisämme
genitive sisämme sisiemme
sisäimme rare
partitive sisäämme sisiämme
inessive sisässämme sisissämme
elative sisästämme sisistämme
illative sisäämme sisiimme
adessive sisällämme sisillämme
ablative sisältämme sisiltämme
allative sisällemme sisillemme
essive sisänämme sisinämme
translative sisäksemme sisiksemme
abessive sisättämme sisittämme
instructive
comitative sisinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative sisänne sisänne
accusative nom. sisänne sisänne
gen. sisänne
genitive sisänne sisienne
sisäinne rare
partitive sisäänne sisiänne
inessive sisässänne sisissänne
elative sisästänne sisistänne
illative sisäänne sisiinne
adessive sisällänne sisillänne
ablative sisältänne sisiltänne
allative sisällenne sisillenne
essive sisänänne sisinänne
translative sisäksenne sisiksenne
abessive sisättänne sisittänne
instructive
comitative sisinenne
third-person possessor
singular plural
nominative sisänsä sisänsä
accusative nom. sisänsä sisänsä
gen. sisänsä
genitive sisänsä sisiensä
sisäinsä rare
partitive sisäänsä sisiään
sisiänsä
inessive sisässään
sisässänsä
sisissään
sisissänsä
elative sisästään
sisästänsä
sisistään
sisistänsä
illative sisäänsä sisiinsä
adessive sisällään
sisällänsä
sisillään
sisillänsä
ablative sisältään
sisältänsä
sisiltään
sisiltänsä
allative sisälleen
sisällensä
sisilleen
sisillensä
essive sisänään
sisänänsä
sisinään
sisinänsä
translative sisäkseen
sisäksensä
sisikseen
sisiksensä
abessive sisättään
sisättänsä
sisittään
sisittänsä
instructive
comitative sisineen
sisinensä
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 19/suo, no gradation)
nominative luo luot
genitive luon loiden
loitten
partitive luota loita
illative luohon loihin
singular plural
nominative luo luot
accusative nom. luo luot
gen. luon
genitive luon loiden
loitten
partitive luota loita
inessive luossa loissa
elative luosta loista
illative luohon loihin
adessive luolla loilla
ablative luolta loilta
allative luolle loille
essive luona loina
translative luoksi loiksi
abessive luotta loitta
instructive loin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ConjugationMan (Kotus type 19/suo, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative luoni luoni
accusative nom. luoni luoni
gen. luoni
genitive luoni loideni
loitteni
partitive luotani loitani
inessive luossani loissani
elative luostani loistani
illative luohoni loihini
adessive luollani loillani
ablative luoltani loiltani
allative luolleni loilleni
essive luonani loinani
translative luokseni loikseni
abessive luottani loittani
instructive
comitative loineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative luosi luosi
accusative nom. luosi luosi
gen. luosi
genitive luosi loidesi
loittesi
partitive luotasi loitasi
inessive luossasi loissasi
elative luostasi loistasi
illative luohosi loihisi
adessive luollasi loillasi
ablative luoltasi loiltasi
allative luollesi loillesi
essive luonasi loinasi
translative luoksesi loiksesi
abessive luottasi loittasi
instructive
comitative loinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative luomme luomme
accusative nom. luomme luomme
gen. luomme
genitive luomme loidemme
loittemme
partitive luotamme loitamme
inessive luossamme loissamme
elative luostamme loistamme
illative luohomme loihimme
adessive luollamme loillamme
ablative luoltamme loiltamme
allative luollemme loillemme
essive luonamme loinamme
translative luoksemme loiksemme
abessive luottamme loittamme
instructive
comitative loinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative luonne luonne
accusative nom. luonne luonne
gen. luonne
genitive luonne loidenne
loittenne
partitive luotanne loitanne
inessive luossanne loissanne
elative luostanne loistanne
illative luohonne loihinne
adessive luollanne loillanne
ablative luoltanne loiltanne
allative luollenne loillenne
essive luonanne loinanne
translative luoksenne loiksenne
abessive luottanne loittanne
instructive
comitative loinenne
third-person possessor
singular plural
nominative luonsa luonsa
accusative nom. luonsa luonsa
gen. luonsa
genitive luonsa loidensa
loittensa
partitive luotaan
luotansa
loitaan
loitansa
inessive luossaan
luossansa
loissaan
loissansa
elative luostaan
luostansa
loistaan
loistansa
illative luohonsa loihinsa
adessive luollaan
luollansa
loillaan
loillansa
ablative luoltaan
luoltansa
loiltaan
loiltansa
allative luolleen
luollensa
loilleen
loillensa
essive luonaan
luonansa
loinaan
loinansa
translative luokseen
luoksensa
loikseen
loiksensa
abessive luottaan
luottansa
loittaan
loittansa
instructive
comitative loineen
loinensa
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 24/uni, no gradation)
nominative miehi miehet
genitive miehen miehien
miehten
partitive miehtä miehiä
illative mieheen miehiin
singular plural
nominative miehi miehet
accusative nom. miehi miehet
gen. miehen
genitive miehen miehien
miehten
partitive miehtä miehiä
inessive miehessä miehissä
elative miehestä miehistä
illative mieheen miehiin
adessive miehellä miehillä
ablative mieheltä miehiltä
allative miehelle miehille
essive miehenä miehinä
translative mieheksi miehiksi
abessive miehettä miehittä
instructive miehin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ConjugationMan (Kotus type 24/uni, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative mieheni mieheni
accusative nom. mieheni mieheni
gen. mieheni
genitive mieheni miehieni
miehteni
partitive miehtäni miehiäni
inessive miehessäni miehissäni
elative miehestäni miehistäni
illative mieheeni miehiini
adessive miehelläni miehilläni
ablative mieheltäni miehiltäni
allative miehelleni miehilleni
essive miehenäni miehinäni
translative miehekseni miehikseni
abessive miehettäni miehittäni
instructive
comitative miehineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative miehesi miehesi
accusative nom. miehesi miehesi
gen. miehesi
genitive miehesi miehiesi
miehtesi
partitive miehtäsi miehiäsi
inessive miehessäsi miehissäsi
elative miehestäsi miehistäsi
illative mieheesi miehiisi
adessive miehelläsi miehilläsi
ablative mieheltäsi miehiltäsi
allative miehellesi miehillesi
essive miehenäsi miehinäsi
translative mieheksesi miehiksesi
abessive miehettäsi miehittäsi
instructive
comitative miehinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative miehemme miehemme
accusative nom. miehemme miehemme
gen. miehemme
genitive miehemme miehiemme
miehtemme
partitive miehtämme miehiämme
inessive miehessämme miehissämme
elative miehestämme miehistämme
illative mieheemme miehiimme
adessive miehellämme miehillämme
ablative mieheltämme miehiltämme
allative miehellemme miehillemme
essive miehenämme miehinämme
translative mieheksemme miehiksemme
abessive miehettämme miehittämme
instructive
comitative miehinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative miehenne miehenne
accusative nom. miehenne miehenne
gen. miehenne
genitive miehenne miehienne
miehtenne
partitive miehtänne miehiänne
inessive miehessänne miehissänne
elative miehestänne miehistänne
illative mieheenne miehiinne
adessive miehellänne miehillänne
ablative mieheltänne miehiltänne
allative miehellenne miehillenne
essive miehenänne miehinänne
translative mieheksenne miehiksenne
abessive miehettänne miehittänne
instructive
comitative miehinenne
third-person possessor
singular plural
nominative miehensä miehensä
accusative nom. miehensä miehensä
gen. miehensä
genitive miehensä miehiensä
miehtensä
partitive miehtään
miehtänsä
miehiään
miehiänsä
inessive miehessään
miehessänsä
miehissään
miehissänsä
elative miehestään
miehestänsä
miehistään
miehistänsä
illative mieheensä miehiinsä
adessive miehellään
miehellänsä
miehillään
miehillänsä
ablative mieheltään
mieheltänsä
miehiltään
miehiltänsä
allative miehelleen
miehellensä
miehilleen
miehillensä
essive miehenään
miehenänsä
miehinään
miehinänsä
translative miehekseen
mieheksensä
miehikseen
miehiksensä
abessive miehettään
miehettänsä
miehittään
miehittänsä
instructive
comitative miehineen
miehinensä
Inflection of ConjugationMan (Kotus type 9/kala, no gradation)
nominative minä minät
genitive minän minöjen
partitive minää minöjä
illative minään minöihin
singular plural
nominative minä minät
accusative nom. minä minät
gen. minän
genitive minän minöjen
minäin rare
partitive minää minöjä
inessive minässä minöissä
elative minästä minöistä
illative minään minöihin
adessive minällä minöillä
ablative minältä minöiltä
allative minälle minöille
essive minänä minöinä
translative minäksi minöiksi
abessive minättä minöittä
instructive minöin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ConjugationMan (Kotus type 9/kala, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative minäni minäni
accusative nom. minäni minäni
gen. minäni
genitive minäni minöjeni
minäini rare
partitive minääni minöjäni
inessive minässäni minöissäni
elative minästäni minöistäni
illative minääni minöihini
adessive minälläni minöilläni
ablative minältäni minöiltäni
allative minälleni minöilleni
essive minänäni minöinäni
translative minäkseni minöikseni
abessive minättäni minöittäni
instructive
comitative minöineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative minäsi minäsi
accusative nom. minäsi minäsi
gen. minäsi
genitive minäsi minöjesi
minäisi rare
partitive minääsi minöjäsi
inessive minässäsi minöissäsi
elative minästäsi minöistäsi
illative minääsi minöihisi
adessive minälläsi minöilläsi
ablative minältäsi minöiltäsi
allative minällesi minöillesi
essive minänäsi minöinäsi
translative minäksesi minöiksesi
abessive minättäsi minöittäsi
instructive
comitative minöinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative minämme minämme
accusative nom. minämme minämme
gen. minämme
genitive minämme minöjemme
minäimme rare
partitive minäämme minöjämme
inessive minässämme minöissämme
elative minästämme minöistämme
illative minäämme minöihimme
adessive minällämme minöillämme
ablative minältämme minöiltämme
allative minällemme minöillemme
essive minänämme minöinämme
translative minäksemme minöiksemme
abessive minättämme minöittämme
instructive
comitative minöinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative minänne minänne
accusative nom. minänne minänne
gen. minänne
genitive minänne minöjenne
minäinne rare
partitive minäänne minöjänne
inessive minässänne minöissänne
elative minästänne minöistänne
illative minäänne minöihinne
adessive minällänne minöillänne
ablative minältänne minöiltänne
allative minällenne minöillenne
essive minänänne minöinänne
translative minäksenne minöiksenne
abessive minättänne minöittänne
instructive
comitative minöinenne
third-person possessor
singular plural
nominative minänsä minänsä
accusative nom. minänsä minänsä
gen. minänsä
genitive minänsä minöjensä
minäinsä rare
partitive minäänsä minöjään
minöjänsä
inessive minässään
minässänsä
minöissään
minöissänsä
elative minästään
minästänsä
minöistään
minöistänsä
illative minäänsä minöihinsä
adessive minällään
minällänsä
minöillään
minöillänsä
ablative minältään
minältänsä
minöiltään
minöiltänsä
allative minälleen
minällensä
minöilleen
minöillensä
essive minänään
minänänsä
minöinään
minöinänsä
translative minäkseen
minäksensä
minöikseen
minöiksensä
abessive minättään
minättänsä
minöittään
minöittänsä
instructive
comitative minöineen
minöinensä
Demonstrative pronoun (pronominal).
Number Singular Plural
Case/gender Male Female Neuter Male Female Neuter
Nominative itse itsa itsum itsī itsae itsa
Genitive itsīus itsōrum itsārum itsōrum
Dative itsī itsīs
Accusative itsum itsam itsum itsōs itsās itsa
Ablative itsō itsā itsō itsīs


Inflection of ConjugationMan (Kotus type 8/nalle, no gradation)
nominative
genitive ipsensä
partitive ipseään
ipseänsä
illative ipseensä
singular plural
nominative
accusative nom.
gen. ipsensä
genitive ipsensä
partitive ipseään
ipseänsä
inessive ipsessään
ipsessänsä
elative ipsestään
ipsestänsä
illative ipseensä
adessive ipsellään
ipsellänsä
ablative ipseltään
ipseltänsä
allative ipselleen
ipsellensä
essive ipsenään
ipsenänsä
translative ipsekseen
ipseksensä
abessive ipsettään
ipsettänsä
instructive
comitative