aivokäyrä

FinnishEdit

EtymologyEdit

aivo- ‎(brain) +‎ käyrä ‎(graph)

PronunciationEdit

  • Hyphenation: ai‧vo‧käy‧rä
  • IPA(key): /ˈɑiʋoˌkæyræ/

NounEdit

aivokäyrä

  1. (medicine) electroencephalogram

DeclensionEdit

Inflection of aivokäyrä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative aivokäyrä aivokäyrät
genitive aivokäyrän aivokäyrien
partitive aivokäyrää aivokäyriä
illative aivokäyrään aivokäyriin
singular plural
nominative aivokäyrä aivokäyrät
accusative nom. aivokäyrä aivokäyrät
gen. aivokäyrän
genitive aivokäyrän aivokäyrien
aivokäyräinrare
partitive aivokäyrää aivokäyriä
inessive aivokäyrässä aivokäyrissä
elative aivokäyrästä aivokäyristä
illative aivokäyrään aivokäyriin
adessive aivokäyrällä aivokäyrillä
ablative aivokäyrältä aivokäyriltä
allative aivokäyrälle aivokäyrille
essive aivokäyränä aivokäyrinä
translative aivokäyräksi aivokäyriksi
instructive aivokäyrin
abessive aivokäyrättä aivokäyrittä
comitative aivokäyrineen

SynonymsEdit

Read in another language