etääntyä

FinnishEdit

(index et)

EtymologyEdit

etä- +‎ -äntyä

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈetæːntyæˣ/, [ˈe̞t̪æːnˌt̪yæ(ʔ)]
  • Rhymes: -yæ
  • Syllabification: e‧tään‧ty‧ä

VerbEdit

etääntyä

  1. (intransitive) to recede, to move further away

ConjugationEdit

Inflection of etääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännyn en etäänny 1st sing. olen etääntynyt en ole etääntynyt
2nd sing. etäännyt et etäänny 2nd sing. olet etääntynyt et ole etääntynyt
3rd sing. etääntyy ei etäänny 3rd sing. on etääntynyt ei ole etääntynyt
1st plur. etäännymme emme etäänny 1st plur. olemme etääntyneet emme ole etääntyneet
2nd plur. etäännytte ette etäänny 2nd plur. olette etääntyneet ette ole etääntyneet
3rd plur. etääntyvät eivät etäänny 3rd plur. ovat etääntyneet eivät ole etääntyneet
passive etäännytään ei etäännytä passive on etäännytty ei ole etäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännyin en etääntynyt 1st sing. olin etääntynyt en ollut etääntynyt
2nd sing. etäännyit et etääntynyt 2nd sing. olit etääntynyt et ollut etääntynyt
3rd sing. etääntyi ei etääntynyt 3rd sing. oli etääntynyt ei ollut etääntynyt
1st plur. etäännyimme emme etääntyneet 1st plur. olimme etääntyneet emme olleet etääntyneet
2nd plur. etäännyitte ette etääntyneet 2nd plur. olitte etääntyneet ette olleet etääntyneet
3rd plur. etääntyivät eivät etääntyneet 3rd plur. olivat etääntyneet eivät olleet etääntyneet
passive etäännyttiin ei etäännytty passive oli etäännytty ei ollut etäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etääntyisin en etääntyisi 1st sing. olisin etääntynyt en olisi etääntynyt
2nd sing. etääntyisit et etääntyisi 2nd sing. olisit etääntynyt et olisi etääntynyt
3rd sing. etääntyisi ei etääntyisi 3rd sing. olisi etääntynyt ei olisi etääntynyt
1st plur. etääntyisimme emme etääntyisi 1st plur. olisimme etääntyneet emme olisi etääntyneet
2nd plur. etääntyisitte ette etääntyisi 2nd plur. olisitte etääntyneet ette olisi etääntyneet
3rd plur. etääntyisivät eivät etääntyisi 3rd plur. olisivat etääntyneet eivät olisi etääntyneet
passive etäännyttäisiin ei etäännyttäisi passive olisi etäännytty ei olisi etäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etäänny älä etäänny 2nd sing. ole etääntynyt älä ole etääntynyt
3rd sing. etääntyköön älköön etääntykö 3rd sing. olkoon etääntynyt älköön olko etääntynyt
1st plur. etääntykäämme älkäämme etääntykö 1st plur. olkaamme etääntyneet älkäämme olko etääntyneet
2nd plur. etääntykää älkää etääntykö 2nd plur. olkaa etääntyneet älkää olko etääntyneet
3rd plur. etääntykööt älkööt etääntykö 3rd plur. olkoot etääntyneet älkööt olko etääntyneet
passive etäännyttäköön älköön etäännyttäkö passive olkoon etäännytty älköön olko etäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etääntynen en etääntyne 1st sing. lienen etääntynyt en liene etääntynyt
2nd sing. etääntynet et etääntyne 2nd sing. lienet etääntynyt et liene etääntynyt
3rd sing. etääntynee ei etääntyne 3rd sing. lienee etääntynyt ei liene etääntynyt
1st plur. etääntynemme emme etääntyne 1st plur. lienemme etääntyneet emme liene etääntyneet
2nd plur. etääntynette ette etääntyne 2nd plur. lienette etääntyneet ette liene etääntyneet
3rd plur. etääntynevät eivät etääntyne 3rd plur. lienevät etääntyneet eivät liene etääntyneet
passive etäännyttäneen ei etäännyttäne passive lienee etäännytty ei liene etäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st etääntyä present etääntyvä etäännyttävä
long 1st2 etääntyäkseen past etääntynyt etäännytty
2nd inessive1 etääntyessä etäännyttäessä agent1, 3 etääntymä
instructive etääntyen negative etääntymätön
3rd inessive etääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etääntymästä
illative etääntymään
adessive etääntymällä
abessive etääntymättä
instructive etääntymän etäännyttämän
4th nominative etääntyminen
partitive etääntymistä
5th2 etääntymäisillään