Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

harha +‎ luoti

NounEdit

harhaluoti

  1. stray bullet

DeclensionEdit

Inflection of harhaluoti (Kotus type 5/risti, t-d gradation)
nominative harhaluoti harhaluodit
genitive harhaluodin harhaluotien
partitive harhaluotia harhaluoteja
illative harhaluotiin harhaluoteihin
singular plural
nominative harhaluoti harhaluodit
accusative nom. harhaluoti harhaluodit
gen. harhaluodin
genitive harhaluodin harhaluotien
partitive harhaluotia harhaluoteja
inessive harhaluodissa harhaluodeissa
elative harhaluodista harhaluodeista
illative harhaluotiin harhaluoteihin
adessive harhaluodilla harhaluodeilla
ablative harhaluodilta harhaluodeilta
allative harhaluodille harhaluodeille
essive harhaluotina harhaluoteina
translative harhaluodiksi harhaluodeiksi
instructive harhaluodein
abessive harhaluoditta harhaluodeitta
comitative harhaluoteineen