heittää menemään

FinnishEdit

VerbEdit

heittää menemään

  1. to throw away
    En tarvinnut sitä enää, joten heitin sen menemään.
    I no longer needed it so I threw it away.

ConjugationEdit

Inflection of heittää menemään (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heitän menemään en heitä menemään 1st sing. olen heittänyt menemään en ole heittänyt menemään
2nd sing. heität menemään et heitä menemään 2nd sing. olet heittänyt menemään et ole heittänyt menemään
3rd sing. heittää menemään ei heitä menemään 3rd sing. on heittänyt menemään ei ole heittänyt menemään
1st plur. heitämme menemään emme heitä menemään 1st plur. olemme heittäneet menemään emme ole heittäneet menemään
2nd plur. heitätte menemään ette heitä menemään 2nd plur. olette heittäneet menemään ette ole heittäneet menemään
3rd plur. heittävät menemään eivät heitä menemään 3rd plur. ovat heittäneet menemään eivät ole heittäneet menemään
passive heitetään menemään ei heitetä menemään passive on heitetty menemään ei ole heitetty menemään
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heitin menemään en heittänyt menemään 1st sing. olin heittänyt menemään en ollut heittänyt menemään
2nd sing. heitit menemään et heittänyt menemään 2nd sing. olit heittänyt menemään et ollut heittänyt menemään
3rd sing. heitti menemään ei heittänyt menemään 3rd sing. oli heittänyt menemään ei ollut heittänyt menemään
1st plur. heitimme menemään emme heittäneet menemään 1st plur. olimme heittäneet menemään emme olleet heittäneet menemään
2nd plur. heititte menemään ette heittäneet menemään 2nd plur. olitte heittäneet menemään ette olleet heittäneet menemään
3rd plur. heittivät menemään eivät heittäneet menemään 3rd plur. olivat heittäneet menemään eivät olleet heittäneet menemään
passive heitettiin menemään ei heitetty menemään passive oli heitetty menemään ei ollut heitetty menemään
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heittäisin menemään en heittäisi menemään 1st sing. olisin heittänyt menemään en olisi heittänyt menemään
2nd sing. heittäisit menemään et heittäisi menemään 2nd sing. olisit heittänyt menemään et olisi heittänyt menemään
3rd sing. heittäisi menemään ei heittäisi menemään 3rd sing. olisi heittänyt menemään ei olisi heittänyt menemään
1st plur. heittäisimme menemään emme heittäisi menemään 1st plur. olisimme heittäneet menemään emme olisi heittäneet menemään
2nd plur. heittäisitte menemään ette heittäisi menemään 2nd plur. olisitte heittäneet menemään ette olisi heittäneet menemään
3rd plur. heittäisivät menemään eivät heittäisi menemään 3rd plur. olisivat heittäneet menemään eivät olisi heittäneet menemään
passive heitettäisiin menemään ei heitettäisi menemään passive olisi heitetty menemään ei olisi heitetty menemään
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. heitä menemään älä heitä menemään 2nd sing. ole heittänyt menemään älä ole heittänyt menemään
3rd sing. heittäköön menemään älköön heittäkö menemään 3rd sing. olkoon heittänyt menemään älköön olko heittänyt menemään
1st plur. heittäkäämme menemään älkäämme heittäkö menemään 1st plur. olkaamme heittäneet menemään älkäämme olko heittäneet menemään
2nd plur. heittäkää menemään älkää heittäkö menemään 2nd plur. olkaa heittäneet menemään älkää olko heittäneet menemään
3rd plur. heittäkööt menemään älkööt heittäkö menemään 3rd plur. olkoot heittäneet menemään älkööt olko heittäneet menemään
passive heitettäköön menemään älköön heitettäkö menemään passive olkoon heitetty menemään älköön olko heitetty menemään
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heittänen menemään en heittäne menemään 1st sing. lienen heittänyt menemään en liene heittänyt menemään
2nd sing. heittänet menemään et heittäne menemään 2nd sing. lienet heittänyt menemään et liene heittänyt menemään
3rd sing. heittänee menemään ei heittäne menemään 3rd sing. lienee heittänyt menemään ei liene heittänyt menemään
1st plur. heittänemme menemään emme heittäne menemään 1st plur. lienemme heittäneet menemään emme liene heittäneet menemään
2nd plur. heittänette menemään ette heittäne menemään 2nd plur. lienette heittäneet menemään ette liene heittäneet menemään
3rd plur. heittänevät menemään eivät heittäne menemään 3rd plur. lienevät heittäneet menemään eivät liene heittäneet menemään
passive heitettäneen menemään ei heitettäne menemään passive lienee heitetty menemään ei liene heitetty menemään
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st heittää menemään present heittävä menemään heitettävä menemään
long 1st2 heittääkseen menemään past heittänyt menemään heitetty menemään
2nd inessive1 heittäessä menemään heitettäessä menemään agent1, 3 heittämä menemään
instructive heittäen menemään negative heittämätön menemään
3rd inessive heittämässä menemään 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative heittämästä menemään
illative heittämään menemään
adessive heittämällä menemään
abessive heittämättä menemään
instructive heittämän menemään heitettämän menemään
4th nominative heittäminen menemään
partitive heittämistä menemään
5th2 heittämäisillään menemään
Read in another language