Open main menu

SloveneEdit

PronunciationEdit

  • IPA(key): /izɡɔʋɔrjáːʋa/

NounEdit

izgovorjȃva f

  1. pronunciation

InflectionEdit

Feminine, a-stem
nom. sing. izgovorjáva
gen. sing. izgovorjáve
singular dual plural
nominative izgovorjáva izgovorjávi izgovorjáve
accusative izgovorjávo izgovorjávi izgovorjáve
genitive izgovorjáve izgovorjáv izgovorjáv
dative izgovorjávi izgovorjávama izgovorjávam
locative izgovorjávi izgovorjávah izgovorjávah
instrumental izgovorjávo izgovorjávama izgovorjávami