From korjata +‎ -illa.



  1. To patch (to repair clumsily).
    Joko korjasit katon? - En oikeastaan, vähän korjailin.
    Did you already fix the roof? - Not really, I just patched it a little bit.
  2. To repair or fix in a hobby -like manner.
    Mitä olet puuhaillut viime aikoina? - Olen korjaillut isoisän vanhaa traktoria.
    What have you been up to lately? - I've been repairing grandfather's old tractor.


Inflection of korjailla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. korjailen en korjaile 1st sing. olen korjaillut en ole korjaillut
2nd sing. korjailet et korjaile 2nd sing. olet korjaillut et ole korjaillut
3rd sing. korjailee ei korjaile 3rd sing. on korjaillut ei ole korjaillut
1st plur. korjailemme emme korjaile 1st plur. olemme korjailleet emme ole korjailleet
2nd plur. korjailette ette korjaile 2nd plur. olette korjailleet ette ole korjailleet
3rd plur. korjailevat eivät korjaile 3rd plur. ovat korjailleet eivät ole korjailleet
passive korjaillaan ei korjailla passive on korjailtu ei ole korjailtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. korjailin en korjaillut 1st sing. olin korjaillut en ollut korjaillut
2nd sing. korjailit et korjaillut 2nd sing. olit korjaillut et ollut korjaillut
3rd sing. korjaili ei korjaillut 3rd sing. oli korjaillut ei ollut korjaillut
1st plur. korjailimme emme korjailleet 1st plur. olimme korjailleet emme olleet korjailleet
2nd plur. korjailitte ette korjailleet 2nd plur. olitte korjailleet ette olleet korjailleet
3rd plur. korjailivat eivät korjailleet 3rd plur. olivat korjailleet eivät olleet korjailleet
passive korjailtiin ei korjailtu passive oli korjailtu ei ollut korjailtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. korjailisin en korjailisi 1st sing. olisin korjaillut en olisi korjaillut
2nd sing. korjailisit et korjailisi 2nd sing. olisit korjaillut et olisi korjaillut
3rd sing. korjailisi ei korjailisi 3rd sing. olisi korjaillut ei olisi korjaillut
1st plur. korjailisimme emme korjailisi 1st plur. olisimme korjailleet emme olisi korjailleet
2nd plur. korjailisitte ette korjailisi 2nd plur. olisitte korjailleet ette olisi korjailleet
3rd plur. korjailisivat eivät korjailisi 3rd plur. olisivat korjailleet eivät olisi korjailleet
passive korjailtaisiin ei korjailtaisi passive olisi korjailtu ei olisi korjailtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. korjaile älä korjaile 2nd sing. ole korjaillut älä ole korjaillut
3rd sing. korjailkoon älköön korjailko 3rd sing. olkoon korjaillut älköön olko korjaillut
1st plur. korjailkaamme älkäämme korjailko 1st plur. olkaamme korjailleet älkäämme olko korjailleet
2nd plur. korjailkaa älkää korjailko 2nd plur. olkaa korjailleet älkää olko korjailleet
3rd plur. korjailkoot älkööt korjailko 3rd plur. olkoot korjailleet älkööt olko korjailleet
passive korjailtakoon älköön korjailtako passive olkoon korjailtu älköön olko korjailtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. korjaillen en korjaille 1st sing. lienen korjaillut en liene korjaillut
2nd sing. korjaillet et korjaille 2nd sing. lienet korjaillut et liene korjaillut
3rd sing. korjaillee ei korjaille 3rd sing. lienee korjaillut ei liene korjaillut
1st plur. korjaillemme emme korjaille 1st plur. lienemme korjailleet emme liene korjailleet
2nd plur. korjaillette ette korjaille 2nd plur. lienette korjailleet ette liene korjailleet
3rd plur. korjaillevat eivät korjaille 3rd plur. lienevät korjailleet eivät liene korjailleet
passive korjailtaneen ei korjailtane passive lienee korjailtu ei liene korjailtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st korjailla present korjaileva korjailtava
long 1st2 korjaillakseen past korjaillut korjailtu
2nd inessive1 korjaillessa korjailtaessa agent1, 3 korjailema
instructive korjaillen negative korjailematon
3rd inessive korjailemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative korjailemasta
illative korjailemaan
adessive korjailemalla
abessive korjailematta
instructive korjaileman korjailtaman
4th nominative korjaileminen
partitive korjailemista
5th2 korjailemaisillaan
Read in another language