Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

korko +‎ menot

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkorkoˌmenot/, [ˈko̞rko̞ˌme̞no̞t̪]
  • Hyphenation: kor‧ko‧me‧not

NounEdit

korkomenot pl

  1. interest expenses

DeclensionEdit

Inflection of korkomenot (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative korkomenot
genitive korkomenojen
partitive korkomenoja
illative korkomenoihin
singular plural
nominative korkomenot
accusative nom. korkomenot
gen.
genitive korkomenojen
partitive korkomenoja
inessive korkomenoissa
elative korkomenoista
illative korkomenoihin
adessive korkomenoilla
ablative korkomenoilta
allative korkomenoille
essive korkomenoina
translative korkomenoiksi
instructive korkomenoin
abessive korkomenoitta
comitative korkomenoineen