(index ku)



  1. (transitive, intransitive) To whisper.


Inflection of kuiskata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskaan en kuiskaa 1st sing. olen kuiskannut en ole kuiskannut
2nd sing. kuiskaat et kuiskaa 2nd sing. olet kuiskannut et ole kuiskannut
3rd sing. kuiskaa ei kuiskaa 3rd sing. on kuiskannut ei ole kuiskannut
1st plur. kuiskaamme emme kuiskaa 1st plur. olemme kuiskanneet emme ole kuiskanneet
2nd plur. kuiskaatte ette kuiskaa 2nd plur. olette kuiskanneet ette ole kuiskanneet
3rd plur. kuiskaavat eivät kuiskaa 3rd plur. ovat kuiskanneet eivät ole kuiskanneet
passive kuiskataan ei kuiskata passive on kuiskattu ei ole kuiskattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskasin en kuiskannut 1st sing. olin kuiskannut en ollut kuiskannut
2nd sing. kuiskasit et kuiskannut 2nd sing. olit kuiskannut et ollut kuiskannut
3rd sing. kuiskasi ei kuiskannut 3rd sing. oli kuiskannut ei ollut kuiskannut
1st plur. kuiskasimme emme kuiskanneet 1st plur. olimme kuiskanneet emme olleet kuiskanneet
2nd plur. kuiskasitte ette kuiskanneet 2nd plur. olitte kuiskanneet ette olleet kuiskanneet
3rd plur. kuiskasivat eivät kuiskanneet 3rd plur. olivat kuiskanneet eivät olleet kuiskanneet
passive kuiskattiin ei kuiskattu passive oli kuiskattu ei ollut kuiskattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskaisin en kuiskaisi 1st sing. olisin kuiskannut en olisi kuiskannut
2nd sing. kuiskaisit et kuiskaisi 2nd sing. olisit kuiskannut et olisi kuiskannut
3rd sing. kuiskaisi ei kuiskaisi 3rd sing. olisi kuiskannut ei olisi kuiskannut
1st plur. kuiskaisimme emme kuiskaisi 1st plur. olisimme kuiskanneet emme olisi kuiskanneet
2nd plur. kuiskaisitte ette kuiskaisi 2nd plur. olisitte kuiskanneet ette olisi kuiskanneet
3rd plur. kuiskaisivat eivät kuiskaisi 3rd plur. olisivat kuiskanneet eivät olisi kuiskanneet
passive kuiskattaisiin ei kuiskattaisi passive olisi kuiskattu ei olisi kuiskattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuiskaa älä kuiskaa 2nd sing. ole kuiskannut älä ole kuiskannut
3rd sing. kuiskatkoon älköön kuiskatko 3rd sing. olkoon kuiskannut älköön olko kuiskannut
1st plur. kuiskatkaamme älkäämme kuiskatko 1st plur. olkaamme kuiskanneet älkäämme olko kuiskanneet
2nd plur. kuiskatkaa älkää kuiskatko 2nd plur. olkaa kuiskanneet älkää olko kuiskanneet
3rd plur. kuiskatkoot älkööt kuiskatko 3rd plur. olkoot kuiskanneet älkööt olko kuiskanneet
passive kuiskattakoon älköön kuiskattako passive olkoon kuiskattu älköön olko kuiskattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuiskannen en kuiskanne 1st sing. lienen kuiskannut en liene kuiskannut
2nd sing. kuiskannet et kuiskanne 2nd sing. lienet kuiskannut et liene kuiskannut
3rd sing. kuiskannee ei kuiskanne 3rd sing. lienee kuiskannut ei liene kuiskannut
1st plur. kuiskannemme emme kuiskanne 1st plur. lienemme kuiskanneet emme liene kuiskanneet
2nd plur. kuiskannette ette kuiskanne 2nd plur. lienette kuiskanneet ette liene kuiskanneet
3rd plur. kuiskannevat eivät kuiskanne 3rd plur. lienevät kuiskanneet eivät liene kuiskanneet
passive kuiskattaneen ei kuiskattane passive lienee kuiskattu ei liene kuiskattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuiskata present kuiskaava kuiskattava
long 1st2 kuiskatakseen past kuiskannut kuiskattu
2nd inessive1 kuiskatessa kuiskattaessa agent1, 3 kuiskaama
instructive kuiskaten negative kuiskaamaton
3rd inessive kuiskaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuiskaamasta
illative kuiskaamaan
adessive kuiskaamalla
abessive kuiskaamatta
instructive kuiskaaman kuiskattaman
4th nominative kuiskaaminen
partitive kuiskaamista
5th2 kuiskaamaisillaan

Derived termsEdit

Related termsEdit


Read in another language