(index ky)


From Proto-Finnic *küntädäk.



  1. (transitive) To plough/plow (ground; sea).


Inflection of kyntää (Kotus type 55/soutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kynnän en kynnä 1st sing. olen kyntänyt en ole kyntänyt
2nd sing. kynnät et kynnä 2nd sing. olet kyntänyt et ole kyntänyt
3rd sing. kyntää ei kynnä 3rd sing. on kyntänyt ei ole kyntänyt
1st plur. kynnämme emme kynnä 1st plur. olemme kyntäneet emme ole kyntäneet
2nd plur. kynnätte ette kynnä 2nd plur. olette kyntäneet ette ole kyntäneet
3rd plur. kyntävät eivät kynnä 3rd plur. ovat kyntäneet eivät ole kyntäneet
passive kynnetään ei kynnetä passive on kynnetty ei ole kynnetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kynnin
en kyntänyt 1st sing. olin kyntänyt en ollut kyntänyt
2nd sing. kynnit
et kyntänyt 2nd sing. olit kyntänyt et ollut kyntänyt
3rd sing. kynti
ei kyntänyt 3rd sing. oli kyntänyt ei ollut kyntänyt
1st plur. kynnimme
emme kyntäneet 1st plur. olimme kyntäneet emme olleet kyntäneet
2nd plur. kynnitte
ette kyntäneet 2nd plur. olitte kyntäneet ette olleet kyntäneet
3rd plur. kyntivät
eivät kyntäneet 3rd plur. olivat kyntäneet eivät olleet kyntäneet
passive kynnettiin ei kynnetty passive oli kynnetty ei ollut kynnetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyntäisin en kyntäisi 1st sing. olisin kyntänyt en olisi kyntänyt
2nd sing. kyntäisit et kyntäisi 2nd sing. olisit kyntänyt et olisi kyntänyt
3rd sing. kyntäisi ei kyntäisi 3rd sing. olisi kyntänyt ei olisi kyntänyt
1st plur. kyntäisimme emme kyntäisi 1st plur. olisimme kyntäneet emme olisi kyntäneet
2nd plur. kyntäisitte ette kyntäisi 2nd plur. olisitte kyntäneet ette olisi kyntäneet
3rd plur. kyntäisivät eivät kyntäisi 3rd plur. olisivat kyntäneet eivät olisi kyntäneet
passive kynnettäisiin ei kynnettäisi passive olisi kynnetty ei olisi kynnetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kynnä älä kynnä 2nd sing. ole kyntänyt älä ole kyntänyt
3rd sing. kyntäköön älköön kyntäkö 3rd sing. olkoon kyntänyt älköön olko kyntänyt
1st plur. kyntäkäämme älkäämme kyntäkö 1st plur. olkaamme kyntäneet älkäämme olko kyntäneet
2nd plur. kyntäkää älkää kyntäkö 2nd plur. olkaa kyntäneet älkää olko kyntäneet
3rd plur. kyntäkööt älkööt kyntäkö 3rd plur. olkoot kyntäneet älkööt olko kyntäneet
passive kynnettäköön älköön kynnettäkö passive olkoon kynnetty älköön olko kynnetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyntänen en kyntäne 1st sing. lienen kyntänyt en liene kyntänyt
2nd sing. kyntänet et kyntäne 2nd sing. lienet kyntänyt et liene kyntänyt
3rd sing. kyntänee ei kyntäne 3rd sing. lienee kyntänyt ei liene kyntänyt
1st plur. kyntänemme emme kyntäne 1st plur. lienemme kyntäneet emme liene kyntäneet
2nd plur. kyntänette ette kyntäne 2nd plur. lienette kyntäneet ette liene kyntäneet
3rd plur. kyntänevät eivät kyntäne 3rd plur. lienevät kyntäneet eivät liene kyntäneet
passive kynnettäneen ei kynnettäne passive lienee kynnetty ei liene kynnetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyntää present kyntävä kynnettävä
long 1st2 kyntääkseen past kyntänyt kynnetty
2nd inessive1 kyntäessä kynnettäessä agent1, 3 kyntämä
instructive kyntäen negative kyntämätön
3rd inessive kyntämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyntämästä
illative kyntämään
adessive kyntämällä
abessive kyntämättä
instructive kyntämän kynnettämän
4th nominative kyntäminen
partitive kyntämistä
5th2 kyntämäisillään

Derived termsEdit


Read in another language