läksy +‎ -ttää



  1. to scold, berate, lecture, lambaste


Inflection of läksyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. läksytän en läksytä 1st sing. olen läksyttänyt en ole läksyttänyt
2nd sing. läksytät et läksytä 2nd sing. olet läksyttänyt et ole läksyttänyt
3rd sing. läksyttää ei läksytä 3rd sing. on läksyttänyt ei ole läksyttänyt
1st plur. läksytämme emme läksytä 1st plur. olemme läksyttäneet emme ole läksyttäneet
2nd plur. läksytätte ette läksytä 2nd plur. olette läksyttäneet ette ole läksyttäneet
3rd plur. läksyttävät eivät läksytä 3rd plur. ovat läksyttäneet eivät ole läksyttäneet
passive läksytetään ei läksytetä passive on läksytetty ei ole läksytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. läksytin en läksyttänyt 1st sing. olin läksyttänyt en ollut läksyttänyt
2nd sing. läksytit et läksyttänyt 2nd sing. olit läksyttänyt et ollut läksyttänyt
3rd sing. läksytti ei läksyttänyt 3rd sing. oli läksyttänyt ei ollut läksyttänyt
1st plur. läksytimme emme läksyttäneet 1st plur. olimme läksyttäneet emme olleet läksyttäneet
2nd plur. läksytitte ette läksyttäneet 2nd plur. olitte läksyttäneet ette olleet läksyttäneet
3rd plur. läksyttivät eivät läksyttäneet 3rd plur. olivat läksyttäneet eivät olleet läksyttäneet
passive läksytettiin ei läksytetty passive oli läksytetty ei ollut läksytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. läksyttäisin en läksyttäisi 1st sing. olisin läksyttänyt en olisi läksyttänyt
2nd sing. läksyttäisit et läksyttäisi 2nd sing. olisit läksyttänyt et olisi läksyttänyt
3rd sing. läksyttäisi ei läksyttäisi 3rd sing. olisi läksyttänyt ei olisi läksyttänyt
1st plur. läksyttäisimme emme läksyttäisi 1st plur. olisimme läksyttäneet emme olisi läksyttäneet
2nd plur. läksyttäisitte ette läksyttäisi 2nd plur. olisitte läksyttäneet ette olisi läksyttäneet
3rd plur. läksyttäisivät eivät läksyttäisi 3rd plur. olisivat läksyttäneet eivät olisi läksyttäneet
passive läksytettäisiin ei läksytettäisi passive olisi läksytetty ei olisi läksytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. läksytä älä läksytä 2nd sing. ole läksyttänyt älä ole läksyttänyt
3rd sing. läksyttäköön älköön läksyttäkö 3rd sing. olkoon läksyttänyt älköön olko läksyttänyt
1st plur. läksyttäkäämme älkäämme läksyttäkö 1st plur. olkaamme läksyttäneet älkäämme olko läksyttäneet
2nd plur. läksyttäkää älkää läksyttäkö 2nd plur. olkaa läksyttäneet älkää olko läksyttäneet
3rd plur. läksyttäkööt älkööt läksyttäkö 3rd plur. olkoot läksyttäneet älkööt olko läksyttäneet
passive läksytettäköön älköön läksytettäkö passive olkoon läksytetty älköön olko läksytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. läksyttänen en läksyttäne 1st sing. lienen läksyttänyt en liene läksyttänyt
2nd sing. läksyttänet et läksyttäne 2nd sing. lienet läksyttänyt et liene läksyttänyt
3rd sing. läksyttänee ei läksyttäne 3rd sing. lienee läksyttänyt ei liene läksyttänyt
1st plur. läksyttänemme emme läksyttäne 1st plur. lienemme läksyttäneet emme liene läksyttäneet
2nd plur. läksyttänette ette läksyttäne 2nd plur. lienette läksyttäneet ette liene läksyttäneet
3rd plur. läksyttänevät eivät läksyttäne 3rd plur. lienevät läksyttäneet eivät liene läksyttäneet
passive läksytettäneen ei läksytettäne passive lienee läksytetty ei liene läksytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st läksyttää present läksyttävä läksytettävä
long 1st2 läksyttääkseen past läksyttänyt läksytetty
2nd inessive1 läksyttäessä läksytettäessä agent1, 3 läksyttämä
instructive läksyttäen negative läksyttämätön
3rd inessive läksyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative läksyttämästä
illative läksyttämään
adessive läksyttämällä
abessive läksyttämättä
instructive läksyttämän läksytettämän
4th nominative läksyttäminen
partitive läksyttämistä
5th2 läksyttämäisillään

Derived termsEdit

Read in another language