From luonnostaa +‎ -ella.



  1. To sketch, draft.


Inflection of luonnostella (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnostelen en luonnostele 1st sing. olen luonnostellut en ole luonnostellut
2nd sing. luonnostelet et luonnostele 2nd sing. olet luonnostellut et ole luonnostellut
3rd sing. luonnostelee ei luonnostele 3rd sing. on luonnostellut ei ole luonnostellut
1st plur. luonnostelemme emme luonnostele 1st plur. olemme luonnostelleet emme ole luonnostelleet
2nd plur. luonnostelette ette luonnostele 2nd plur. olette luonnostelleet ette ole luonnostelleet
3rd plur. luonnostelevat eivät luonnostele 3rd plur. ovat luonnostelleet eivät ole luonnostelleet
passive luonnostellaan ei luonnostella passive on luonnosteltu ei ole luonnosteltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnostelin en luonnostellut 1st sing. olin luonnostellut en ollut luonnostellut
2nd sing. luonnostelit et luonnostellut 2nd sing. olit luonnostellut et ollut luonnostellut
3rd sing. luonnosteli ei luonnostellut 3rd sing. oli luonnostellut ei ollut luonnostellut
1st plur. luonnostelimme emme luonnostelleet 1st plur. olimme luonnostelleet emme olleet luonnostelleet
2nd plur. luonnostelitte ette luonnostelleet 2nd plur. olitte luonnostelleet ette olleet luonnostelleet
3rd plur. luonnostelivat eivät luonnostelleet 3rd plur. olivat luonnostelleet eivät olleet luonnostelleet
passive luonnosteltiin ei luonnosteltu passive oli luonnosteltu ei ollut luonnosteltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnostelisin en luonnostelisi 1st sing. olisin luonnostellut en olisi luonnostellut
2nd sing. luonnostelisit et luonnostelisi 2nd sing. olisit luonnostellut et olisi luonnostellut
3rd sing. luonnostelisi ei luonnostelisi 3rd sing. olisi luonnostellut ei olisi luonnostellut
1st plur. luonnostelisimme emme luonnostelisi 1st plur. olisimme luonnostelleet emme olisi luonnostelleet
2nd plur. luonnostelisitte ette luonnostelisi 2nd plur. olisitte luonnostelleet ette olisi luonnostelleet
3rd plur. luonnostelisivat eivät luonnostelisi 3rd plur. olisivat luonnostelleet eivät olisi luonnostelleet
passive luonnosteltaisiin ei luonnosteltaisi passive olisi luonnosteltu ei olisi luonnosteltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. luonnostele älä luonnostele 2nd sing. ole luonnostellut älä ole luonnostellut
3rd sing. luonnostelkoon älköön luonnostelko 3rd sing. olkoon luonnostellut älköön olko luonnostellut
1st plur. luonnostelkaamme älkäämme luonnostelko 1st plur. olkaamme luonnostelleet älkäämme olko luonnostelleet
2nd plur. luonnostelkaa älkää luonnostelko 2nd plur. olkaa luonnostelleet älkää olko luonnostelleet
3rd plur. luonnostelkoot älkööt luonnostelko 3rd plur. olkoot luonnostelleet älkööt olko luonnostelleet
passive luonnosteltakoon älköön luonnosteltako passive olkoon luonnosteltu älköön olko luonnosteltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. luonnostellen en luonnostelle 1st sing. lienen luonnostellut en liene luonnostellut
2nd sing. luonnostellet et luonnostelle 2nd sing. lienet luonnostellut et liene luonnostellut
3rd sing. luonnostellee ei luonnostelle 3rd sing. lienee luonnostellut ei liene luonnostellut
1st plur. luonnostellemme emme luonnostelle 1st plur. lienemme luonnostelleet emme liene luonnostelleet
2nd plur. luonnostellette ette luonnostelle 2nd plur. lienette luonnostelleet ette liene luonnostelleet
3rd plur. luonnostellevat eivät luonnostelle 3rd plur. lienevät luonnostelleet eivät liene luonnostelleet
passive luonnosteltaneen ei luonnosteltane passive lienee luonnosteltu ei liene luonnosteltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st luonnostella present luonnosteleva luonnosteltava
long 1st2 luonnostellakseen past luonnostellut luonnosteltu
2nd inessive1 luonnostellessa luonnosteltaessa agent1, 3 luonnostelema
instructive luonnostellen negative luonnostelematon
3rd inessive luonnostelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative luonnostelemasta
illative luonnostelemaan
adessive luonnostelemalla
abessive luonnostelematta
instructive luonnosteleman luonnosteltaman
4th nominative luonnosteleminen
partitive luonnostelemista
5th2 luonnostelemaisillaan
Read in another language