Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

maa +‎ tila

PronunciationEdit

  • Hyphenation: maa‧ti‧la

NounEdit

maatila

  1. farm

DeclensionEdit

Inflection of maatila (Kotus type 9/kala, no gradation)
nominative maatila maatilat
genitive maatilan maatilojen
partitive maatilaa maatiloja
illative maatilaan maatiloihin
singular plural
nominative maatila maatilat
accusative nom. maatila maatilat
gen. maatilan
genitive maatilan maatilojen
maatilainrare
partitive maatilaa maatiloja
inessive maatilassa maatiloissa
elative maatilasta maatiloista
illative maatilaan maatiloihin
adessive maatilalla maatiloilla
ablative maatilalta maatiloilta
allative maatilalle maatiloille
essive maatilana maatiloina
translative maatilaksi maatiloiksi
instructive maatiloin
abessive maatilatta maatiloitta
comitative maatiloineen

Derived termsEdit

CompoundsEdit

AnagramsEdit