minä-muotoinen

See also: minämuotoinen

FinnishEdit

Alternative formsEdit

EtymologyEdit

minä +‎ muotoinen

AdjectiveEdit

minä-muotoinen (not comparable)

  1. first-person (using verbs in the first person)

DeclensionEdit

Inflection of minä-muotoinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative minä-muotoinen minä-muotoiset
genitive minä-muotoisen minä-muotoisten
minä-muotoisien
partitive minä-muotoista minä-muotoisia
illative minä-muotoiseen minä-muotoisiin
singular plural
nominative minä-muotoinen minä-muotoiset
accusative nom. minä-muotoinen minä-muotoiset
gen. minä-muotoisen
genitive minä-muotoisen minä-muotoisten
minä-muotoisien
partitive minä-muotoista minä-muotoisia
inessive minä-muotoisessa minä-muotoisissa
elative minä-muotoisesta minä-muotoisista
illative minä-muotoiseen minä-muotoisiin
adessive minä-muotoisella minä-muotoisilla
ablative minä-muotoiselta minä-muotoisilta
allative minä-muotoiselle minä-muotoisille
essive minä-muotoisena minä-muotoisina
translative minä-muotoiseksi minä-muotoisiksi
instructive minä-muotoisin
abessive minä-muotoisetta minä-muotoisitta
comitative minä-muotoisine
Possessive forms of minä-muotoinen (type nainen)
possessor singular plural
1st person minä-muotoiseni minä-muotoisemme
2nd person minä-muotoisesi minä-muotoisenne
3rd person minä-muotoisensa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.