nousta esiin



nousta esiin

  1. to come to the fore (to become obvious or visible)
    Tämä kysymys nousi esiin viime vuosisadalla ja on askarruttanut poliitikkoja vuosia.
    This issue came to the fore last century and has confounded politicians for many years.
    Tämä apuraha antaa nuorten lahjakkaiden ihmisten nousta esiin yliopistossamme.
    This scholarship will allow talented young people to come to the fore at our university.


Inflection of nousta esiin (Kotus type 66/rohkaista, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nousen esiin en nouse esiin 1st sing. olen noussut esiin en ole noussut esiin
2nd sing. nouset esiin et nouse esiin 2nd sing. olet noussut esiin et ole noussut esiin
3rd sing. nousee esiin ei nouse esiin 3rd sing. on noussut esiin ei ole noussut esiin
1st plur. nousemme esiin emme nouse esiin 1st plur. olemme nousseet esiin emme ole nousseet esiin
2nd plur. nousette esiin ette nouse esiin 2nd plur. olette nousseet esiin ette ole nousseet esiin
3rd plur. nousevat esiin eivät nouse esiin 3rd plur. ovat nousseet esiin eivät ole nousseet esiin
passive noustaan esiin ei nousta esiin passive on noustu esiin ei ole noustu esiin
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nousin esiin en noussut esiin 1st sing. olin noussut esiin en ollut noussut esiin
2nd sing. nousit esiin et noussut esiin 2nd sing. olit noussut esiin et ollut noussut esiin
3rd sing. nousi esiin ei noussut esiin 3rd sing. oli noussut esiin ei ollut noussut esiin
1st plur. nousimme esiin emme nousseet esiin 1st plur. olimme nousseet esiin emme olleet nousseet esiin
2nd plur. nousitte esiin ette nousseet esiin 2nd plur. olitte nousseet esiin ette olleet nousseet esiin
3rd plur. nousivat esiin eivät nousseet esiin 3rd plur. olivat nousseet esiin eivät olleet nousseet esiin
passive noustiin esiin ei noustu esiin passive oli noustu esiin ei ollut noustu esiin
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nousisin esiin en nousisi esiin 1st sing. olisin noussut esiin en olisi noussut esiin
2nd sing. nousisit esiin et nousisi esiin 2nd sing. olisit noussut esiin et olisi noussut esiin
3rd sing. nousisi esiin ei nousisi esiin 3rd sing. olisi noussut esiin ei olisi noussut esiin
1st plur. nousisimme esiin emme nousisi esiin 1st plur. olisimme nousseet esiin emme olisi nousseet esiin
2nd plur. nousisitte esiin ette nousisi esiin 2nd plur. olisitte nousseet esiin ette olisi nousseet esiin
3rd plur. nousisivat esiin eivät nousisi esiin 3rd plur. olisivat nousseet esiin eivät olisi nousseet esiin
passive noustaisiin esiin ei noustaisi esiin passive olisi noustu esiin ei olisi noustu esiin
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nouse esiin älä nouse esiin 2nd sing. ole noussut esiin älä ole noussut esiin
3rd sing. nouskoon esiin älköön nousko esiin 3rd sing. olkoon noussut esiin älköön olko noussut esiin
1st plur. nouskaamme esiin älkäämme nousko esiin 1st plur. olkaamme nousseet esiin älkäämme olko nousseet esiin
2nd plur. nouskaa esiin älkää nousko esiin 2nd plur. olkaa nousseet esiin älkää olko nousseet esiin
3rd plur. nouskoot esiin älkööt nousko esiin 3rd plur. olkoot nousseet esiin älkööt olko nousseet esiin
passive noustakoon esiin älköön noustako esiin passive olkoon noustu esiin älköön olko noustu esiin
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. noussen esiin en nousse esiin 1st sing. lienen noussut esiin en liene noussut esiin
2nd sing. nousset esiin et nousse esiin 2nd sing. lienet noussut esiin et liene noussut esiin
3rd sing. noussee esiin ei nousse esiin 3rd sing. lienee noussut esiin ei liene noussut esiin
1st plur. noussemme esiin emme nousse esiin 1st plur. lienemme nousseet esiin emme liene nousseet esiin
2nd plur. noussette esiin ette nousse esiin 2nd plur. lienette nousseet esiin ette liene nousseet esiin
3rd plur. noussevat esiin eivät nousse esiin 3rd plur. lienevät nousseet esiin eivät liene nousseet esiin
passive noustaneen esiin ei noustane esiin passive lienee noustu esiin ei liene noustu esiin
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nousta esiin present nouseva esiin noustava esiin
long 1st2 noustakseen esiin past noussut esiin noustu esiin
2nd inessive1 noustessa esiin noustaessa esiin agent1, 3 nousema esiin
instructive nousten esiin negative nousematon esiin
3rd inessive nousemassa esiin 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nousemasta esiin
illative nousemaan esiin
adessive nousemalla esiin
abessive nousematta esiin
instructive nouseman esiin noustaman esiin
4th nominative nouseminen esiin
partitive nousemista esiin
5th2 nousemaisillaan esiin