1. (transitive) To program.


Inflection of ohjelmoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjelmoin en ohjelmoi 1st sing. olen ohjelmoinut en ole ohjelmoinut
2nd sing. ohjelmoit et ohjelmoi 2nd sing. olet ohjelmoinut et ole ohjelmoinut
3rd sing. ohjelmoi ei ohjelmoi 3rd sing. on ohjelmoinut ei ole ohjelmoinut
1st plur. ohjelmoimme emme ohjelmoi 1st plur. olemme ohjelmoineet emme ole ohjelmoineet
2nd plur. ohjelmoitte ette ohjelmoi 2nd plur. olette ohjelmoineet ette ole ohjelmoineet
3rd plur. ohjelmoivat eivät ohjelmoi 3rd plur. ovat ohjelmoineet eivät ole ohjelmoineet
passive ohjelmoidaan ei ohjelmoida passive on ohjelmoitu ei ole ohjelmoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjelmoin en ohjelmoinut 1st sing. olin ohjelmoinut en ollut ohjelmoinut
2nd sing. ohjelmoit et ohjelmoinut 2nd sing. olit ohjelmoinut et ollut ohjelmoinut
3rd sing. ohjelmoi ei ohjelmoinut 3rd sing. oli ohjelmoinut ei ollut ohjelmoinut
1st plur. ohjelmoimme emme ohjelmoineet 1st plur. olimme ohjelmoineet emme olleet ohjelmoineet
2nd plur. ohjelmoitte ette ohjelmoineet 2nd plur. olitte ohjelmoineet ette olleet ohjelmoineet
3rd plur. ohjelmoivat eivät ohjelmoineet 3rd plur. olivat ohjelmoineet eivät olleet ohjelmoineet
passive ohjelmoitiin ei ohjelmoitu passive oli ohjelmoitu ei ollut ohjelmoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjelmoisin en ohjelmoisi 1st sing. olisin ohjelmoinut en olisi ohjelmoinut
2nd sing. ohjelmoisit et ohjelmoisi 2nd sing. olisit ohjelmoinut et olisi ohjelmoinut
3rd sing. ohjelmoisi ei ohjelmoisi 3rd sing. olisi ohjelmoinut ei olisi ohjelmoinut
1st plur. ohjelmoisimme emme ohjelmoisi 1st plur. olisimme ohjelmoineet emme olisi ohjelmoineet
2nd plur. ohjelmoisitte ette ohjelmoisi 2nd plur. olisitte ohjelmoineet ette olisi ohjelmoineet
3rd plur. ohjelmoisivat eivät ohjelmoisi 3rd plur. olisivat ohjelmoineet eivät olisi ohjelmoineet
passive ohjelmoitaisiin ei ohjelmoitaisi passive olisi ohjelmoitu ei olisi ohjelmoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ohjelmoi älä ohjelmoi 2nd sing. ole ohjelmoinut älä ole ohjelmoinut
3rd sing. ohjelmoikoon älköön ohjelmoiko 3rd sing. olkoon ohjelmoinut älköön olko ohjelmoinut
1st plur. ohjelmoikaamme älkäämme ohjelmoiko 1st plur. olkaamme ohjelmoineet älkäämme olko ohjelmoineet
2nd plur. ohjelmoikaa älkää ohjelmoiko 2nd plur. olkaa ohjelmoineet älkää olko ohjelmoineet
3rd plur. ohjelmoikoot älkööt ohjelmoiko 3rd plur. olkoot ohjelmoineet älkööt olko ohjelmoineet
passive ohjelmoitakoon älköön ohjelmoitako passive olkoon ohjelmoitu älköön olko ohjelmoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ohjelmoinen en ohjelmoine 1st sing. lienen ohjelmoinut en liene ohjelmoinut
2nd sing. ohjelmoinet et ohjelmoine 2nd sing. lienet ohjelmoinut et liene ohjelmoinut
3rd sing. ohjelmoinee ei ohjelmoine 3rd sing. lienee ohjelmoinut ei liene ohjelmoinut
1st plur. ohjelmoinemme emme ohjelmoine 1st plur. lienemme ohjelmoineet emme liene ohjelmoineet
2nd plur. ohjelmoinette ette ohjelmoine 2nd plur. lienette ohjelmoineet ette liene ohjelmoineet
3rd plur. ohjelmoinevat eivät ohjelmoine 3rd plur. lienevät ohjelmoineet eivät liene ohjelmoineet
passive ohjelmoitaneen ei ohjelmoitane passive lienee ohjelmoitu ei liene ohjelmoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ohjelmoida present ohjelmoiva ohjelmoitava
long 1st2 ohjelmoidakseen past ohjelmoinut ohjelmoitu
2nd inessive1 ohjelmoidessa ohjelmoitaessa agent1, 3 ohjelmoima
instructive ohjelmoiden negative ohjelmoimaton
3rd inessive ohjelmoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ohjelmoimasta
illative ohjelmoimaan
adessive ohjelmoimalla
abessive ohjelmoimatta
instructive ohjelmoiman ohjelmoitaman
4th nominative ohjelmoiminen
partitive ohjelmoimista
5th2 ohjelmoimaisillaan
Read in another language