Open main menu

Contents

FinnishEdit

(index pä)

NounEdit

päsmäri

  1. (colloquial) know-it-all

DeclensionEdit

Inflection of päsmäri (Kotus type 6/paperi, no gradation)
nominative päsmäri päsmärit
genitive päsmärin päsmärien
päsmäreiden
päsmäreitten
partitive päsmäriä päsmäreitä
päsmärejä
illative päsmäriin päsmäreihin
singular plural
nominative päsmäri päsmärit
accusative nom. päsmäri päsmärit
gen. päsmärin
genitive päsmärin päsmärien
päsmäreiden
päsmäreitten
partitive päsmäriä päsmäreitä
päsmärejä
inessive päsmärissä päsmäreissä
elative päsmäristä päsmäreistä
illative päsmäriin päsmäreihin
adessive päsmärillä päsmäreillä
ablative päsmäriltä päsmäreiltä
allative päsmärille päsmäreille
essive päsmärinä päsmäreinä
translative päsmäriksi päsmäreiksi
instructive päsmärein
abessive päsmärittä päsmäreittä
comitative päsmäreineen

Derived termsEdit