FinnishEdit

VerbEdit

patikoida

  1. To hike, trek.

ConjugationEdit

Inflection of patikoida (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. patikoin
patikoitsen
en patikoi
en patikoitse
1st sing. olen patikoinut en ole patikoinut
2nd sing. patikoit
patikoitset
et patikoi
et patikoitse
2nd sing. olet patikoinut et ole patikoinut
3rd sing. patikoi
patikoitsee
ei patikoi
ei patikoitse
3rd sing. on patikoinut ei ole patikoinut
1st plur. patikoimme
patikoitsemme
emme patikoi
emme patikoitse
1st plur. olemme patikoineet emme ole patikoineet
2nd plur. patikoitte
patikoitsette
ette patikoi
ette patikoitse
2nd plur. olette patikoineet ette ole patikoineet
3rd plur. patikoivat
patikoitsevat
eivät patikoi
eivät patikoitse
3rd plur. ovat patikoineet eivät ole patikoineet
passive patikoidaan ei patikoida passive on patikoitu ei ole patikoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. patikoin
patikoitsin
en patikoinut 1st sing. olin patikoinut en ollut patikoinut
2nd sing. patikoit
patikoitsit
et patikoinut 2nd sing. olit patikoinut et ollut patikoinut
3rd sing. patikoi
patikoitsi
ei patikoinut 3rd sing. oli patikoinut ei ollut patikoinut
1st plur. patikoimme
patikoitsimme
emme patikoineet 1st plur. olimme patikoineet emme olleet patikoineet
2nd plur. patikoitte
patikoitsitte
ette patikoineet 2nd plur. olitte patikoineet ette olleet patikoineet
3rd plur. patikoivat
patikoitsivat
eivät patikoineet 3rd plur. olivat patikoineet eivät olleet patikoineet
passive patikoitiin ei patikoitu passive oli patikoitu ei ollut patikoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. patikoisin
patikoitsisin
en patikoisi
en patikoitsisi
1st sing. olisin patikoinut en olisi patikoinut
2nd sing. patikoisit
patikoitsisit
et patikoisi
et patikoitsisi
2nd sing. olisit patikoinut et olisi patikoinut
3rd sing. patikoisi
patikoitsisi
ei patikoisi
ei patikoitsisi
3rd sing. olisi patikoinut ei olisi patikoinut
1st plur. patikoisimme
patikoitsisimme
emme patikoisi
emme patikoitsisi
1st plur. olisimme patikoineet emme olisi patikoineet
2nd plur. patikoisitte
patikoitsisitte
ette patikoisi
ette patikoitsisi
2nd plur. olisitte patikoineet ette olisi patikoineet
3rd plur. patikoisivat
patikoitsisivat
eivät patikoisi
eivät patikoitsisi
3rd plur. olisivat patikoineet eivät olisi patikoineet
passive patikoitaisiin ei patikoitaisi passive olisi patikoitu ei olisi patikoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. patikoi
patikoitse
älä patikoi
älä patikoitse
2nd sing. ole patikoinut älä ole patikoinut
3rd sing. patikoikoon älköön patikoiko 3rd sing. olkoon patikoinut älköön olko patikoinut
1st plur. patikoikaamme älkäämme patikoiko 1st plur. olkaamme patikoineet älkäämme olko patikoineet
2nd plur. patikoikaa älkää patikoiko 2nd plur. olkaa patikoineet älkää olko patikoineet
3rd plur. patikoikoot älkööt patikoiko 3rd plur. olkoot patikoineet älkööt olko patikoineet
passive patikoitakoon älköön patikoitako passive olkoon patikoitu älköön olko patikoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. patikoinen en patikoine 1st sing. lienen patikoinut en liene patikoinut
2nd sing. patikoinet et patikoine 2nd sing. lienet patikoinut et liene patikoinut
3rd sing. patikoinee ei patikoine 3rd sing. lienee patikoinut ei liene patikoinut
1st plur. patikoinemme emme patikoine 1st plur. lienemme patikoineet emme liene patikoineet
2nd plur. patikoinette ette patikoine 2nd plur. lienette patikoineet ette liene patikoineet
3rd plur. patikoinevat eivät patikoine 3rd plur. lienevät patikoineet eivät liene patikoineet
passive patikoitaneen ei patikoitane passive lienee patikoitu ei liene patikoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st patikoida present patikoiva
patikoitseva
patikoitava
long 1st2 patikoidakseen past patikoinut patikoitu
2nd inessive1 patikoidessa patikoitaessa agent1, 3 patikoima
patikoitsema
instructive patikoiden negative patikoimaton
patikoitsematon
3rd inessive patikoimassa
patikoitsemassa
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative patikoimasta
patikoitsemasta
illative patikoimaan
patikoitsemaan
adessive patikoimalla
patikoitsemalla
abessive patikoimatta
patikoitsematta
instructive patikoiman
patikoitseman
patikoitaman
4th nominative patikoiminen
patikoitseminen
partitive patikoimista
patikoitsemista
5th2 patikoimaisillaan
patikoitsemaisillaan