Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

preeria +‎ koira

NounEdit

preeriakoira

  1. prairie dog

DeclensionEdit

Inflection of preeriakoira (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative preeriakoira preeriakoirat
genitive preeriakoiran preeriakoirien
partitive preeriakoiraa preeriakoiria
illative preeriakoiraan preeriakoiriin
singular plural
nominative preeriakoira preeriakoirat
accusative nom. preeriakoira preeriakoirat
gen. preeriakoiran
genitive preeriakoiran preeriakoirien
preeriakoirainrare
partitive preeriakoiraa preeriakoiria
inessive preeriakoirassa preeriakoirissa
elative preeriakoirasta preeriakoirista
illative preeriakoiraan preeriakoiriin
adessive preeriakoiralla preeriakoirilla
ablative preeriakoiralta preeriakoirilta
allative preeriakoiralle preeriakoirille
essive preeriakoirana preeriakoirina
translative preeriakoiraksi preeriakoiriksi
instructive preeriakoirin
abessive preeriakoiratta preeriakoiritta
comitative preeriakoirineen