1. (transitive) To corrode (by acid or alkali).


Inflection of syövyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syövytän en syövytä 1st sing. olen syövyttänyt en ole syövyttänyt
2nd sing. syövytät et syövytä 2nd sing. olet syövyttänyt et ole syövyttänyt
3rd sing. syövyttää ei syövytä 3rd sing. on syövyttänyt ei ole syövyttänyt
1st plur. syövytämme emme syövytä 1st plur. olemme syövyttäneet emme ole syövyttäneet
2nd plur. syövytätte ette syövytä 2nd plur. olette syövyttäneet ette ole syövyttäneet
3rd plur. syövyttävät eivät syövytä 3rd plur. ovat syövyttäneet eivät ole syövyttäneet
passive syövytetään ei syövytetä passive on syövytetty ei ole syövytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syövytin en syövyttänyt 1st sing. olin syövyttänyt en ollut syövyttänyt
2nd sing. syövytit et syövyttänyt 2nd sing. olit syövyttänyt et ollut syövyttänyt
3rd sing. syövytti ei syövyttänyt 3rd sing. oli syövyttänyt ei ollut syövyttänyt
1st plur. syövytimme emme syövyttäneet 1st plur. olimme syövyttäneet emme olleet syövyttäneet
2nd plur. syövytitte ette syövyttäneet 2nd plur. olitte syövyttäneet ette olleet syövyttäneet
3rd plur. syövyttivät eivät syövyttäneet 3rd plur. olivat syövyttäneet eivät olleet syövyttäneet
passive syövytettiin ei syövytetty passive oli syövytetty ei ollut syövytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syövyttäisin en syövyttäisi 1st sing. olisin syövyttänyt en olisi syövyttänyt
2nd sing. syövyttäisit et syövyttäisi 2nd sing. olisit syövyttänyt et olisi syövyttänyt
3rd sing. syövyttäisi ei syövyttäisi 3rd sing. olisi syövyttänyt ei olisi syövyttänyt
1st plur. syövyttäisimme emme syövyttäisi 1st plur. olisimme syövyttäneet emme olisi syövyttäneet
2nd plur. syövyttäisitte ette syövyttäisi 2nd plur. olisitte syövyttäneet ette olisi syövyttäneet
3rd plur. syövyttäisivät eivät syövyttäisi 3rd plur. olisivat syövyttäneet eivät olisi syövyttäneet
passive syövytettäisiin ei syövytettäisi passive olisi syövytetty ei olisi syövytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. syövytä älä syövytä 2nd sing. ole syövyttänyt älä ole syövyttänyt
3rd sing. syövyttäköön älköön syövyttäkö 3rd sing. olkoon syövyttänyt älköön olko syövyttänyt
1st plur. syövyttäkäämme älkäämme syövyttäkö 1st plur. olkaamme syövyttäneet älkäämme olko syövyttäneet
2nd plur. syövyttäkää älkää syövyttäkö 2nd plur. olkaa syövyttäneet älkää olko syövyttäneet
3rd plur. syövyttäkööt älkööt syövyttäkö 3rd plur. olkoot syövyttäneet älkööt olko syövyttäneet
passive syövytettäköön älköön syövytettäkö passive olkoon syövytetty älköön olko syövytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syövyttänen en syövyttäne 1st sing. lienen syövyttänyt en liene syövyttänyt
2nd sing. syövyttänet et syövyttäne 2nd sing. lienet syövyttänyt et liene syövyttänyt
3rd sing. syövyttänee ei syövyttäne 3rd sing. lienee syövyttänyt ei liene syövyttänyt
1st plur. syövyttänemme emme syövyttäne 1st plur. lienemme syövyttäneet emme liene syövyttäneet
2nd plur. syövyttänette ette syövyttäne 2nd plur. lienette syövyttäneet ette liene syövyttäneet
3rd plur. syövyttänevät eivät syövyttäne 3rd plur. lienevät syövyttäneet eivät liene syövyttäneet
passive syövytettäneen ei syövytettäne passive lienee syövytetty ei liene syövytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st syövyttää present syövyttävä syövytettävä
long 1st2 syövyttääkseen past syövyttänyt syövytetty
2nd inessive1 syövyttäessä syövytettäessä agent1, 3 syövyttämä
instructive syövyttäen negative syövyttämätön
3rd inessive syövyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative syövyttämästä
illative syövyttämään
adessive syövyttämällä
abessive syövyttämättä
instructive syövyttämän syövytettämän
4th nominative syövyttäminen
partitive syövyttämistä
5th2 syövyttämäisillään
Read in another language