Finnish

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *tarit'ak, borrowed from Proto-Germanic *tarjaną. Related to Karelian tarita, Ludian tarita and Veps tarita.

Pronunciation

edit
  • IPA(key): /ˈtɑritɑˣ/, [ˈt̪ɑ̝rit̪ɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑritɑ
  • Syllabification(key): ta‧ri‧ta

Verb

edit

tarita (dated)

  1. (transitive) Synonym of tarjota (to offer)

Conjugation

edit
Inflection of tarita (Kotus type 69/valita, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taritsen en taritse 1st sing. olen tarinnut en ole tarinnut
2nd sing. taritset et taritse 2nd sing. olet tarinnut et ole tarinnut
3rd sing. taritsee ei taritse 3rd sing. on tarinnut ei ole tarinnut
1st plur. taritsemme emme taritse 1st plur. olemme tarinneet emme ole tarinneet
2nd plur. taritsette ette taritse 2nd plur. olette tarinneet ette ole tarinneet
3rd plur. taritsevat eivät taritse 3rd plur. ovat tarinneet eivät ole tarinneet
passive taritaan ei tarita passive on tarittu ei ole tarittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taritsin en tarinnut 1st sing. olin tarinnut en ollut tarinnut
2nd sing. taritsit et tarinnut 2nd sing. olit tarinnut et ollut tarinnut
3rd sing. taritsi ei tarinnut 3rd sing. oli tarinnut ei ollut tarinnut
1st plur. taritsimme emme tarinneet 1st plur. olimme tarinneet emme olleet tarinneet
2nd plur. taritsitte ette tarinneet 2nd plur. olitte tarinneet ette olleet tarinneet
3rd plur. taritsivat eivät tarinneet 3rd plur. olivat tarinneet eivät olleet tarinneet
passive tarittiin ei tarittu passive oli tarittu ei ollut tarittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taritsisin en taritsisi 1st sing. olisin tarinnut en olisi tarinnut
2nd sing. taritsisit et taritsisi 2nd sing. olisit tarinnut et olisi tarinnut
3rd sing. taritsisi ei taritsisi 3rd sing. olisi tarinnut ei olisi tarinnut
1st plur. taritsisimme emme taritsisi 1st plur. olisimme tarinneet emme olisi tarinneet
2nd plur. taritsisitte ette taritsisi 2nd plur. olisitte tarinneet ette olisi tarinneet
3rd plur. taritsisivat eivät taritsisi 3rd plur. olisivat tarinneet eivät olisi tarinneet
passive tarittaisiin ei tarittaisi passive olisi tarittu ei olisi tarittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. taritse älä taritse 2nd sing.
3rd sing. taritkoon älköön taritko 3rd sing. olkoon tarinnut älköön olko tarinnut
1st plur. taritkaamme älkäämme taritko 1st plur.
2nd plur. taritkaa älkää taritko 2nd plur.
3rd plur. taritkoot älkööt taritko 3rd plur. olkoot tarinneet älkööt olko tarinneet
passive tarittakoon älköön tarittako passive olkoon tarittu älköön olko tarittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tarinnen en tarinne 1st sing. lienen tarinnut en liene tarinnut
2nd sing. tarinnet et tarinne 2nd sing. lienet tarinnut et liene tarinnut
3rd sing. tarinnee ei tarinne 3rd sing. lienee tarinnut ei liene tarinnut
1st plur. tarinnemme emme tarinne 1st plur. lienemme tarinneet emme liene tarinneet
2nd plur. tarinnette ette tarinne 2nd plur. lienette tarinneet ette liene tarinneet
3rd plur. tarinnevat eivät tarinne 3rd plur. lienevät tarinneet eivät liene tarinneet
passive tarittaneen ei tarittane passive lienee tarittu ei liene tarittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tarita present taritseva tarittava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taritakseni taritaksemme
2nd taritaksesi taritaksenne
3rd taritakseen
taritaksensa
past tarinnut tarittu
2nd inessive2 taritessa tarittaessa agent3 taritsema
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taritessani taritessamme
2nd taritessasi taritessanne
3rd taritessaan
taritessansa
negative taritsematon
instructive tariten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive taritsemassa
elative taritsemasta
illative taritsemaan
adessive taritsemalla
abessive taritsematta
instructive taritseman tarittaman
4th4 verbal noun taritseminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st taritsemaisillani taritsemaisillamme
2nd taritsemaisillasi taritsemaisillanne
3rd taritsemaisillaan
taritsemaisillansa

Derived terms

edit

Further reading

edit

Anagrams

edit

Ingrian

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *tarit'ak. Cognates include Finnish tarita and Veps tarita.

Pronunciation

edit

Verb

edit

tarita

  1. (transitive) to offer
    Miun tovarišša taritsi miulle olutta.My mate offered me some beer.

Conjugation

edit
Conjugation of tarita (type 13/valita, no gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular taritsen en taritse 1st singular oon tarint, oon tarinut en oo tarint, en oo tarinut
2nd singular taritset et taritse 2nd singular oot tarint, oot tarinut et oo tarint, et oo tarinut
3rd singular taritsoo ei taritse 3rd singular ono tarint, ono tarinut ei oo tarint, ei oo tarinut
1st plural taritsemma emmä taritse 1st plural oomma tarineet emmä oo tarineet
2nd plural taritsetta että taritse 2nd plural ootta tarineet että oo tarineet
3rd plural taritsoot1), taritsevat2), taritaa evät taritse, ei tarita 3rd plural ovat tarineet evät oo tarineet, ei oo tarittu
impersonal taritaa ei tarita impersonal ono tarittu ei oo tarittu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular taritsin en tarint, en tarinut 1st singular olin tarint, olin tarinut en olt tarint, en olt tarinut
2nd singular taritsit et tarint, et tarinut 2nd singular olit tarint, olit tarinut et olt tarint, et olt tarinut
3rd singular taritsi ei tarint, ei tarinut 3rd singular oli tarint, oli tarinut ei olt tarint, ei olt tarinut
1st plural taritsimma emmä tarineet 1st plural olimma tarineet emmä olleet tarineet
2nd plural taritsitta että tarineet 2nd plural olitta tarineet että olleet tarineet
3rd plural taritsiit1), taritsivat2), tarittii evät tarineet, ei tarittu 3rd plural olivat tarineet evät olleet tarineet, ei olt tarittu
impersonal tarittii ei tarittu impersonal oli tarittu ei olt tarittu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular taritsisin en taritsis 1st singular olisin tarint, olisin tarinut en olis tarint, en olis tarinut
2nd singular taritsisit, taritsiist1) et taritsis 2nd singular olisit tarint, olisit tarinut et olis tarint, et olis tarinut
3rd singular taritsis ei taritsis 3rd singular olis tarint, olis tarinut ei olis tarint, ei olis tarinut
1st plural taritsisimma emmä taritsis 1st plural olisimma tarineet emmä olis tarineet
2nd plural taritsisitta että taritsis 2nd plural olisitta tarineet että olis tarineet
3rd plural taritsisiit1), taritsisivat2), tarittais evät taritsis, ei tarittais 3rd plural olisivat tarineet evät olis tarineet, ei olis tarittu
impersonal tarittais ei tarittais impersonal olis tarittu ei olis tarittu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular taritse elä taritse 2nd singular oo tarint, oo tarinut elä oo tarint, elä oo tarinut
3rd singular taritkoo elköö taritko 3rd singular olkoo tarint, olkoo tarinut elköö olko tarint, elköö olko tarinut
1st plural 1st plural
2nd plural taritkaa elkää taritko 2nd plural olkaa tarineet elkää olko tarineet
3rd plural taritkoot elkööt taritko, elköö tarittako 3rd plural olkoot tarineet elkööt olko tarineet, elköö olko tarittu
impersonal tarittakkoo elköö tarittako impersonal olkoo tarittu elköö olko tarittu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular tarinnen en tarinne
2nd singular tarinnet et tarinne
3rd singular tarinnoo ei tarinne
1st plural tarinnemma emmä tarinne
2nd plural tarinnetta että tarinne
3rd plural tarinnoot evät tarinne, ei tarittane
impersonal tarittannoo ei tarittane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st tarita present taritseva tarittava
2nd inessive taritees past tarint, tarinut tarittu
instructive tariten 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (taritkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative
***) The deliberative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) or -kse to either the indicative or the potential
****) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse-, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative taritsommaa
inessive taritsomas
elative taritsomast
abessive taritsomata
4th nominative taritsomiin
partitive taritsomista, taritsomist

Derived terms

edit

References

edit
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 575

Japanese

edit

Romanization

edit

tarita

  1. Rōmaji transcription of たりた

Veps

edit

Etymology

edit

From Proto-Finnic *tarit'ak.

Verb

edit

tarita

  1. to offer

Inflection

edit
Inflection of tarita (inflection type 26/valita)
1st infinitive tarita
present indic. taričeb
past indic. tariči
present
indicative
past
indicative
imperative
1st singular taričen taričin
2nd singular taričed taričid tariče
3rd singular taričeb tariči tarikaha
1st plural taričem taričim tarikam
2nd plural taričet taričit tarikat
3rd plural taritas
taričeba
taričiba tarikaha
sing. conneg.1 tariče taričend tariče
plur. conneg. tarikoi tarinugoi tarikoi
present
conditional
past
conditional
potential
1st singular taričižin tarinuižin taričenen
2nd singular taričižid tarinuižid taričened
3rd singular taričiži tarinuiži taričeneb
1st plural taričižim tarinuižim taričenem
2nd plural taričižit tarinuižit taričenet
3rd plural taričižiba tarinuižiba taričeneba
connegative taričiži tarinuiži taričene
non-finite forms
1st infinitive tarita
2nd infinitive 3rd infinitive
inessive tarites inessive taričemas
instructive tariten illative taričemaha
participles elative taričemaspäi
present active taričii adessive taričemal
past active tarinu abessive taričemat
past passive taritud
1 In imperative: used only in the second-person singular. The plural form is used with other persons.

References

edit
  • Zajceva, N. G., Mullonen, M. I. (2007) “предлагать”, in Uz’ venä-vepsläine vajehnik / Novyj russko-vepsskij slovarʹ [New Russian–Veps Dictionary]‎[2], Petrozavodsk: Periodika