1. To compile statistics


Inflection of tilastoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tilastoin en tilastoi 1st sing. olen tilastoinut en ole tilastoinut
2nd sing. tilastoit et tilastoi 2nd sing. olet tilastoinut et ole tilastoinut
3rd sing. tilastoi ei tilastoi 3rd sing. on tilastoinut ei ole tilastoinut
1st plur. tilastoimme emme tilastoi 1st plur. olemme tilastoineet emme ole tilastoineet
2nd plur. tilastoitte ette tilastoi 2nd plur. olette tilastoineet ette ole tilastoineet
3rd plur. tilastoivat eivät tilastoi 3rd plur. ovat tilastoineet eivät ole tilastoineet
passive tilastoidaan ei tilastoida passive on tilastoitu ei ole tilastoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tilastoin en tilastoinut 1st sing. olin tilastoinut en ollut tilastoinut
2nd sing. tilastoit et tilastoinut 2nd sing. olit tilastoinut et ollut tilastoinut
3rd sing. tilastoi ei tilastoinut 3rd sing. oli tilastoinut ei ollut tilastoinut
1st plur. tilastoimme emme tilastoineet 1st plur. olimme tilastoineet emme olleet tilastoineet
2nd plur. tilastoitte ette tilastoineet 2nd plur. olitte tilastoineet ette olleet tilastoineet
3rd plur. tilastoivat eivät tilastoineet 3rd plur. olivat tilastoineet eivät olleet tilastoineet
passive tilastoitiin ei tilastoitu passive oli tilastoitu ei ollut tilastoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tilastoisin en tilastoisi 1st sing. olisin tilastoinut en olisi tilastoinut
2nd sing. tilastoisit et tilastoisi 2nd sing. olisit tilastoinut et olisi tilastoinut
3rd sing. tilastoisi ei tilastoisi 3rd sing. olisi tilastoinut ei olisi tilastoinut
1st plur. tilastoisimme emme tilastoisi 1st plur. olisimme tilastoineet emme olisi tilastoineet
2nd plur. tilastoisitte ette tilastoisi 2nd plur. olisitte tilastoineet ette olisi tilastoineet
3rd plur. tilastoisivat eivät tilastoisi 3rd plur. olisivat tilastoineet eivät olisi tilastoineet
passive tilastoitaisiin ei tilastoitaisi passive olisi tilastoitu ei olisi tilastoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tilastoi älä tilastoi 2nd sing. ole tilastoinut älä ole tilastoinut
3rd sing. tilastoikoon älköön tilastoiko 3rd sing. olkoon tilastoinut älköön olko tilastoinut
1st plur. tilastoikaamme älkäämme tilastoiko 1st plur. olkaamme tilastoineet älkäämme olko tilastoineet
2nd plur. tilastoikaa älkää tilastoiko 2nd plur. olkaa tilastoineet älkää olko tilastoineet
3rd plur. tilastoikoot älkööt tilastoiko 3rd plur. olkoot tilastoineet älkööt olko tilastoineet
passive tilastoitakoon älköön tilastoitako passive olkoon tilastoitu älköön olko tilastoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tilastoinen en tilastoine 1st sing. lienen tilastoinut en liene tilastoinut
2nd sing. tilastoinet et tilastoine 2nd sing. lienet tilastoinut et liene tilastoinut
3rd sing. tilastoinee ei tilastoine 3rd sing. lienee tilastoinut ei liene tilastoinut
1st plur. tilastoinemme emme tilastoine 1st plur. lienemme tilastoineet emme liene tilastoineet
2nd plur. tilastoinette ette tilastoine 2nd plur. lienette tilastoineet ette liene tilastoineet
3rd plur. tilastoinevat eivät tilastoine 3rd plur. lienevät tilastoineet eivät liene tilastoineet
passive tilastoitaneen ei tilastoitane passive lienee tilastoitu ei liene tilastoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tilastoida present tilastoiva tilastoitava
long 1st2 tilastoidakseen past tilastoinut tilastoitu
2nd inessive1 tilastoidessa tilastoitaessa agent1, 3 tilastoima
instructive tilastoiden negative tilastoimaton
3rd inessive tilastoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tilastoimasta
illative tilastoimaan
adessive tilastoimalla
abessive tilastoimatta
instructive tilastoiman tilastoitaman
4th nominative tilastoiminen
partitive tilastoimista
5th2 tilastoimaisillaan