(index t)


  • Hyphenation: toi‧mit‧taa
  • IPA(key): /ˈtoimitːɑː(ʔ)/


toimittaa (transitive)

  1. To send, deliver, take, get, fetch; to give (someone = allative, something = genitive-accusative), supply/provide (someone = illative or allative, with something = genitive-accusative).
  2. To hold, conduct, perform, preside at.
  3. To edit (a book, a magazine).
  4. To copy edit (a text).


Inflection of toimittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimitan en toimita 1st sing. olen toimittanut en ole toimittanut
2nd sing. toimitat et toimita 2nd sing. olet toimittanut et ole toimittanut
3rd sing. toimittaa ei toimita 3rd sing. on toimittanut ei ole toimittanut
1st plur. toimitamme emme toimita 1st plur. olemme toimittaneet emme ole toimittaneet
2nd plur. toimitatte ette toimita 2nd plur. olette toimittaneet ette ole toimittaneet
3rd plur. toimittavat eivät toimita 3rd plur. ovat toimittaneet eivät ole toimittaneet
passive toimitetaan ei toimiteta passive on toimitettu ei ole toimitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimitin en toimittanut 1st sing. olin toimittanut en ollut toimittanut
2nd sing. toimitit et toimittanut 2nd sing. olit toimittanut et ollut toimittanut
3rd sing. toimitti ei toimittanut 3rd sing. oli toimittanut ei ollut toimittanut
1st plur. toimitimme emme toimittaneet 1st plur. olimme toimittaneet emme olleet toimittaneet
2nd plur. toimititte ette toimittaneet 2nd plur. olitte toimittaneet ette olleet toimittaneet
3rd plur. toimittivat eivät toimittaneet 3rd plur. olivat toimittaneet eivät olleet toimittaneet
passive toimitettiin ei toimitettu passive oli toimitettu ei ollut toimitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimittaisin en toimittaisi 1st sing. olisin toimittanut en olisi toimittanut
2nd sing. toimittaisit et toimittaisi 2nd sing. olisit toimittanut et olisi toimittanut
3rd sing. toimittaisi ei toimittaisi 3rd sing. olisi toimittanut ei olisi toimittanut
1st plur. toimittaisimme emme toimittaisi 1st plur. olisimme toimittaneet emme olisi toimittaneet
2nd plur. toimittaisitte ette toimittaisi 2nd plur. olisitte toimittaneet ette olisi toimittaneet
3rd plur. toimittaisivat eivät toimittaisi 3rd plur. olisivat toimittaneet eivät olisi toimittaneet
passive toimitettaisiin ei toimitettaisi passive olisi toimitettu ei olisi toimitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. toimita älä toimita 2nd sing. ole toimittanut älä ole toimittanut
3rd sing. toimittakoon älköön toimittako 3rd sing. olkoon toimittanut älköön olko toimittanut
1st plur. toimittakaamme älkäämme toimittako 1st plur. olkaamme toimittaneet älkäämme olko toimittaneet
2nd plur. toimittakaa älkää toimittako 2nd plur. olkaa toimittaneet älkää olko toimittaneet
3rd plur. toimittakoot älkööt toimittako 3rd plur. olkoot toimittaneet älkööt olko toimittaneet
passive toimitettakoon älköön toimitettako passive olkoon toimitettu älköön olko toimitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toimittanen en toimittane 1st sing. lienen toimittanut en liene toimittanut
2nd sing. toimittanet et toimittane 2nd sing. lienet toimittanut et liene toimittanut
3rd sing. toimittanee ei toimittane 3rd sing. lienee toimittanut ei liene toimittanut
1st plur. toimittanemme emme toimittane 1st plur. lienemme toimittaneet emme liene toimittaneet
2nd plur. toimittanette ette toimittane 2nd plur. lienette toimittaneet ette liene toimittaneet
3rd plur. toimittanevat eivät toimittane 3rd plur. lienevät toimittaneet eivät liene toimittaneet
passive toimitettaneen ei toimitettane passive lienee toimitettu ei liene toimitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st toimittaa present toimittava toimitettava
long 1st2 toimittaakseen past toimittanut toimitettu
2nd inessive1 toimittaessa toimitettaessa agent1, 3 toimittama
instructive toimittaen negative toimittamaton
3rd inessive toimittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative toimittamasta
illative toimittamaan
adessive toimittamalla
abessive toimittamatta
instructive toimittaman toimitettaman
4th nominative toimittaminen
partitive toimittamista
5th2 toimittamaisillaan

Derived termsEdit


  • Hyphenation: toi‧mit‧taa
  • IPA(key): /ˈtoimitːɑː/
Read in another language