Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

From värähtää +‎ -ella.

VerbEdit

värähdellä (intransitive)

  1. to vibrate
  2. to ripple
  3. to oscillate
  4. to resonate (to vibrate or sound, especially in response to another vibration)
    Pianon päällä olevat kirjat värähtelevät, kun hän soittaa tiettyjä säveliä.
    The books on top of the piano resonate when he plays certain notes.

ConjugationEdit

Inflection of värähdellä (Kotus type 67/tulla, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värähtelen en värähtele 1st sing. olen värähdellyt en ole värähdellyt
2nd sing. värähtelet et värähtele 2nd sing. olet värähdellyt et ole värähdellyt
3rd sing. värähtelee ei värähtele 3rd sing. on värähdellyt ei ole värähdellyt
1st plur. värähtelemme emme värähtele 1st plur. olemme värähdelleet emme ole värähdelleet
2nd plur. värähtelette ette värähtele 2nd plur. olette värähdelleet ette ole värähdelleet
3rd plur. värähtelevät eivät värähtele 3rd plur. ovat värähdelleet eivät ole värähdelleet
passive värähdellään ei värähdellä passive on värähdelty ei ole värähdelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värähtelin en värähdellyt 1st sing. olin värähdellyt en ollut värähdellyt
2nd sing. värähtelit et värähdellyt 2nd sing. olit värähdellyt et ollut värähdellyt
3rd sing. värähteli ei värähdellyt 3rd sing. oli värähdellyt ei ollut värähdellyt
1st plur. värähtelimme emme värähdelleet 1st plur. olimme värähdelleet emme olleet värähdelleet
2nd plur. värähtelitte ette värähdelleet 2nd plur. olitte värähdelleet ette olleet värähdelleet
3rd plur. värähtelivät eivät värähdelleet 3rd plur. olivat värähdelleet eivät olleet värähdelleet
passive värähdeltiin ei värähdelty passive oli värähdelty ei ollut värähdelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värähtelisin en värähtelisi 1st sing. olisin värähdellyt en olisi värähdellyt
2nd sing. värähtelisit et värähtelisi 2nd sing. olisit värähdellyt et olisi värähdellyt
3rd sing. värähtelisi ei värähtelisi 3rd sing. olisi värähdellyt ei olisi värähdellyt
1st plur. värähtelisimme emme värähtelisi 1st plur. olisimme värähdelleet emme olisi värähdelleet
2nd plur. värähtelisitte ette värähtelisi 2nd plur. olisitte värähdelleet ette olisi värähdelleet
3rd plur. värähtelisivät eivät värähtelisi 3rd plur. olisivat värähdelleet eivät olisi värähdelleet
passive värähdeltäisiin ei värähdeltäisi passive olisi värähdelty ei olisi värähdelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. värähtele älä värähtele 2nd sing. ole värähdellyt älä ole värähdellyt
3rd sing. värähdelköön älköön värähdelkö 3rd sing. olkoon värähdellyt älköön olko värähdellyt
1st plur. värähdelkäämme älkäämme värähdelkö 1st plur. olkaamme värähdelleet älkäämme olko värähdelleet
2nd plur. värähdelkää älkää värähdelkö 2nd plur. olkaa värähdelleet älkää olko värähdelleet
3rd plur. värähdelkööt älkööt värähdelkö 3rd plur. olkoot värähdelleet älkööt olko värähdelleet
passive värähdeltäköön älköön värähdeltäkö passive olkoon värähdelty älköön olko värähdelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värähdellen en värähdelle 1st sing. lienen värähdellyt en liene värähdellyt
2nd sing. värähdellet et värähdelle 2nd sing. lienet värähdellyt et liene värähdellyt
3rd sing. värähdellee ei värähdelle 3rd sing. lienee värähdellyt ei liene värähdellyt
1st plur. värähdellemme emme värähdelle 1st plur. lienemme värähdelleet emme liene värähdelleet
2nd plur. värähdellette ette värähdelle 2nd plur. lienette värähdelleet ette liene värähdelleet
3rd plur. värähdellevät eivät värähdelle 3rd plur. lienevät värähdelleet eivät liene värähdelleet
passive värähdeltäneen ei värähdeltäne passive lienee värähdelty ei liene värähdelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st värähdellä present värähtelevä värähdeltävä
long 1st2 värähdelläkseen past värähdellyt värähdelty
2nd inessive1 värähdellessä värähdeltäessä agent1, 3 värähtelemä
instructive värähdellen negative värähtelemätön
3rd inessive värähtelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative värähtelemästä
illative värähtelemään
adessive värähtelemällä
abessive värähtelemättä
instructive värähtelemän värähdeltämän
4th nominative värähteleminen
partitive värähtelemistä
5th2 värähtelemäisillään

Derived termsEdit

Related termsEdit