grurë

AlbanianEdit

Alternative formsEdit

 • grûnë (Gheg)

EtymologyEdit

From Proto-Albanian *grunā, from Proto-Indo-European *ǵr̥h₂nóm (compare Latin granum, English corn).

NounEdit

grurë m (indefinite plural grura, definite singular gruri, definite plural grurërat)

 1. (Can we verify(+) this sense?) wheat (Triticum)
  • 1994, Bibla, Diodati i Ri version, Albanian Bible Society, Deuteronomy 8:8:
   një vend me grurë dhe elb, me vreshta, me fiq dhe shegë, një vend me ullinj që japin vaj dhe me mjaltë;
   A land of wheat, and barley, and vines, and fig trees, and pomegranates; a land of oil olive, and honey;

HyponymsEdit

 • grurë bolle, grurë breshke, grurth ‘mouse barley, wall barley’ (Hordeum murinum)
 • grurëkuq ‘red wheat’
 • grurë lepuri ‘bulbous barley’ (Hordeum bulbosum)
 • grurë i vermë ‘summer wheat’

ReferencesEdit

 • wheat” in Ilo Stefanllari, Albanian Practical Dictionary (1996)
Last modified on 19 April 2014, at 10:04