Open main menu

Wiktionary β

Contents

Northern SamiEdit

PronunciationEdit

  • (Kautokeino) IPA(key): /ˈtʃɑlːʔmiː/

EtymologyEdit

From Proto-Samic *čëlmē, from Proto-Uralic *śilmä.

NounEdit

čalbmi

  1. eye

InflectionEdit

Even, lbm-lmm gradation
Nominative čalbmi
Genitive čalmmi
čalmmẹ
Singular Plural
Nominative čalbmi čalmmit
Accusative čalmmi čalmmiid
Genitive čalmmi
čalmmẹ
čalmmiid
Illative čalbmái čalmmiide
Locative čalmmis čalmmiin
Comitative čalmmiin čalmmiiguin
Essive čalbmin
Possessive forms
Singular Dual Plural
1st person čalbmán čalbmáme čalbmámet
2nd person čalbmát čalbmáde čalbmádet
3rd person čalbmis čalbmiska čalbmiset

Derived termsEdit