Open main menu

BudukhEdit

NounEdit

мез (mez)

  1. tongue

InflectionEdit

Absolutive sg. мез (mez)
Ergative sg. мезилир (mezilir)
Absolutive pl.
Singular Plural
Absolutive мез (mez)
Ergative мезилир (mezilir)
Genitive I мезила (mezila)
Genitive II мезилу (mezilu)
Dative мезилиз (meziliz)
Instrumental мезилизын (mezilizɨn)
Locative I мезиле (mezile)
Ablative I мезилер (meziler)
Locative II мезилух (meziluχ)
Ablative II мезилухун (meziluχun)
Locative III мезилик (mezilik)
Ablative III мезиликир (mezilikir)
Ablative IV мезиливор (mezilivor)

DargwaEdit

NounEdit

мез (mez)

  1. tongue

LezgiEdit

NounEdit

мез (mez)

  1. tongue

DeclensionEdit

Inflection of мез (mez)
singular
plural
absolutive мез (mez) мезяр (mezär)
ergative мезди (mezdi) мезйри (mezjri)
genitive мездин (mezdin) мезйрин (mezjrin)
dative мездиз (mezdiz) мезйриз (mezjriz)
adessive мездив (mezdiv) мезйрив (mezjriv)
adelative мездивай (mezdivaj) мезйривай (mezjrivaj)
addirective мездивди (mezdivdi) мезйривди (mezjrivdi)
postessive мездихъ (mezdiq) мезйрихъ (mezjriq)
postelative мездихъай (mezdiqaj) мезйрихъай (mezjriqaj)
postdirective мездихъди (mezdiqdi) мезйрихъди (mezjriqdi)
subessive мездик (mezdik) мезйрик (mezjrik)
subelative мездикай (mezdikaj) мезйрикай (mezjrikaj)
subdirective мездикди (mezdikdi) мезйрикди (mezjrikdi)
inessive мезда (mezda) мезйра (mezjra)
inelative мездай (mezdaj) мезйрай (mezjraj)
superessive мездал (mezdal) мезйрал (mezjral)
superelative мездалай (mezdalaj) мезйралай (mezjralaj)
superdirective мездалди (mezdaldi) мезйралди (mezjraldi)