Latin edit

Etymology edit

-īvus +‎ -ius

Pronunciation edit

Adjective edit

-īvius (feminine -īvia, neuter -īvium); first/second-declension suffix

  1. enlarged form of -īvus
    lix + -īviuslixīvius
    sonus + -īviussonīvius

Declension edit

First/second-declension adjective.

Number Singular Plural
Case / Gender Masculine Feminine Neuter Masculine Feminine Neuter
Nominative -īvius -īvia -īvium -īviī -īviae -īvia
Genitive -īviī -īviae -īviī -īviōrum -īviārum -īviōrum
Dative -īviō -īviō -īviīs
Accusative -īvium -īviam -īvium -īviōs -īviās -īvia
Ablative -īviō -īviā -īviō -īviīs
Vocative -īvie -īvia -īvium -īviī -īviae -īvia

Derived terms edit