Appendix:Finnish declension/laatikko

Kotus type 4 (laatikko) NSK type 2 (arvelu)

Three-or-more-syllable nominals ending with -kko/-kkö/-tto; quantitative consonant gradation.

Partitive singular -a/, partitive plural -a/ or -ta/-tä, and multiple genitive plural endings. Essentially the same as the gradationless type 2 (palvelu), except that the illative plural has two forms using either the strong or weak stem.

Declension edit

ends with -o ends with
Inflection of laatikko (Kotus type 4*A/laatikko, kk-k gradation)
nominative laatikko laatikot
genitive laatikon laatikkojen
laatikoiden
laatikoitten
partitive laatikkoa laatikkoja
laatikoita
illative laatikkoon laatikkoihin
laatikoihin
singular plural
nominative laatikko laatikot
accusative nom. laatikko laatikot
gen. laatikon
genitive laatikon laatikkojen
laatikoiden
laatikoitten
partitive laatikkoa laatikkoja
laatikoita
inessive laatikossa laatikoissa
elative laatikosta laatikoista
illative laatikkoon laatikkoihin
laatikoihin
adessive laatikolla laatikoilla
ablative laatikolta laatikoilta
allative laatikolle laatikoille
essive laatikkona laatikkoina
translative laatikoksi laatikoiksi
abessive laatikotta laatikoitta
instructive laatikoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of laatikko (type laatikko)
first-person singular possessor
singular plural
nominative laatikkoni laatikkoni
accusative nom. laatikkoni laatikkoni
gen. laatikkoni
genitive laatikkoni laatikkojeni
laatikoideni
laatikoitteni
partitive laatikkoani laatikkojani
laatikoitani
inessive laatikossani laatikoissani
elative laatikostani laatikoistani
illative laatikkooni laatikkoihini
laatikoihini
adessive laatikollani laatikoillani
ablative laatikoltani laatikoiltani
allative laatikolleni laatikoilleni
essive laatikkonani laatikkoinani
translative laatikokseni laatikoikseni
abessive laatikottani laatikoittani
instructive
comitative laatikkoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative laatikkosi laatikkosi
accusative nom. laatikkosi laatikkosi
gen. laatikkosi
genitive laatikkosi laatikkojesi
laatikoidesi
laatikoittesi
partitive laatikkoasi laatikkojasi
laatikoitasi
inessive laatikossasi laatikoissasi
elative laatikostasi laatikoistasi
illative laatikkoosi laatikkoihisi
laatikoihisi
adessive laatikollasi laatikoillasi
ablative laatikoltasi laatikoiltasi
allative laatikollesi laatikoillesi
essive laatikkonasi laatikkoinasi
translative laatikoksesi laatikoiksesi
abessive laatikottasi laatikoittasi
instructive
comitative laatikkoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative laatikkomme laatikkomme
accusative nom. laatikkomme laatikkomme
gen. laatikkomme
genitive laatikkomme laatikkojemme
laatikoidemme
laatikoittemme
partitive laatikkoamme laatikkojamme
laatikoitamme
inessive laatikossamme laatikoissamme
elative laatikostamme laatikoistamme
illative laatikkoomme laatikkoihimme
laatikoihimme
adessive laatikollamme laatikoillamme
ablative laatikoltamme laatikoiltamme
allative laatikollemme laatikoillemme
essive laatikkonamme laatikkoinamme
translative laatikoksemme laatikoiksemme
abessive laatikottamme laatikoittamme
instructive
comitative laatikkoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative laatikkonne laatikkonne
accusative nom. laatikkonne laatikkonne
gen. laatikkonne
genitive laatikkonne laatikkojenne
laatikoidenne
laatikoittenne
partitive laatikkoanne laatikkojanne
laatikoitanne
inessive laatikossanne laatikoissanne
elative laatikostanne laatikoistanne
illative laatikkoonne laatikkoihinne
laatikoihinne
adessive laatikollanne laatikoillanne
ablative laatikoltanne laatikoiltanne
allative laatikollenne laatikoillenne
essive laatikkonanne laatikkoinanne
translative laatikoksenne laatikoiksenne
abessive laatikottanne laatikoittanne
instructive
comitative laatikkoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative laatikkonsa laatikkonsa
accusative nom. laatikkonsa laatikkonsa
gen. laatikkonsa
genitive laatikkonsa laatikkojensa
laatikoidensa
laatikoittensa
partitive laatikkoaan
laatikkoansa
laatikkojaan
laatikoitaan
laatikkojansa
laatikoitansa
inessive laatikossaan
laatikossansa
laatikoissaan
laatikoissansa
elative laatikostaan
laatikostansa
laatikoistaan
laatikoistansa
illative laatikkoonsa laatikkoihinsa
laatikoihinsa
adessive laatikollaan
laatikollansa
laatikoillaan
laatikoillansa
ablative laatikoltaan
laatikoltansa
laatikoiltaan
laatikoiltansa
allative laatikolleen
laatikollensa
laatikoilleen
laatikoillensa
essive laatikkonaan
laatikkonansa
laatikkoinaan
laatikkoinansa
translative laatikokseen
laatikoksensa
laatikoikseen
laatikoiksensa
abessive laatikottaan
laatikottansa
laatikoittaan
laatikoittansa
instructive
comitative laatikkoineen
laatikkoinensa
Inflection of jäätikkö (Kotus type 4*A/laatikko, kk-k gradation)
nominative jäätikkö jäätiköt
genitive jäätikön jäätikköjen
jäätiköiden
jäätiköitten
partitive jäätikköä jäätikköjä
jäätiköitä
illative jäätikköön jäätikköihin
jäätiköihin
singular plural
nominative jäätikkö jäätiköt
accusative nom. jäätikkö jäätiköt
gen. jäätikön
genitive jäätikön jäätikköjen
jäätiköiden
jäätiköitten
partitive jäätikköä jäätikköjä
jäätiköitä
inessive jäätikössä jäätiköissä
elative jäätiköstä jäätiköistä
illative jäätikköön jäätikköihin
jäätiköihin
adessive jäätiköllä jäätiköillä
ablative jäätiköltä jäätiköiltä
allative jäätikölle jäätiköille
essive jäätikkönä jäätikköinä
translative jäätiköksi jäätiköiksi
abessive jäätiköttä jäätiköittä
instructive jäätiköin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of jäätikkö (type laatikko)
first-person singular possessor
singular plural
nominative jäätikköni jäätikköni
accusative nom. jäätikköni jäätikköni
gen. jäätikköni
genitive jäätikköni jäätikköjeni
jäätiköideni
jäätiköitteni
partitive jäätikköäni jäätikköjäni
jäätiköitäni
inessive jäätikössäni jäätiköissäni
elative jäätiköstäni jäätiköistäni
illative jäätikkööni jäätikköihini
jäätiköihini
adessive jäätikölläni jäätiköilläni
ablative jäätiköltäni jäätiköiltäni
allative jäätikölleni jäätiköilleni
essive jäätikkönäni jäätikköinäni
translative jäätikökseni jäätiköikseni
abessive jäätiköttäni jäätiköittäni
instructive
comitative jäätikköineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative jäätikkösi jäätikkösi
accusative nom. jäätikkösi jäätikkösi
gen. jäätikkösi
genitive jäätikkösi jäätikköjesi
jäätiköidesi
jäätiköittesi
partitive jäätikköäsi jäätikköjäsi
jäätiköitäsi
inessive jäätikössäsi jäätiköissäsi
elative jäätiköstäsi jäätiköistäsi
illative jäätikköösi jäätikköihisi
jäätiköihisi
adessive jäätikölläsi jäätiköilläsi
ablative jäätiköltäsi jäätiköiltäsi
allative jäätiköllesi jäätiköillesi
essive jäätikkönäsi jäätikköinäsi
translative jäätiköksesi jäätiköiksesi
abessive jäätiköttäsi jäätiköittäsi
instructive
comitative jäätikköinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative jäätikkömme jäätikkömme
accusative nom. jäätikkömme jäätikkömme
gen. jäätikkömme
genitive jäätikkömme jäätikköjemme
jäätiköidemme
jäätiköittemme
partitive jäätikköämme jäätikköjämme
jäätiköitämme
inessive jäätikössämme jäätiköissämme
elative jäätiköstämme jäätiköistämme
illative jäätikköömme jäätikköihimme
jäätiköihimme
adessive jäätiköllämme jäätiköillämme
ablative jäätiköltämme jäätiköiltämme
allative jäätiköllemme jäätiköillemme
essive jäätikkönämme jäätikköinämme
translative jäätiköksemme jäätiköiksemme
abessive jäätiköttämme jäätiköittämme
instructive
comitative jäätikköinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative jäätikkönne jäätikkönne
accusative nom. jäätikkönne jäätikkönne
gen. jäätikkönne
genitive jäätikkönne jäätikköjenne
jäätiköidenne
jäätiköittenne
partitive jäätikköänne jäätikköjänne
jäätiköitänne
inessive jäätikössänne jäätiköissänne
elative jäätiköstänne jäätiköistänne
illative jäätikköönne jäätikköihinne
jäätiköihinne
adessive jäätiköllänne jäätiköillänne
ablative jäätiköltänne jäätiköiltänne
allative jäätiköllenne jäätiköillenne
essive jäätikkönänne jäätikköinänne
translative jäätiköksenne jäätiköiksenne
abessive jäätiköttänne jäätiköittänne
instructive
comitative jäätikköinenne
third-person possessor
singular plural
nominative jäätikkönsä jäätikkönsä
accusative nom. jäätikkönsä jäätikkönsä
gen. jäätikkönsä
genitive jäätikkönsä jäätikköjensä
jäätiköidensä
jäätiköittensä
partitive jäätikköään
jäätikköänsä
jäätikköjään
jäätiköitään
jäätikköjänsä
jäätiköitänsä
inessive jäätikössään
jäätikössänsä
jäätiköissään
jäätiköissänsä
elative jäätiköstään
jäätiköstänsä
jäätiköistään
jäätiköistänsä
illative jäätikköönsä jäätikköihinsä
jäätiköihinsä
adessive jäätiköllään
jäätiköllänsä
jäätiköillään
jäätiköillänsä
ablative jäätiköltään
jäätiköltänsä
jäätiköiltään
jäätiköiltänsä
allative jäätikölleen
jäätiköllensä
jäätiköilleen
jäätiköillensä
essive jäätikkönään
jäätikkönänsä
jäätikköinään
jäätikköinänsä
translative jäätikökseen
jäätiköksensä
jäätiköikseen
jäätiköiksensä
abessive jäätiköttään
jäätiköttänsä
jäätiköittään
jäätiköittänsä
instructive
comitative jäätikköineen
jäätikköinensä

Consonant gradation detail edit

Summary edit

Kotus *A *C
grade kk → k tt → t
nominative strong laatikko pihatto
genitive weak laatikon pihaton
partitive strong laatikkoa pihattoa
elative weak laatikosta pihatosta
illative strong laatikkoon pihattoon

Complete declension example highlighting consonant gradation (tt → t) edit

Inflection of pihatto (Kotus type 4*C/laatikko, tt-t gradation)
nominative pihatto pihatot
genitive pihaton pihattojen
pihatoiden
pihatoitten
partitive pihattoa pihattoja
pihatoita
illative pihattoon pihattoihin
pihatoihin
singular plural
nominative pihatto pihatot
accusative nom. pihatto pihatot
gen. pihaton
genitive pihaton pihattojen
pihatoiden
pihatoitten
partitive pihattoa pihattoja
pihatoita
inessive pihatossa pihatoissa
elative pihatosta pihatoista
illative pihattoon pihattoihin
pihatoihin
adessive pihatolla pihatoilla
ablative pihatolta pihatoilta
allative pihatolle pihatoille
essive pihattona pihattoina
translative pihatoksi pihatoiksi
abessive pihatotta pihatoitta
instructive pihatoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of pihatto (type laatikko)
first-person singular possessor
singular plural
nominative pihattoni pihattoni
accusative nom. pihattoni pihattoni
gen. pihattoni
genitive pihattoni pihattojeni
pihatoideni
pihatoitteni
partitive pihattoani pihattojani
pihatoitani
inessive pihatossani pihatoissani
elative pihatostani pihatoistani
illative pihattooni pihattoihini
pihatoihini
adessive pihatollani pihatoillani
ablative pihatoltani pihatoiltani
allative pihatolleni pihatoilleni
essive pihattonani pihattoinani
translative pihatokseni pihatoikseni
abessive pihatottani pihatoittani
instructive
comitative pihattoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative pihattosi pihattosi
accusative nom. pihattosi pihattosi
gen. pihattosi
genitive pihattosi pihattojesi
pihatoidesi
pihatoittesi
partitive pihattoasi pihattojasi
pihatoitasi
inessive pihatossasi pihatoissasi
elative pihatostasi pihatoistasi
illative pihattoosi pihattoihisi
pihatoihisi
adessive pihatollasi pihatoillasi
ablative pihatoltasi pihatoiltasi
allative pihatollesi pihatoillesi
essive pihattonasi pihattoinasi
translative pihatoksesi pihatoiksesi
abessive pihatottasi pihatoittasi
instructive
comitative pihattoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative pihattomme pihattomme
accusative nom. pihattomme pihattomme
gen. pihattomme
genitive pihattomme pihattojemme
pihatoidemme
pihatoittemme
partitive pihattoamme pihattojamme
pihatoitamme
inessive pihatossamme pihatoissamme
elative pihatostamme pihatoistamme
illative pihattoomme pihattoihimme
pihatoihimme
adessive pihatollamme pihatoillamme
ablative pihatoltamme pihatoiltamme
allative pihatollemme pihatoillemme
essive pihattonamme pihattoinamme
translative pihatoksemme pihatoiksemme
abessive pihatottamme pihatoittamme
instructive
comitative pihattoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative pihattonne pihattonne
accusative nom. pihattonne pihattonne
gen. pihattonne
genitive pihattonne pihattojenne
pihatoidenne
pihatoittenne
partitive pihattoanne pihattojanne
pihatoitanne
inessive pihatossanne pihatoissanne
elative pihatostanne pihatoistanne
illative pihattoonne pihattoihinne
pihatoihinne
adessive pihatollanne pihatoillanne
ablative pihatoltanne pihatoiltanne
allative pihatollenne pihatoillenne
essive pihattonanne pihattoinanne
translative pihatoksenne pihatoiksenne
abessive pihatottanne pihatoittanne
instructive
comitative pihattoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative pihattonsa pihattonsa
accusative nom. pihattonsa pihattonsa
gen. pihattonsa
genitive pihattonsa pihattojensa
pihatoidensa
pihatoittensa
partitive pihattoaan
pihattoansa
pihattojaan
pihatoitaan
pihattojansa
pihatoitansa
inessive pihatossaan
pihatossansa
pihatoissaan
pihatoissansa
elative pihatostaan
pihatostansa
pihatoistaan
pihatoistansa
illative pihattoonsa pihattoihinsa
pihatoihinsa
adessive pihatollaan
pihatollansa
pihatoillaan
pihatoillansa
ablative pihatoltaan
pihatoltansa
pihatoiltaan
pihatoiltansa
allative pihatolleen
pihatollensa
pihatoilleen
pihatoillensa
essive pihattonaan
pihattonansa
pihattoinaan
pihattoinansa
translative pihatokseen
pihatoksensa
pihatoikseen
pihatoiksensa
abessive pihatottaan
pihatottansa
pihatoittaan
pihatoittansa
instructive
comitative pihattoineen
pihattoinensa

Template edit

{{fi-decl-laatikko}}

List edit

See Finnish laatikko-type nominals.