Template:sa-decl-noun-u-m

Masculine u-stem declension of sa-decl-noun-u-m
Nom. sg. {{{1}}}{{{2}}}ुः ({{{1}}}{{{2}}}ुḥ)
Gen. sg. {{{1}}}{{{2}}}ोः ({{{1}}}{{{2}}}ोḥ)
Singular Dual Plural
Nominative {{{1}}}{{{2}}}ुः ({{{1}}}{{{2}}}ुḥ) {{{1}}}{{{2}}}ू ({{{1}}}{{{2}}}ू) {{{1}}}{{{2}}}वः ({{{1}}}{{{2}}}vaḥ)
Vocative {{{1}}}{{{2}}}ो ({{{1}}}{{{2}}}ो) {{{1}}}{{{2}}}ू ({{{1}}}{{{2}}}ू) {{{1}}}{{{2}}}वः ({{{1}}}{{{2}}}vaḥ)
Accusative {{{1}}}{{{2}}}ुम् ({{{1}}}{{{2}}}ुm) {{{1}}}{{{2}}}ू ({{{1}}}{{{2}}}ू) {{{1}}}{{{2}}}ून् ({{{1}}}{{{2}}}ूn)
Instrumental {{{1}}}{{{2}}}ुना ({{{1}}}{{{2}}}ुnā) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभिः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhiḥ)
Dative {{{1}}}{{{2}}}वे ({{{1}}}{{{2}}}ve) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyaḥ)
Ablative {{{1}}}{{{2}}}ोः ({{{1}}}{{{2}}}ोḥ) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्याम् ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyām) {{{1}}}{{{2}}}ुभ्यः ({{{1}}}{{{2}}}ुbhyaḥ)
Genitive {{{1}}}{{{2}}}ोः ({{{1}}}{{{2}}}ोḥ) {{{1}}}{{{2}}}्वोः ({{{1}}}{{{2}}}्voḥ) {{{1}}}{{{2}}}ूनाम् ({{{1}}}{{{2}}}ूnām)
Locative {{{1}}}{{{2}}}ौ ({{{1}}}{{{2}}}ौ) {{{1}}}{{{2}}}्वोः ({{{1}}}{{{2}}}्voḥ) {{{1}}}{{{2}}}ुषु ({{{1}}}{{{2}}}ुṣu)