Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

aistiva

  1. Present active participle of aistia.

DeclensionEdit

Inflection of aistiva (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative aistiva aistivat
genitive aistivan aistivien
partitive aistivaa aistivia
illative aistivaan aistiviin
singular plural
nominative aistiva aistivat
accusative nom. aistiva aistivat
gen. aistivan
genitive aistivan aistivien
aistivainrare
partitive aistivaa aistivia
inessive aistivassa aistivissa
elative aistivasta aistivista
illative aistivaan aistiviin
adessive aistivalla aistivilla
ablative aistivalta aistivilta
allative aistivalle aistiville
essive aistivana aistivina
translative aistivaksi aistiviksi
instructive aistivin
abessive aistivatta aistivitta
comitative aistivine

AnagramsEdit