FinnishEdit

ParticipleEdit

ennustettu

  1. Past passive participle of ennustaa.

DeclensionEdit

Inflection of ennustettu (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative ennustettu ennustetut
genitive ennustetun ennustettujen
partitive ennustettua ennustettuja
illative ennustettuun ennustettuihin
singular plural
nominative ennustettu ennustetut
accusative nom. ennustettu ennustetut
gen. ennustetun
genitive ennustetun ennustettujen
partitive ennustettua ennustettuja
inessive ennustetussa ennustetuissa
elative ennustetusta ennustetuista
illative ennustettuun ennustettuihin
adessive ennustetulla ennustetuilla
ablative ennustetulta ennustetuilta
allative ennustetulle ennustetuille
essive ennustettuna ennustettuina
translative ennustetuksi ennustetuiksi
instructive ennustetuin
abessive ennustetutta ennustetuitta
comitative ennustettuine
Possessive forms of ennustettu (type valo)
possessor singular plural
1st person ennustettuni ennustettumme
2nd person ennustettusi ennustettunne
3rd person ennustettunsa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.

AnagramsEdit