epämuodostunut

FinnishEdit

AdjectiveEdit

epämuodostunut (comparative epämuodostuneempi, superlative epämuodostunein)

  1. malformed

DeclensionEdit

Inflection of epämuodostunut (Kotus type 47/kuollut, no gradation)
nominative epämuodostunut epämuodostuneet
genitive epämuodostuneen epämuodostuneiden
epämuodostuneitten
partitive epämuodostunutta epämuodostuneita
illative epämuodostuneeseen epämuodostuneisiin
epämuodostuneihin
singular plural
nominative epämuodostunut epämuodostuneet
accusative nom. epämuodostunut epämuodostuneet
gen. epämuodostuneen
genitive epämuodostuneen epämuodostuneiden
epämuodostuneitten
partitive epämuodostunutta epämuodostuneita
inessive epämuodostuneessa epämuodostuneissa
elative epämuodostuneesta epämuodostuneista
illative epämuodostuneeseen epämuodostuneisiin
epämuodostuneihin
adessive epämuodostuneella epämuodostuneilla
ablative epämuodostuneelta epämuodostuneilta
allative epämuodostuneelle epämuodostuneille
essive epämuodostuneena epämuodostuneina
translative epämuodostuneeksi epämuodostuneiksi
instructive epämuodostunein
abessive epämuodostuneetta epämuodostuneitta
comitative epämuodostuneine
Possessive forms of epämuodostunut (type kuollut)
possessor singular plural
1st person epämuodostuneeni epämuodostuneemme
2nd person epämuodostuneesi epämuodostuneenne
3rd person epämuodostuneensa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.

ParticipleEdit

epämuodostunut

  1. Past active participle of epämuodostua.