genetiiviattribuutti

FinnishEdit

EtymologyEdit

genetiivi +‎ attribuutti

NounEdit

genetiiviattribuutti

  1. (grammar) genitive attribute

DeclensionEdit

Inflection of genetiiviattribuutti (Kotus type 5/risti, tt-t gradation)
nominative genetiiviattribuutti genetiiviattribuutit
genitive genetiiviattribuutin genetiiviattribuuttien
partitive genetiiviattribuuttia genetiiviattribuutteja
illative genetiiviattribuuttiin genetiiviattribuutteihin
singular plural
nominative genetiiviattribuutti genetiiviattribuutit
accusative nom. genetiiviattribuutti genetiiviattribuutit
gen. genetiiviattribuutin
genitive genetiiviattribuutin genetiiviattribuuttien
partitive genetiiviattribuuttia genetiiviattribuutteja
inessive genetiiviattribuutissa genetiiviattribuuteissa
elative genetiiviattribuutista genetiiviattribuuteista
illative genetiiviattribuuttiin genetiiviattribuutteihin
adessive genetiiviattribuutilla genetiiviattribuuteilla
ablative genetiiviattribuutilta genetiiviattribuuteilta
allative genetiiviattribuutille genetiiviattribuuteille
essive genetiiviattribuuttina genetiiviattribuutteina
translative genetiiviattribuutiksi genetiiviattribuuteiksi
instructive genetiiviattribuutein
abessive genetiiviattribuutitta genetiiviattribuuteitta
comitative genetiiviattribuutteineen
Possessive forms of genetiiviattribuutti (type risti)
possessor singular plural
1st person genetiiviattribuuttini genetiiviattribuuttimme
2nd person genetiiviattribuuttisi genetiiviattribuuttinne
3rd person genetiiviattribuuttinsa