Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

hää- +‎ itku

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈhæːˌitku/, [ˈhæːˌit̪ku]
  • Hyphenation: hää‧it‧ku

NounEdit

hääitku

  1. wedding cry

DeclensionEdit

Inflection of hääitku (Kotus type 1/valo, no gradation)
nominative hääitku hääitkut
genitive hääitkun hääitkujen
partitive hääitkua hääitkuja
illative hääitkuun hääitkuihin
singular plural
nominative hääitku hääitkut
accusative nom. hääitku hääitkut
gen. hääitkun
genitive hääitkun hääitkujen
partitive hääitkua hääitkuja
inessive hääitkussa hääitkuissa
elative hääitkusta hääitkuista
illative hääitkuun hääitkuihin
adessive hääitkulla hääitkuilla
ablative hääitkulta hääitkuilta
allative hääitkulle hääitkuille
essive hääitkuna hääitkuina
translative hääitkuksi hääitkuiksi
instructive hääitkuin
abessive hääitkutta hääitkuitta
comitative hääitkuineen