Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

harha +‎ kuva

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈhɑrhɑˌkuʋɑ/, [ˈhɑrhɑˌkuʋɑ]
  • Hyphenation: har‧ha‧ku‧va

NounEdit

harhakuva

  1. illusion

DeclensionEdit

Inflection of harhakuva (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative harhakuva harhakuvat
genitive harhakuvan harhakuvien
partitive harhakuvaa harhakuvia
illative harhakuvaan harhakuviin
singular plural
nominative harhakuva harhakuvat
accusative nom. harhakuva harhakuvat
gen. harhakuvan
genitive harhakuvan harhakuvien
harhakuvainrare
partitive harhakuvaa harhakuvia
inessive harhakuvassa harhakuvissa
elative harhakuvasta harhakuvista
illative harhakuvaan harhakuviin
adessive harhakuvalla harhakuvilla
ablative harhakuvalta harhakuvilta
allative harhakuvalle harhakuville
essive harhakuvana harhakuvina
translative harhakuvaksi harhakuviksi
instructive harhakuvin
abessive harhakuvatta harhakuvitta
comitative harhakuvineen

SynonymsEdit