huokonen

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

  • Hyphenation: huo‧ko‧nen

NounEdit

huokonen

  1. (anatomy) pore

DeclensionEdit

Inflection of huokonen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative huokonen huokoset
genitive huokosen huokosten
huokosien
partitive huokosta huokosia
illative huokoseen huokosiin
singular plural
nominative huokonen huokoset
accusative nom. huokonen huokoset
gen. huokosen
genitive huokosen huokosten
huokosien
partitive huokosta huokosia
inessive huokosessa huokosissa
elative huokosesta huokosista
illative huokoseen huokosiin
adessive huokosella huokosilla
ablative huokoselta huokosilta
allative huokoselle huokosille
essive huokosena huokosina
translative huokoseksi huokosiksi
instructive huokosin
abessive huokosetta huokositta
comitative huokosineen
Read in another language