Open main menu

Wiktionary β

FinnishEdit

VerbEdit

hylkäävä

  1. Present active participle of hylätä.

DeclensionEdit

Inflection of hylkäävä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative hylkäävä hylkäävät
genitive hylkäävän hylkäävien
partitive hylkäävää hylkääviä
illative hylkäävään hylkääviin
singular plural
nominative hylkäävä hylkäävät
accusative nom. hylkäävä hylkäävät
gen. hylkäävän
genitive hylkäävän hylkäävien
hylkääväinrare
partitive hylkäävää hylkääviä
inessive hylkäävässä hylkäävissä
elative hylkäävästä hylkäävistä
illative hylkäävään hylkääviin
adessive hylkäävällä hylkäävillä
ablative hylkäävältä hylkääviltä
allative hylkäävälle hylkääville
essive hylkäävänä hylkäävinä
translative hylkääväksi hylkääviksi
instructive hylkäävin
abessive hylkäävättä hylkäävittä
comitative hylkäävine