Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

itku +‎ muuri

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈitkuˌmuːri/, [ˈit̪kuˌmuːri]
  • Hyphenation: it‧ku‧muu‧ri

NounEdit

itkumuuri

  1. Wailing Wall

DeclensionEdit

Inflection of itkumuuri (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative itkumuuri itkumuurit
genitive itkumuurin itkumuurien
partitive itkumuuria itkumuureja
illative itkumuuriin itkumuureihin
singular plural
nominative itkumuuri itkumuurit
accusative nom. itkumuuri itkumuurit
gen. itkumuurin
genitive itkumuurin itkumuurien
partitive itkumuuria itkumuureja
inessive itkumuurissa itkumuureissa
elative itkumuurista itkumuureista
illative itkumuuriin itkumuureihin
adessive itkumuurilla itkumuureilla
ablative itkumuurilta itkumuureilta
allative itkumuurille itkumuureille
essive itkumuurina itkumuureina
translative itkumuuriksi itkumuureiksi
instructive itkumuurein
abessive itkumuuritta itkumuureitta
comitative itkumuureineen

AnagramsEdit