Open main menu

Contents

FinnishEdit

VerbEdit

kätketty

  1. Past passive participle of kätkeä.

DeclensionEdit

Inflection of kätketty (Kotus type 1/valo, tt-t gradation)
nominative kätketty kätketyt
genitive kätketyn kätkettyjen
partitive kätkettyä kätkettyjä
illative kätkettyyn kätkettyihin
singular plural
nominative kätketty kätketyt
accusative nom. kätketty kätketyt
gen. kätketyn
genitive kätketyn kätkettyjen
partitive kätkettyä kätkettyjä
inessive kätketyssä kätketyissä
elative kätketystä kätketyistä
illative kätkettyyn kätkettyihin
adessive kätketyllä kätketyillä
ablative kätketyltä kätketyiltä
allative kätketylle kätketyille
essive kätkettynä kätkettyinä
translative kätketyksi kätketyiksi
instructive kätketyin
abessive kätketyttä kätketyittä
comitative kätkettyine

AnagramsEdit