FinnishEdit

NounEdit

kohortti

  1. cohort

DeclensionEdit

Inflection of kohortti (Kotus type 5/risti, tt-t gradation)
nominative kohortti kohortit
genitive kohortin kohorttien
partitive kohorttia kohortteja
illative kohorttiin kohortteihin
singular plural
nominative kohortti kohortit
accusative nom. kohortti kohortit
gen. kohortin
genitive kohortin kohorttien
partitive kohorttia kohortteja
inessive kohortissa kohorteissa
elative kohortista kohorteista
illative kohorttiin kohortteihin
adessive kohortilla kohorteilla
ablative kohortilta kohorteilta
allative kohortille kohorteille
essive kohorttina kohortteina
translative kohortiksi kohorteiksi
instructive kohortein
abessive kohortitta kohorteitta
comitative kohortteineen
Read in another language