Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

korkki +‎ tammi

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkorkːiˌtɑmːi/, [ˈko̞rkːiˌt̪ɑmːi]
  • Hyphenation: kork‧ki‧tam‧mi

NounEdit

korkkitammi

  1. cork oak (Quercus suber)

DeclensionEdit

Inflection of korkkitammi (Kotus type 7/ovi, no gradation)
nominative korkkitammi korkkitammet
genitive korkkitammen korkkitammien
partitive korkkitammea korkkitammia
illative korkkitammeen korkkitammiin
singular plural
nominative korkkitammi korkkitammet
accusative nom. korkkitammi korkkitammet
gen. korkkitammen
genitive korkkitammen korkkitammien
partitive korkkitammea korkkitammia
inessive korkkitammessa korkkitammissa
elative korkkitammesta korkkitammista
illative korkkitammeen korkkitammiin
adessive korkkitammella korkkitammilla
ablative korkkitammelta korkkitammilta
allative korkkitammelle korkkitammille
essive korkkitammena korkkitammina
translative korkkitammeksi korkkitammiksi
instructive korkkitammin
abessive korkkitammetta korkkitammitta
comitative korkkitammineen