laksatiivi

FinnishEdit

NounEdit

laksatiivi

  1. laxative

DeclensionEdit

Inflection of laksatiivi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative laksatiivi laksatiivit
genitive laksatiivin laksatiivien
partitive laksatiivia laksatiiveja
illative laksatiiviin laksatiiveihin
singular plural
nominative laksatiivi laksatiivit
accusative nom. laksatiivi laksatiivit
gen. laksatiivin
genitive laksatiivin laksatiivien
partitive laksatiivia laksatiiveja
inessive laksatiivissa laksatiiveissa
elative laksatiivista laksatiiveista
illative laksatiiviin laksatiiveihin
adessive laksatiivilla laksatiiveilla
ablative laksatiivilta laksatiiveilta
allative laksatiiville laksatiiveille
essive laksatiivina laksatiiveina
translative laksatiiviksi laksatiiveiksi
instructive laksatiivein
abessive laksatiivitta laksatiiveitta
comitative laksatiiveineen
Possessive forms of laksatiivi (type risti)
possessor singular plural
1st person laksatiivini laksatiivimme
2nd person laksatiivisi laksatiivinne
3rd person laksatiivinsa