maksaa mansikoita

FinnishEdit

EtymologyEdit

A later alteration of maksaa maltaita, where the latter word has been replaced with a more familiar mansikoita.

VerbEdit

maksaa mansikoita

  1. (idiomatic) Synonym of maksaa maltaita

ConjugationEdit

Inflection of maksaa mansikoita (Kotus type 56/kaivaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksan mansikoita en maksa mansikoita 1st sing. olen maksanut mansikoita en ole maksanut mansikoita
2nd sing. maksat mansikoita et maksa mansikoita 2nd sing. olet maksanut mansikoita et ole maksanut mansikoita
3rd sing. maksaa mansikoita ei maksa mansikoita 3rd sing. on maksanut mansikoita ei ole maksanut mansikoita
1st plur. maksamme mansikoita emme maksa mansikoita 1st plur. olemme maksaneet mansikoita emme ole maksaneet mansikoita
2nd plur. maksatte mansikoita ette maksa mansikoita 2nd plur. olette maksaneet mansikoita ette ole maksaneet mansikoita
3rd plur. maksavat mansikoita eivät maksa mansikoita 3rd plur. ovat maksaneet mansikoita eivät ole maksaneet mansikoita
passive maksetaan mansikoita ei makseta mansikoita passive on maksettu mansikoita ei ole maksettu mansikoita
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksoin mansikoita en maksanut mansikoita 1st sing. olin maksanut mansikoita en ollut maksanut mansikoita
2nd sing. maksoit mansikoita et maksanut mansikoita 2nd sing. olit maksanut mansikoita et ollut maksanut mansikoita
3rd sing. maksoi mansikoita ei maksanut mansikoita 3rd sing. oli maksanut mansikoita ei ollut maksanut mansikoita
1st plur. maksoimme mansikoita emme maksaneet mansikoita 1st plur. olimme maksaneet mansikoita emme olleet maksaneet mansikoita
2nd plur. maksoitte mansikoita ette maksaneet mansikoita 2nd plur. olitte maksaneet mansikoita ette olleet maksaneet mansikoita
3rd plur. maksoivat mansikoita eivät maksaneet mansikoita 3rd plur. olivat maksaneet mansikoita eivät olleet maksaneet mansikoita
passive maksettiin mansikoita ei maksettu mansikoita passive oli maksettu mansikoita ei ollut maksettu mansikoita
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksaisin mansikoita en maksaisi mansikoita 1st sing. olisin maksanut mansikoita en olisi maksanut mansikoita
2nd sing. maksaisit mansikoita et maksaisi mansikoita 2nd sing. olisit maksanut mansikoita et olisi maksanut mansikoita
3rd sing. maksaisi mansikoita ei maksaisi mansikoita 3rd sing. olisi maksanut mansikoita ei olisi maksanut mansikoita
1st plur. maksaisimme mansikoita emme maksaisi mansikoita 1st plur. olisimme maksaneet mansikoita emme olisi maksaneet mansikoita
2nd plur. maksaisitte mansikoita ette maksaisi mansikoita 2nd plur. olisitte maksaneet mansikoita ette olisi maksaneet mansikoita
3rd plur. maksaisivat mansikoita eivät maksaisi mansikoita 3rd plur. olisivat maksaneet mansikoita eivät olisi maksaneet mansikoita
passive maksettaisiin mansikoita ei maksettaisi mansikoita passive olisi maksettu mansikoita ei olisi maksettu mansikoita
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maksa mansikoita älä maksa mansikoita 2nd sing. ole maksanut mansikoita älä ole maksanut mansikoita
3rd sing. maksakoon mansikoita älköön maksako mansikoita 3rd sing. olkoon maksanut mansikoita älköön olko maksanut mansikoita
1st plur. maksakaamme mansikoita älkäämme maksako mansikoita 1st plur. olkaamme maksaneet mansikoita älkäämme olko maksaneet mansikoita
2nd plur. maksakaa mansikoita älkää maksako mansikoita 2nd plur. olkaa maksaneet mansikoita älkää olko maksaneet mansikoita
3rd plur. maksakoot mansikoita älkööt maksako mansikoita 3rd plur. olkoot maksaneet mansikoita älkööt olko maksaneet mansikoita
passive maksettakoon mansikoita älköön maksettako mansikoita passive olkoon maksettu mansikoita älköön olko maksettu mansikoita
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maksanen mansikoita en maksane mansikoita 1st sing. lienen maksanut mansikoita en liene maksanut mansikoita
2nd sing. maksanet mansikoita et maksane mansikoita 2nd sing. lienet maksanut mansikoita et liene maksanut mansikoita
3rd sing. maksanee mansikoita ei maksane mansikoita 3rd sing. lienee maksanut mansikoita ei liene maksanut mansikoita
1st plur. maksanemme mansikoita emme maksane mansikoita 1st plur. lienemme maksaneet mansikoita emme liene maksaneet mansikoita
2nd plur. maksanette mansikoita ette maksane mansikoita 2nd plur. lienette maksaneet mansikoita ette liene maksaneet mansikoita
3rd plur. maksanevat mansikoita eivät maksane mansikoita 3rd plur. lienevät maksaneet mansikoita eivät liene maksaneet mansikoita
passive maksettaneen mansikoita ei maksettane mansikoita passive lienee maksettu mansikoita ei liene maksettu mansikoita
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maksaa mansikoita present mansikoita maksava mansikoita maksettava
long 1st2 maksaakseen mansikoita past mansikoita maksanut mansikoita maksettu
2nd inessive1 maksaessa mansikoita maksettaessa mansikoita agent1, 3 mansikoita maksama
instructive maksaen mansikoita negative mansikoita maksamaton
3rd inessive maksamassa mansikoita 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative maksamasta mansikoita
illative maksamaan mansikoita
adessive maksamalla mansikoita
abessive maksamatta mansikoita
instructive maksaman mansikoita maksettaman mansikoita
4th nominative maksaminen mansikoita
partitive maksamista mansikoita
5th2 maksamaisillaan mansikoita